Skocz do zawartości

Joniec Roma Horizon- pękniecia


Recommended Posts

Podstawową wytyczną dotyczącą pielęgnacji i ochrony betonu jest norma PN-EN 13670 „Wykonywanie konstrukcji betonowych”. Norma idzie w zgodzie z dobrą praktyką budowlaną i mówi wprost, że każdy beton po zagęszczeniu i wykończeniu powierzchni, powinno bezzwłocznie podać się pielęgnacji. Podstawowe wytyczne tej normy powinien znać i stosować każdy wykonawca, a dobrze jest kiedy ogólną orientację posiada także inwestor.

Przekładając to co powyżej na język praktyczny, to długość czasu pielęgnacji betonu jest ściśle powiązana z dynamiką narastania wytrzymałości betonu (upraszczając: z jego twardnieniem), gdzie wiele zależy od jego składu, rodzaju użytego cementu i temperatury otocznia. Przyjmując, że w większości przypadków do zalewania bloczków jako spoiwo wykorzystuje się dostępne na rynku cementy workowane (np. CEM II/A lub CEM II/B), zawierające dodatki mineralne (popiół V, kamień wapienny LL, żużel S), to taki beton w normalnych warunkach temperaturowych (ok 20°C) uzyskuje po 2 dniach dojrzewania wytrzymałość ok. 30% wytrzymałości 28-mio dniowej. Oznacza to także, że pozostałe 70% wytrzymałości kształtuje się i narasta w kolejnych dniach, pod warunkiem, że przez ten czas beton będzie odpowiednio wilgotny. Można określić, że standardowy czas pielęgnacji takiego betonu powinien wynosić min. 7-10 dni od jego wybudowania. W warunkach obniżonych temperatur (poniżej 10°C) ten okres powinien zostać wydłużony co najmniej dwukrotnie. Warto w tym momencie dodać, że pielęgnowany beton dużo szybciej traci wilgoć przez wiatr, niż przez działanie samego słońca, dlatego też niezwykle ważne jest stosowanie w tym okresie ochrony powierzchni, np. folii budowlanej, która skutecznie zabezpieczy beton przed utratą wilgoci potrzebnej do wiązania betonu. Stare dobre powiedzenie mówi: jak najmniej wody do betonu, jak najwięcej wody na beton!

Link do komentarza

Zgadzam się z tym. Aczkolwiek pękanie dotyczy też pustaków fundamentowych zalewanych betonem w całości. Bloczki fundamentowe wystające nad ziemię( dom na zboczu) też pękały.  A te w ziemi nie.

....

U mnie ogrodzenie Roma Horizon nie popękało: przęsła i mur zbrojony poprzecznie( nacinałem rowki) oraz słupki bez zbrojenia poprzecznego ale stawiane w permanentnym deszczu. 

Natomiast mur i słupek który był robiony podczas ładnej pogody (+ tydzień) pęknął - oczywiście beton a przy okazji bloczek.

........

Czyli, teoretycznie, już pękać nie powinny więcej.?

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...