Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Recommended Posts

Pytanie do Eksperta.:

MAM ww bloczki:

Dlaczego dajecie tak mało informacji na temat właściwego sposobu pielęgnacji betonu podczas zalewania bloczków żeby nie pękały?

( nie chodzi o klasę betonu), tylko długość jego pielęgnacji, bo to jest kluczowe!

Link to postu

Podstawową wytyczną dotyczącą pielęgnacji i ochrony betonu jest norma PN-EN 13670 „Wykonywanie konstrukcji betonowych”. Norma idzie w zgodzie z dobrą praktyką budowlaną i mówi wprost, że każdy beton po zagęszczeniu i wykończeniu powierzchni, powinno bezzwłocznie podać się pielęgnacji. Podstawowe wytyczne tej normy powinien znać i stosować każdy wykonawca, a dobrze jest kiedy ogólną orientację posiada także inwestor.

Przekładając to co powyżej na język praktyczny, to długość czasu pielęgnacji betonu jest ściśle powiązana z dynamiką narastania wytrzymałości betonu (upraszczając: z jego twardnieniem), gdzie wiele zależy od jego składu, rodzaju użytego cementu i temperatury otocznia. Przyjmując, że w większości przypadków do zalewania bloczków jako spoiwo wykorzystuje się dostępne na rynku cementy workowane (np. CEM II/A lub CEM II/B), zawierające dodatki mineralne (popiół V, kamień wapienny LL, żużel S), to taki beton w normalnych warunkach temperaturowych (ok 20°C) uzyskuje po 2 dniach dojrzewania wytrzymałość ok. 30% wytrzymałości 28-mio dniowej. Oznacza to także, że pozostałe 70% wytrzymałości kształtuje się i narasta w kolejnych dniach, pod warunkiem, że przez ten czas beton będzie odpowiednio wilgotny. Można określić, że standardowy czas pielęgnacji takiego betonu powinien wynosić min. 7-10 dni od jego wybudowania. W warunkach obniżonych temperatur (poniżej 10°C) ten okres powinien zostać wydłużony co najmniej dwukrotnie. Warto w tym momencie dodać, że pielęgnowany beton dużo szybciej traci wilgoć przez wiatr, niż przez działanie samego słońca, dlatego też niezwykle ważne jest stosowanie w tym okresie ochrony powierzchni, np. folii budowlanej, która skutecznie zabezpieczy beton przed utratą wilgoci potrzebnej do wiązania betonu. Stare dobre powiedzenie mówi: jak najmniej wody do betonu, jak najwięcej wody na beton!

Link to postu

Zgadzam się z tym. Aczkolwiek pękanie dotyczy też pustaków fundamentowych zalewanych betonem w całości. Bloczki fundamentowe wystające nad ziemię( dom na zboczu) też pękały.  A te w ziemi nie.

....

U mnie ogrodzenie Roma Horizon nie popękało: przęsła i mur zbrojony poprzecznie( nacinałem rowki) oraz słupki bez zbrojenia poprzecznego ale stawiane w permanentnym deszczu. 

Natomiast mur i słupek który był robiony podczas ładnej pogody (+ tydzień) pęknął - oczywiście beton a przy okazji bloczek.

........

Czyli, teoretycznie, już pękać nie powinny więcej.?

Link to postu

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • you have to understand that electrical device whether it is full of water proof not provide you guarantee of your safety so please dont use mobile phone or any other electrical device when you are in the bathroom or any near water place.
  • Likwiduj okna w bocznej garażu i dosuń garaż maksymalnie do północnej granicy.  Za to zrób okno i drzwi od strony ogrodu.  oczywiście salon na południe.  Warto też zamienić miejscami kuchnię z miejscem wypoczynkowym. pralnia pod schodami wymusza kombinowanie z fundamentem.
  • Uziom otokowy ma tworzyć pętlę, dlaczego więc cokolwiek ciąć? Potrzebne będą złącza do uziomów.  Na początek proponuję przeczytać ten tekst: https://budujemydom.pl/instalacje/instalacja-odgromowa/a/23314-rodzaje-uziomow-uziom-otokowy-uziomy-pionowe
  • SZYBKOWIĄŻĄCA WYLEWKA SAMOPOZIOMUJĄCA 417 to uniwersalna podłogowa warstwa wyrównawcza. Jest świetnym rozwiązaniem do wyrównania powierzchni podkładów cementowych, betonów i jastrychów. Bardzo dobrze sprawdza się na ogrzewaniu podłogowym wodnym. Zawiera dużą ilość włókien zbrojących. Produkt docenią wszyscy wykonawcy oraz domowi majsterkowicze dzięki bardzo dobrym cechom użytkowym, takim jak możliwość wchodzenia po 3 godzinach, układanie płytek po 18 godzinach i zakres grubości, który wynosi od 2 do 50 mm. KROK PO KROKU 1. Przygotowanie podłoża Wszystkie podłoża powinny być nośne, stabilne, oczyszczone. 2. Gruntowanie Następnie należy przystąpić do gruntowania, wybór gruntu zależy od stanu i rodzaju podłoża. Tradycyjne wylewki cementowe zagruntować środkiem EXPERT 6 lub GRUNTOLITEM-W 301. W przypadku gładkich betonów zaleca się je pokryć środkiem GRUNT KONTAKTOWY 307. Grunt ten zawiera kruszywo kwarcowe i stanowi idealny podkład pod wylewkę. Każdy grunt należy pozostawić do wyschnięcia i związania: ok 24 godzin. 3. Dylatacje Nie zapomnijmy o dylatacjach, które należy wykonać przed wylewaniem 4. Wyznaczenie poziomów. Ważne jest określenie poziomu, do którego ma być wylana wylewka. Można to wykonać za pomocą kołków rozprężnych z wkrętami, których główki wyznaczają poziom wykonywanej warstwy. 5. Mieszanie Suchą mieszankę należy zarobić z odpowiednią ilością czystej wody na 25 kg masy, mieszając mieszarką. Czas mieszania mechanicznego powinien wynosić 2-3 minuty. Po krótkim dojrzewaniu wylewki należy ją ponownie wymieszać. Produkt musi mieć jednolitą konsystencję. 6. Wylewanie Prace zaleca się rozpoczynać przy ścianie najbardziej oddalonej od wejścia do pomieszczenia i prowadzić pasami o szerokości ok. 40 cm. W przypadku cienkich warstw zaleca się wylewkę rozciągnąć pacą. 7. Odpowietrzanie i poziomowanie Wylewkę należy odpowietrzyć za pomocą wałka kolczastego. Dzięki tej czynności nadmiar powietrza zostanie z wylewki usunięty, a jej struktura będzie mocniejsza\ 8. Dalsze prace Prace należy prowadzić bez przerwy, aż do pokrycia całej powierzchni podłogi w pomieszczeniu. W optymalnych warunkach na 417 można wejść po 3 godzinach od wylania. Przyklejanie płytek można wykonywać po 18 godzinach schnięcia. 9. Pielęgnacja Świeżo ułożoną masę należy chronić przed przedwczesnym wysychaniem poprzez ograniczenie ogrzewania, zabezpieczenie przed bezpośrednim nasłonecznieniem, przeciągami, itp.    
  • W przestrzeniach dziecięcych świetnym rozwiązaniem będzie również FARBA CERAMICZNA 090 KREISEL
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...