Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Jakie są właściwe proporcje okien do pomieszczenia?


Recommended Posts

Gość Ania
Dzień dobry, prosze o poradę jak można wyliczyć stosunek do powierzchni podłogi wynosi 1:8, a w innych pomieszczeniach, w których światło dzienne jest niezbędne - 1:12. np kuchnia ma 7,90 m2, a okno 130x140 cm .
Link to postu

Kierunek dobry tyle że nie do końca. Z podzielenia powierzchni szyby i pomieszczenia uzyska się ułamek dziesiętny, a nie proporcję. Trzeba 1 podzielić jeszcze przez tą wartość . Zatem 1,3x1,4 : 7,9 = 0,23   1:0,23 =4,35  zatem proporcja to 1:4,35 (oszklenie ma pewnie mniejsze wymiary niż podane). 

Link to postu

To nie jest wymiar ani samych szyb, ani też całego okna. Przepis mówi o wymiarze w świetle ościeżnicy, czyli liczymy całe skrzydło (skrzydła), wraz z jego profilem. Innymi słowy, wymiar otworu jaki powstaje po otwarciu okna. Swoją drogą, ciekawe jak liczyć fixy? :)

W Warunkach Technicznych to §57.2:

2.  W pomieszczeniu przeznaczonym na pobyt ludzi stosunek powierzchni okien, liczonej w świetle ościeżnic, do powierzchni podłogi powinien wynosić co najmniej 1:8, natomiast w innym pomieszczeniu, w którym oświetlenie dzienne jest wymagane ze względów na przeznaczenie - co najmniej 1:12.

Link to postu

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...