Skocz do zawartości

Zmiana części działki z sąsiadem


Recommended Posts

Witam!

"X" lat temu mój dziadek z sąsiadem zawarli ugodę/zamianę między sobą (nie u notariusza, nie było też geodety), że mój dziadek oddaje kawałek działki sąsiadowi i sąsiad oddaje Jemu inny kawałek swojej działki (chodziło o to, aby płot przebiegał w linii prostej). Postawili płot i tak już zostało. Nie jest to uregulowane na mapach ani w księgach wieczystych. Teraz oboje już nie żyją, a właścicielami działek są ich dzieci (mój ojciec i córka sąsiada). Jest jeden egzemplarz tej ugody/zamiany, ale w opłakanym stanie, ledwo czytelny (wyblakł) pisany odręcznie między staruszkami, poplamiony.


1. Jakie kroki muszą poczynić, aby uregulować prawnie sprawę tych pozamienianych kawałków? Chcą, aby pozostało tak, jak dogadali się starsi panowie i aby w dokumentach też wszystko było wyprostowane, to co oddane sąsiadom było ich, a to, co oddane nam było nasze.
2. Gdzie najpierw się udać notariusz, geodeta, Urząd gminy?
3. Czy w związku z tym, że dokument jest mało czytelny należałoby sporządzić nową ugodę/zamianę między moim ojcem a sąsiadką? W sumie, jeśli tamto nie zostało nigdzie zgłoszone to tak jakby tego nie było...
4. Co to będzie Podział działek i ustalenie nowych granic? Rozgraniczenie? Jak ta czynność jest nazywana?

Kompletnie się na tym nie znamy. Chcemy, aby sprawa była załatwiona sprawnie i tak jak należy, aby przy sprzedaży nie wyskoczyły problemy.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...