Skocz do zawartości

Lokalizacja przewodu powietrzno-spalinowego do kotła gazowego


Recommended Posts

Witam,

Mam problem odnośnie lokalizacji przewodu powietrzno-spalinowego do kotła gazowego z zamkniętą komorą spalania o mocy 24 kW. Kotłownia posiada kratkę wentylacyjną wentylacji grawitacyjnej oraz przewód spalinowy z kotła na paliwo stałe. Kocioł na paliwo stałe zostanie usuniety natomiast nie chciał bym wkładac w istniejący komin spalinowy przewodu powietrzno-spalinowego, chiałbym jego funkcje zachować na wszelki wypadek. W pomieszczeniu przyległym do kotłowni jest łazienka w której znajduje się 1 kratka wentylacyjna i nie używany przewód kominowy, biorąc pod uwage ustytuwanie kotłowni czy mogę doprowadzić do kotła gazowego przewód powietrzno-spalinowy z nie używanego przewodu kominowego znajdującego się w łazience,  przebijajac sie przez sciane działowa oddzielającą łazienkę i kotłownie, oczywiście montując przewody ze spadkiem w kierunku kotła ?? Czy ze wzgledu prawa jest taka sytuacja dopuszczalna ?? Dodam tylko że nie chcę wyprowadzać przewodu powietrzno spalinowego przez ścianę zewnętrzną. nadmienię tylko że przewody powietrzno-spalinowe do kołta zostały by zabudowane w pożniejszym czasie rygipsem z uwzglednieniem rewizji. Z góry dziękuję za odpowiedz.

proponowany przebieg.jpg

Link do komentarza

Opanuj się. Wprowadzanie spalin gazowych do komina murowanego oznacza murowany przepis na jego bardzo szybką degradację techniczną z groźbą utraty szczelności.

Chyba, że chcesz tam osiedlić teściową, to bym zrozumiał.

 

Oczywiście, to niezależnie od tego czy twoje pomysły są w ogóle dopuszczalne. Ale na Twoim miejscu bez projektu technicznego bym tego nie zrobił. W życiu.

Link do komentarza

Nie zapominaj, że przepisy dotyczące wentylacji i odprowadzania spalin zostały napisane cmentarnymi krzyżami. A ponieważ sam znasz najlepiej sytuację w swoim domu, to proponuję byś poczytał te przepisy. Szczególnie Rozdział 5 Przewody kominowe, Rozdział 6 Wentylacja i klimatyzacja, Rozdział 7 Instalacja gazowa na paliwa gazowe.

Tutaj link do źródła https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20190001065/O/D20191065.pdf

Link do komentarza

Przy zastosowaniu koncentrycznego przewodu powietrzno-spalinowego nie widzę przeciwwskazań, można wykorzystać ten nieczynny kanał kominowy w łazience.

Natomiast wyprowadzenie przewodu powietrzno-spalinowego bezpośrednio przez ścianę zewnętrzną i tak nie wchodzi w grę, skoro kocioł ma 24 kW. Dopuszczalne maksimum przy takim rozwiązaniu to 21 kW. To jest akurat wprost zapisane w rozporządzeniu o warunkach technicznych.

Link do komentarza
Dnia 24.03.2022 o 18:00, Luke1812 napisał:

Witam,

Mam problem odnośnie lokalizacji przewodu powietrzno-spalinowego do kotła gazowego z zamkniętą komorą spalania o mocy 24 kW. Kotłownia posiada kratkę wentylacyjną wentylacji grawitacyjnej oraz przewód spalinowy z kotła na paliwo stałe. Kocioł na paliwo stałe zostanie usuniety natomiast nie chciał bym wkładac w istniejący komin spalinowy przewodu powietrzno-spalinowego, chiałbym jego funkcje zachować na wszelki wypadek. W pomieszczeniu przyległym do kotłowni jest łazienka w której znajduje się 1 kratka wentylacyjna i nie używany przewód kominowy, biorąc pod uwage ustytuwanie kotłowni czy mogę doprowadzić do kotła gazowego przewód powietrzno-spalinowy z nie używanego przewodu kominowego znajdującego się w łazience,  przebijajac sie przez sciane działowa oddzielającą łazienkę i kotłownie, oczywiście montując przewody ze spadkiem w kierunku kotła ?? Czy ze wzgledu prawa jest taka sytuacja dopuszczalna ?? Dodam tylko że nie chcę wyprowadzać przewodu powietrzno spalinowego przez ścianę zewnętrzną. nadmienię tylko że przewody powietrzno-spalinowe do kołta zostały by zabudowane w pożniejszym czasie rygipsem z uwzglednieniem rewizji. Z góry dziękuję za odpowiedz.

proponowany przebieg.jpg

Przecież w łazience, kuchni i kotłowni musisz mieć wentylację, więc 3 kanały zajęte na wentyl.  

Czwarty spalinowy albo włożyć wkład albo zostawić i wystawić przez ścianę na zewnątrz.

wyprowadzanie-spalin-z-kotla-gazowego.jp

Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...