Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Pomoc w instalacji


Recommended Posts

Witam! 

Chcę w pokoju w bloku na ścianie bocznej zamontować 2 kinkiety. 

Mają się włączać x włącznika ogólnego do którego jest teraz podłączony górny żyrandol. Jak najprościej poprowadzić nowe kable do kinkietów żeby podwójny włącznik włączał światło górne oraz osobno kinkiety. 

Proszę o pomoc. 

Link to postu
37 minut temu, Grzegorz477 napisał:

 . Jak najprościej poprowadzić nowe kable do kinkietów żeby podwójny włącznik włączał światło górne oraz osobno kinkiety.  

 

Mogę podpowiedzieć, że jak najprościej. Bo co innego mam napisać? Ja nie znam rozkładu Twojego pokoju, nie wiem o które ściany chodzi, nie wiem na której masz okna, drzwi, meble... I na której mają być kinkiety. Boczna, wiem, ale która jest boczna i na której jest wyłącznik?

A wróżką nie jestem.

Link to postu

W załączeniu zdjęcia. Kinkiety mają być na ścianie pomarańczowej , ona będzie cała pusta, jakby co na tej ścianie na dole przy oknie jest gniazdko. Włącznik jest jak na zdjęciu od wejścia po lewej. Chyba wystarczy danych.

IMG_20220315_165956.jpg

IMG_20220315_170005.jpg

Link to postu

 

 

A nie masz jakiegoś kumatego elektryka, który na miejscu narysuje Ci kreski na ścianach, sprawdzi, czy nie krzyżują się z obecnymi (np przewodem od gniazdka pod oknem)?

 

Masz osobny bezpiecznik do oświetllenia górnego, a osobny do zasilenia gniazdka?

Nie wstydź się pokazać bezpieczników - to ma znaczenie...

Link to postu
5 minut temu, podczytywacz napisał:

A nie masz jakiegoś kumatego elektryka, który na miejscu narysuje Ci kreski na ścianach, 

 

Tak by było najlepiej, bo zaczyna się robić problem. Przewód zerowy trzeba brać z puszki rozdzielczej, a fazowy z wyłącznika. Czyli z dwóch różnych miejsc.

Link to postu
3 godziny temu, Grzegorz477 napisał:

Chciałbym zrobić sam.  

 

No to powyżej masz wskazówkę. 

Cytat

Przewód zerowy trzeba brać z puszki rozdzielczej, a fazowy z wyłącznika. Czyli z dwóch różnych miejsc.

 

Link to postu
26 minut temu, Grzegorz477 napisał:

Chodziło mi o prosty sposób a nie ciągnięcie kabla z przedpokoju. Nie prościej kinkiety równolegle nowym kablem i do włącznika podwójnego i elo 

 

Kinkiety owszem, równolegle nowym kablem, ale z drugiej strony kabla masz przewód zerowy podpiąć do punktu zerowego w puszce, z której idzie przewód zerowy lampy środkowej, a przewód  fazowy do drugiego klawisza wyłącznika. Przecież piszę wyraźnie.

Link to postu
7 minut temu, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

Najprościej to podłączyć się pod najbliższe gniazdko, a wyłącznik bezprzewodowy "nakleić" w dowolnym miejscu.

 

Ale to są dwa kinkiety. Więc najprościej to nie będzie, gdyż wiszące przewody będą utrapieniem w eksploatacji. Poza tym kto zainstaluje ten wyłącznik bezprzewodowy?

Link to postu
11 godzin temu, retrofood napisał:

 

Kinkiety owszem, równolegle nowym kablem, ale z drugiej strony kabla masz przewód zerowy podpiąć do punktu zerowego w puszce, z której idzie przewód zerowy lampy środkowej, a przewód  fazowy do drugiego klawisza wyłącznika. Przecież piszę wyraźnie.

Dzięki bardzo. Zaczynam robotę 

Link to postu
2 godziny temu, Grzegorz477 napisał:

Dzięki bardzo. Zaczynam robotę 

Dużo sukcesów życzę!

 

Tak sobie myślę...

Jakie masz plany na zaaranżowanie tego - olbrzymiastego - pomieszczenia, że wymyśliłeś tam kinkiety na tej ścianie?

Może to pomysł małżonki?

Po co? Co tam mają oświetlać, dodatkowo odbijając światło w lustrzanych drzwiach szafy?

 

Nie to, żebym się czepiał...

Wiem doskonale, że o gustach się nie powinno dyskutować...

 

Po prostu - zżera mnie ciekawość...

 

A co o tym sądzi nasza forumowa specjalistka od wnętrz,

obraz.png.7560d01b08e5417ee4409f018bd97184.png

Link to postu
5 godzin temu, podczytywacz napisał:

 Co tam mają oświetlać, dodatkowo odbijając światło w lustrzanych drzwiach szafy? 

 

Może to będzie sypialnia z garderobą?

Link to postu
Dnia 15.03.2022 o 17:23, Grzegorz477 napisał:

Mam starą instalację dwużyłową - 1 przewód

Na pewno?

 

Dnia 15.03.2022 o 18:33, Grzegorz477 napisał:

Chciałbym zrobić sam. Przewody od gniazdek idą dołem przy podłodze. Bezpieczniki są osobne do oświetlenia i gniazdek 

IMG_20220315_183136.jpg

A jeśli na pewno, to co robi tam RCD?

 

B20, C20 - nie za dużo troche?

Edytowano przez radziula (zobacz historię edycji)
 • Lubię to 1
Link to postu

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Według mnie deweloper chałupę sprzedał - teraz to już Twój problem. Oczywiście, że przekrój przewodów jest minimalny, dla obwodów gniazdek za mały. Tak się "oszczędza" na kosztach budowy, wpędzając w kłopoty nabywcę. I prawdopodobnie instalację elektryczną masz w wersji minimalnej, czyli teraz jest czas na jej rozbudowę dostosowującą do Twoich potrzeb i planów.
  • Witam kupiłam dom w stanie deweloperskim .  W całym domu pod gniazdka jak i pod włączniki oświetlenia mam kable o przekroju 1,5. Projektu instalacji elektrycznej wewnętrznej nie widziałam . Zastanawiam się czy nie poprosić inwestora o przestawienie - fachowiec który wykonuje mi remont twierdzi ze jest za mały przekrój kabli. Mogą być czy nie takie kable?
  • Chodzi o cwu i co, myślałem o korzystaniu z taryfy nocnej i potem korzystania z tego bufora ciepła za dnia.
  • Drzwi do gospodarstwa domowego można podzielić na trzy rodzaje:   Zewnętrzne - wejściowe, które możemy z kolei podzielić na drzwi zewnętrzne dwuskrzydłowe i jednoskrzydłowe,   Wewnętrzne - drzwi prowadzące do poszczególnych pomieszczeń  Gospodarcze - prowadzące do pomieszczeń użytkowych takich jak garaż, piwnica, czy kotłownia.   Każdy rodzaj drzwi ma do spełnienia inne funkcje. Stąd też w zależności od tego gdzie drzwi mają prowadzić, powinniśmy je odpowiednio dostosować pod względem bezpieczeństwa, wytrzymałości i wizualnym.     Czym kierować się przy wyborze drzwi gospodarczych?   Wybierając drzwi gospodarcze jak przy wyborze każdych drzwi bardzo ważna jest z pewnością estetyka i dopasowanie do wystroju innych pomieszczeń. Nie powinno się jednak skupiać wyłącznie na wyglądzie. Parametry techniczne drzwi i dostosowanie ich do warunków jakie panują w pomieszczeniu, do którego prowadzą jest bardzo ważne. Szczególnie w przypadku drzwi prowadzących do pomieszczeń gospodarczych. Przykładowo, kotłownia znajdująca się wewnątrz domu powinna być odpowiednio zabezpieczona przed pożarem, tak aby w razie jego wystąpienia, płomienie nie rozprzestrzeniły się do kolejnych pomieszczeń. Poniżej znajduje się lista czynników, nad którymi powinniśmy się szczególnie zastanowić przed wyborem drzwi do pomieszczenia gospodarczego.   Bezpieczeństwo   Złodzieje bardzo często dostają się do domu przez pomieszczenia gospodarcze, jak garaż przylegający do części mieszkalnej, czy przez piwnicę. Z tego powodu warto zainwestować w drzwi gospodarcze o odpowiedniej klasie antywłamaniowej. Mogą one być wyposażone w specjalne klamki z gałką uniemożliwiającą jej rozwiercenie i wyciągnięcie wkładki czy inne zabezpieczenia chroniące.      Izolacja termiczna   W piwnicy czy garażu zwykle panuje niższa temperatura niż w części mieszkalnej. Aby zapobiec niepotrzebnym stratom ciepła, które będą powodować większe wydatki na ogrzewanie, warto zamontować w pomieszczeniach gospodarczych drzwi, które zapobiegają utracie ciepła z pomieszczenia, dzięki wykorzystaniu wysokiej jakości materiałów termoizolacyjnych.       Ochrona przed pożarem   W przypadku pomieszczeń takich jak kotłownia, lub garaż, w przypadku których występuje zwiększone ryzyko wystąpienia pożaru, powinno ono być dobrze zabezpieczone przed rozprzestrzenianiem się płomieni. Zastosowanie drzwi przeciwpożarowych może wydłużyć czas w jakim płomienie i dym przedostają się do kolejnych pomieszczeń nawet o pół godziny.       Wybór drzwi hybrydowych   W zależności od wykorzystanych materiałów, drzwi mogą być lepiej dostosowane do różnych zadań. każdy materiał ma swoje wady i zalety. W celu wyeliminowania wad jakie niesie za sobą wykorzystanie różnych materiałów, warto zdecydować się na drzwi hybrydowe, które dzięki połączeniu różnych materiałów dostosowują się jak najlepiej do funkcji, którą mają pełnić.     
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...