Skocz do zawartości

Pomoc w instalacji


Recommended Posts

Witam! 

Chcę w pokoju w bloku na ścianie bocznej zamontować 2 kinkiety. 

Mają się włączać x włącznika ogólnego do którego jest teraz podłączony górny żyrandol. Jak najprościej poprowadzić nowe kable do kinkietów żeby podwójny włącznik włączał światło górne oraz osobno kinkiety. 

Proszę o pomoc. 

Link do komentarza
37 minut temu, Grzegorz477 napisał:

 . Jak najprościej poprowadzić nowe kable do kinkietów żeby podwójny włącznik włączał światło górne oraz osobno kinkiety.  

 

Mogę podpowiedzieć, że jak najprościej. Bo co innego mam napisać? Ja nie znam rozkładu Twojego pokoju, nie wiem o które ściany chodzi, nie wiem na której masz okna, drzwi, meble... I na której mają być kinkiety. Boczna, wiem, ale która jest boczna i na której jest wyłącznik?

A wróżką nie jestem.

Link do komentarza

 

 

A nie masz jakiegoś kumatego elektryka, który na miejscu narysuje Ci kreski na ścianach, sprawdzi, czy nie krzyżują się z obecnymi (np przewodem od gniazdka pod oknem)?

 

Masz osobny bezpiecznik do oświetllenia górnego, a osobny do zasilenia gniazdka?

Nie wstydź się pokazać bezpieczników - to ma znaczenie...

Link do komentarza
26 minut temu, Grzegorz477 napisał:

Chodziło mi o prosty sposób a nie ciągnięcie kabla z przedpokoju. Nie prościej kinkiety równolegle nowym kablem i do włącznika podwójnego i elo 

 

Kinkiety owszem, równolegle nowym kablem, ale z drugiej strony kabla masz przewód zerowy podpiąć do punktu zerowego w puszce, z której idzie przewód zerowy lampy środkowej, a przewód  fazowy do drugiego klawisza wyłącznika. Przecież piszę wyraźnie.

Link do komentarza
7 minut temu, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

Najprościej to podłączyć się pod najbliższe gniazdko, a wyłącznik bezprzewodowy "nakleić" w dowolnym miejscu.

 

Ale to są dwa kinkiety. Więc najprościej to nie będzie, gdyż wiszące przewody będą utrapieniem w eksploatacji. Poza tym kto zainstaluje ten wyłącznik bezprzewodowy?

Link do komentarza
11 godzin temu, retrofood napisał:

 

Kinkiety owszem, równolegle nowym kablem, ale z drugiej strony kabla masz przewód zerowy podpiąć do punktu zerowego w puszce, z której idzie przewód zerowy lampy środkowej, a przewód  fazowy do drugiego klawisza wyłącznika. Przecież piszę wyraźnie.

Dzięki bardzo. Zaczynam robotę 

Link do komentarza
2 godziny temu, Grzegorz477 napisał:

Dzięki bardzo. Zaczynam robotę 

Dużo sukcesów życzę!

 

Tak sobie myślę...

Jakie masz plany na zaaranżowanie tego - olbrzymiastego - pomieszczenia, że wymyśliłeś tam kinkiety na tej ścianie?

Może to pomysł małżonki?

Po co? Co tam mają oświetlać, dodatkowo odbijając światło w lustrzanych drzwiach szafy?

 

Nie to, żebym się czepiał...

Wiem doskonale, że o gustach się nie powinno dyskutować...

 

Po prostu - zżera mnie ciekawość...

 

A co o tym sądzi nasza forumowa specjalistka od wnętrz,

obraz.png.7560d01b08e5417ee4409f018bd97184.png

Link do komentarza
Dnia 15.03.2022 o 17:23, Grzegorz477 napisał:

Mam starą instalację dwużyłową - 1 przewód

Na pewno?

 

Dnia 15.03.2022 o 18:33, Grzegorz477 napisał:

Chciałbym zrobić sam. Przewody od gniazdek idą dołem przy podłodze. Bezpieczniki są osobne do oświetlenia i gniazdek 

IMG_20220315_183136.jpg

A jeśli na pewno, to co robi tam RCD?

 

B20, C20 - nie za dużo troche?

Edytowano przez radziula (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...