Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Zmiana części działki z sąsiadem


Recommended Posts

Witam!

"X" lat temu mój dziadek z sąsiadem zawarli ugodę/zamianę między sobą (nie u notariusza, nie było też geodety), że mój dziadek oddaje kawałek działki sąsiadowi i sąsiad oddaje Jemu inny kawałek swojej działki (chodziło o to, aby płot przebiegał w linii prostej). Postawili płot i tak już zostało. Nie jest to uregulowane na mapach ani w księgach wieczystych. Teraz oboje już nie żyją, a właścicielami działek są ich dzieci (mój ojciec i córka sąsiada). Jest jeden egzemplarz tej ugody/zamiany, ale w opłakanym stanie, ledwo czytelny (wyblakł) pisany odręcznie między staruszkami, poplamiony.


1. Jakie kroki muszą poczynić, aby uregulować prawnie sprawę tych pozamienianych kawałków? Chcą, aby pozostało tak, jak dogadali się starsi panowie i aby w dokumentach też wszystko było wyprostowane, to co oddane sąsiadom było ich, a to, co oddane nam było nasze.
2. Gdzie najpierw się udać notariusz, geodeta, Urząd gminy?
3. Czy w związku z tym, że dokument jest mało czytelny należałoby sporządzić nową ugodę/zamianę między moim ojcem a sąsiadką? W sumie, jeśli tamto nie zostało nigdzie zgłoszone to tak jakby tego nie było...
4. Co to będzie Podział działek i ustalenie nowych granic? Rozgraniczenie? Jak ta czynność jest nazywana?

Kompletnie się na tym nie znamy. Chcemy, aby sprawa była załatwiona sprawnie i tak jak należy, aby przy sprzedaży nie wyskoczyły problemy.

Link to postu

1. Załatwić temat do końca.

2. Geodeta.

3. A po co? Geodeta sporządzi wniosek. Dokument jest dla was, żeby obydwie strony wiedziały. Można go pokazać geodecie, ale obowiązku nie ma.

4. Jak zwał tak zwał, może być rozgraniczenie. Jeśli strony są zgodne to żadnych komplikacji się nie przewiduje.

Link to postu

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Ale stanie się coś jak są takie przekroje kabli? Nie uśmiecha mi się kuc teraz i zmieniać instalacji 
  • Według mnie deweloper chałupę sprzedał - teraz to już Twój problem. Oczywiście, że przekrój przewodów jest minimalny, dla obwodów gniazdek za mały. Tak się "oszczędza" na kosztach budowy, wpędzając w kłopoty nabywcę. I prawdopodobnie instalację elektryczną masz w wersji minimalnej, czyli teraz jest czas na jej rozbudowę dostosowującą do Twoich potrzeb i planów.
  • Witam kupiłam dom w stanie deweloperskim .  W całym domu pod gniazdka jak i pod włączniki oświetlenia mam kable o przekroju 1,5. Projektu instalacji elektrycznej wewnętrznej nie widziałam . Zastanawiam się czy nie poprosić inwestora o przestawienie - fachowiec który wykonuje mi remont twierdzi ze jest za mały przekrój kabli. Mogą być czy nie takie kable?
  • Chodzi o cwu i co, myślałem o korzystaniu z taryfy nocnej i potem korzystania z tego bufora ciepła za dnia.
  • Drzwi do gospodarstwa domowego można podzielić na trzy rodzaje:   Zewnętrzne - wejściowe, które możemy z kolei podzielić na drzwi zewnętrzne dwuskrzydłowe i jednoskrzydłowe,   Wewnętrzne - drzwi prowadzące do poszczególnych pomieszczeń  Gospodarcze - prowadzące do pomieszczeń użytkowych takich jak garaż, piwnica, czy kotłownia.   Każdy rodzaj drzwi ma do spełnienia inne funkcje. Stąd też w zależności od tego gdzie drzwi mają prowadzić, powinniśmy je odpowiednio dostosować pod względem bezpieczeństwa, wytrzymałości i wizualnym.     Czym kierować się przy wyborze drzwi gospodarczych?   Wybierając drzwi gospodarcze jak przy wyborze każdych drzwi bardzo ważna jest z pewnością estetyka i dopasowanie do wystroju innych pomieszczeń. Nie powinno się jednak skupiać wyłącznie na wyglądzie. Parametry techniczne drzwi i dostosowanie ich do warunków jakie panują w pomieszczeniu, do którego prowadzą jest bardzo ważne. Szczególnie w przypadku drzwi prowadzących do pomieszczeń gospodarczych. Przykładowo, kotłownia znajdująca się wewnątrz domu powinna być odpowiednio zabezpieczona przed pożarem, tak aby w razie jego wystąpienia, płomienie nie rozprzestrzeniły się do kolejnych pomieszczeń. Poniżej znajduje się lista czynników, nad którymi powinniśmy się szczególnie zastanowić przed wyborem drzwi do pomieszczenia gospodarczego.   Bezpieczeństwo   Złodzieje bardzo często dostają się do domu przez pomieszczenia gospodarcze, jak garaż przylegający do części mieszkalnej, czy przez piwnicę. Z tego powodu warto zainwestować w drzwi gospodarcze o odpowiedniej klasie antywłamaniowej. Mogą one być wyposażone w specjalne klamki z gałką uniemożliwiającą jej rozwiercenie i wyciągnięcie wkładki czy inne zabezpieczenia chroniące.      Izolacja termiczna   W piwnicy czy garażu zwykle panuje niższa temperatura niż w części mieszkalnej. Aby zapobiec niepotrzebnym stratom ciepła, które będą powodować większe wydatki na ogrzewanie, warto zamontować w pomieszczeniach gospodarczych drzwi, które zapobiegają utracie ciepła z pomieszczenia, dzięki wykorzystaniu wysokiej jakości materiałów termoizolacyjnych.       Ochrona przed pożarem   W przypadku pomieszczeń takich jak kotłownia, lub garaż, w przypadku których występuje zwiększone ryzyko wystąpienia pożaru, powinno ono być dobrze zabezpieczone przed rozprzestrzenianiem się płomieni. Zastosowanie drzwi przeciwpożarowych może wydłużyć czas w jakim płomienie i dym przedostają się do kolejnych pomieszczeń nawet o pół godziny.       Wybór drzwi hybrydowych   W zależności od wykorzystanych materiałów, drzwi mogą być lepiej dostosowane do różnych zadań. każdy materiał ma swoje wady i zalety. W celu wyeliminowania wad jakie niesie za sobą wykorzystanie różnych materiałów, warto zdecydować się na drzwi hybrydowe, które dzięki połączeniu różnych materiałów dostosowują się jak najlepiej do funkcji, którą mają pełnić.     
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...