Skocz do zawartości

gniazdo 230v do spawarki


przewo

Recommended Posts

Witam

Właśnie zamówiłem spawarkę 220A/230V,

a w garażu  mam tylko gniazdo 400V na przewodzie miedzianym 5x4mm2 i bezpieczniku 3x25A.

Chciałbym dowiedzieć się czy wpięcie się przed gniazdem 400V i wyprowadzenie przewodu do gniazdka 230V bedzie prawidłowe? O jakim przekroju przewód będzie odpowiedni?

 

 

Link do komentarza
21 minut temu, przewo napisał:

Wolałbym jednak dać przewód na ścianie, 

 

Oczywiście, że można dać, ale to trzeba zrobić tak, jak się wykonuje instalację, czyli nowy obwód, z nowym zabezpieczeniem. Przewody 4 mm2, bo inaczej, w miejscu zmiany przekroju trzeba dawać dodatkowe zabezpieczenia. A więc nie prosta puszka z odgałęzieniem, tylko rozdzielnica,  i dopiero z niej odejście na obwód gniazda 230 V.

 

Tylko nie wiem po co Ci to wszystko, skoro podpowiedź z postu #2 jest zupełnie poprawna. Wtyczka pasująca do gniazda 400V i w niej podłączamy odpowiednio przewody i tyle. Chyba, że potrzebujesz gniazdek 230 V również do innych celów, wtedy rozumiem.

Link do komentarza
15 godzin temu, retrofood napisał:

Chyba, że potrzebujesz gniazdek 230 V również do innych celów, wtedy rozumiem.

Właśnie o to chodzi, chciałbym jeszcze gniazdo do szlifierki stołowej, radia czy szlifierki kątowej

15 godzin temu, retrofood napisał:

A więc nie prosta puszka z odgałęzieniem, tylko rozdzielnica,  i dopiero z niej odejście na obwód gniazda 230 V.

Czy bezpieczniki w nowej rozdzielnicy muszą być o mniejszym prądzie jak te, na których obecnie jest gniazdo 400V

Link do komentarza
31 minut temu, przewo napisał:

Właśnie o to chodzi, chciałbym jeszcze gniazdo do szlifierki stołowej, radia czy szlifierki kątowej

Czy bezpieczniki w nowej rozdzielnicy muszą być o mniejszym prądzie jak te, na których obecnie jest gniazdo 400V

 

1. Gdybyś od razu napisał o szlifierce i radiu, nie byłoby nieporozumienia.

2. Na Twoim miejscu wykonałbym podłączanie spawarki poprzez gniazdo trójfazowe. Wtedy działałaby pod zabezpieczeniem 25 A. Natomiast odejście na radio czy coś innego wykonałbym przewodem 2,5 mm2, z zabezpieczeniem 16A typu B.  Wtedy wilk będzie syty i owca cała.

Link do komentarza
47 minut temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

 1. Jakie zabezpieczenie obwodu przewiduje instrukcja spawarki? Ile amperów i charakterystyka (raczej C). 

 

Nie ma powodu stosowania (dla spawarki na napięcie 230V) charakterystyki C.. Tyle, że korzystając z trójfazowego gniazda ogólnego stosowania trafiamy na C, bo taką charakterystykę winny mieć jego zabezpieczenia. 

52 minuty temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

 2. Czy ten obecny obwód trójfazowy ma zabezpieczenie różnicowoprądowe? Bo z tym bywa różnie w starszych instalacjach.

 

Założę się, że nie ma.

Link do komentarza
  • 1 rok temu...

Podepnę się pod temat. Syn stał się zapalonym spawaczem i kupił Bestera STB 225. U sprzedającego śmigała aż miło, ale musieliśmy zmienić wtyczkę z plastkiowej na archaiczną metalową i nie wiem czy coś nie nawywijalśmy, bo pierwsze, ma przebicie na obudowę, dwa straciła moc bez względu na amperaż, trzy idzie ciszej bez obciążenia, a na obciążeniu mocno buczy i klei elektrodę. Po podpięciu na krótko bez wtyczki przebicie znikło, ale mocy dalej nie ma. Obstawiacie złe podpięcię, czy uszkodzenie w transporcie? Jechała w bagażniku na leżąco na plecach.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

Link do komentarza

Odradziłem mu, bo wiem że to więcej roboty niż przekręcić wtyczkę. Ale jak według Ciebie to teraz podłączyć? Ważne w którą fazę się wepniemy? Żółto-zielony powinien być do zera wpięty, a niebieski i brązowy do faz? Zasugerowałem się tym jak mam cyrkularkę podpiętą i to był chyba błąd, bo to jak pamiętam 20 lat temu chyba sam podpinałem, ale chodzi do dziś. Tam mam niebieski do zera wpięty, a żółto-zielony do fazy, także chyba jest namiszane.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka





Link do komentarza
4 godziny temu, vlad1431 napisał:

  Ale jak według Ciebie to teraz podłączyć?  

Nie mam pojęcia. Nie wiem kto i ile razy w tym grzebał i co pozmieniał. Wszystko trzeba by zbadać i określić.

 

4 godziny temu, vlad1431 napisał:

 Żółto-zielony powinien być do zera wpięty, a niebieski i brązowy do faz?  

 

Żółto-zielony jest przewodem ochronnym!!! I do żadnego zera nie powinien być wpinany. 

4 godziny temu, vlad1431 napisał:

 Zasugerowałem się tym jak mam cyrkularkę podpiętą i to był chyba błąd, bo to jak pamiętam 20 lat temu chyba sam podpinałem, ale chodzi do dziś. Tam mam niebieski do zera wpięty, a żółto-zielony do fazy, także chyba jest namiszane.

Tia... Mój ś.p. wujek stworzył se zasadę, że przewód zerowy musi być czerwony (jak jeszcze byłem w technikum). I się dziwił, że jak zmienia wtyki kupowanych maszyn, to one go kopią. Tylko że on miał tylko 4 klasy, więc mu się nie dziwię. Ale w XXI wieku... 

 

A tak w ogóle, zaczynanie spawania od Bestera STB 225to tak jakby kupić syrenkę z nastawieniem na przewozy zarobkowe.

Link do komentarza

On sobie amatorsko spawa. Na początek przywiozłem mu takiego słabego Parksida, matka kupiła we Włoszech za grosze i tak mu się spodobało, że postanowił kupić coś większego. Ojciec też miał tego Bestera i kupę różnych wynalazków wyspawał. Czyli pewnie najlepiej byłoby rozebrać. A że on narwany, bo już chciał popróbować, to wyszło jak wyszło.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

Link do komentarza
4 godziny temu, vlad1431 napisał:

On sobie amatorsko spawa. Na początek przywiozłem mu takiego słabego Parksida, matka kupiła we Włoszech za grosze i tak mu się spodobało, że postanowił kupić coś większego. Ojciec też miał tego Bestera i kupę różnych wynalazków wyspawał. Czyli pewnie najlepiej byłoby rozebrać. A że on narwany, bo już chciał popróbować, to wyszło jak wyszło. 

Tak to jest jak się najpierw robi, a dopiero potem myśli. Ten Bester jest przecież transformatorowy! I spawa się prądem przemiennym. Duże, ciężkie i drogie. Kosztuje gdzieś dwa i pół tauzena. 

A przecież wszystkie łączniki (styczniki czy wyłączniki) mają średnio pięć razy większą wytrzymałość dla prądu przemiennego niż dla stałego. Dlaczego? Bo łuk elektryczny przy prądzie stałym o wiele trudniej zgasić! A przy prądzie przemiennym sam gaśnie i zapala się sto razy na sekundę. Ale to co złe przy łącznikach, staje się zaletą w spawarkach! Prądem stałym spawa się o wiele lepiej, wielkości prądu są mniejsze, a sprzęt nowszy i tańszy. Masz dla przykładu, toto kosztuje 250 złociszów! Dziesięć takich kupisz za swojego Bestera (gdyby był nowy, oczywiście.

.image.png.9f245ead688bb8a49bd1b61787558c4c.png

 

https://allegro.pl/oferta/spawarka-inwertorowa-lcd-mma-pulse-tig-lift-330a-12907808279

 

A to tylko przykładzik. 247 zeta, cena niczym za barszcz. I uczyć się ciągnąć spoinę o wiele łatwiej, I waży 2,2 kg, a nie dwieście.

 

20 minut temu, aru napisał:

jeżeli stara instalacja to nie ma się co dziwić, że klei elektrodę, taki prąd :bezradny:

u mnie okazało się że spaliło zabezpieczenia przylicznikowe

Nie pomoże, większość osób, niczym blondynki, zawsze będzie zdziwiona, że istnieją jakieś ograniczenia poboru mocy z takiej domowej instalacji. "co ty pieprzysz, że nie uciągnie, Musi!" - odsłuchiwanie takich tekstów to dla mnie standard.

Edytowano przez retrofood (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

On dał za to 350zł, taką sobie wybrał, a że sam spawałem w jego wieku takim samym Besterem, tylko STA, to powiedziałem że ok. Daliśmy żółto-zielony na zero, brązowy i niebieski na fazy i pali wszystko co na swojej drodze napotka. Ale dzięki za propozycję, bo może następną sobie kupi taką jak polecasz.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

Link do komentarza
2 godziny temu, vlad1431 napisał:

Z tego co syn mówi, że to co zalinkowałeś to jest lipa, że ta i inne tego spawarki są robione na bazie jednej spawarki i w rzeczywistości może ma z 80A max, albo mniej.  

Spierał się nie będę odnośnie tego egzemplarza, bo go nie mam, linka podałem przykładowego. Ale zwracam uwagę, że Twój syn, jako początkujący, ma mniej wiadomości niż ja, bo ja w firmie nadzorowałem najróżniejsze spawarki różnych typów, półautomaty, a nawet automat spawalniczy. I nie da rady mnie przekonać, że transformatorówka jest lepsza niż spawanie prądem stałym. I nawet prądy mogą byc wtedy mniejsze. 

Link do komentarza
Bo te kitajskie parametry trzeba zawsze podzielić przez 2. :hahaha2:
Najlepiej przez trzy. Kiedyś z ciekawości szukałem szlifierki stacjonarnej, znalazłem 1000W jakiś no name, z komentarza się posmarkałem, bo ten kto kupił napisał, że śrubokrętem ją zatrzymał.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

To masz lepszą. Pojutrze, o 10 rano, przez kilkanaście sekund będzie kosztowała 248 zł.
https://allegro.pl/oferta/spawarka-inwertorowa-inwerterowa-igbt-lcd-mma-tig-12867399163
 
image.png.d5fb8536027a7a2519553daa3d9922df.png
Dzięki, niespodzianki mu nie będę robił, bo by mnie jeszcze opier... że wydaje kase niepotrzebnie, ale z ciekawości oblukamy jutro.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

Link do komentarza
1 godzinę temu, retrofood napisał:

To masz lepszą. Pojutrze, o 10 rano, przez kilkanaście sekund będzie kosztowała 248 zł.

Jaka ona lepsza niech świadczyć komentarz użytkownika tego cuda: xD

 

Cytat

Spawarka spawa ale moc tej spawarki to jakaś kpina W praktyce wygląda tak że trzeba ustawić 2x wyższy amperaż Elektrodą 3.25 dobrze spawa się na 250A, a 2.5 na 160A czyli w realu spawarka ma 170Amax Dodatkowe funkcje ANTI STICK, HOT START, ARC FORCE po prostu nie istnieją Na plus można zaliczyć cenę, wygląd i przede wszystkim niską wagę bo spawarka jest mega lekka I jeszcze coś o kablach bo są krótkie cienkie ale to standard w takich spawarkach a w uchwycie masowym nie ma grama miedzi

 

Link do komentarza

Spoko, ja wyznaje zasadę, że on ma sobie sam wybrać, a na prezent dostają zwykle kasę. Podobnie było z traktorkiem Esiokiem, na początku było, że chce auto kupić, ale prawo jazdy dopiero za rok może zacząć zdawać, tak więc znalazł sobie tego Esa 15KM i jest szczęśliwym posiadaczem samoróbki. My mu nie odradzaliśmy, bo to jego uskładana kasa. Spawarkę kupił między innymi po to, żeby wysięgnik do ładowarki do tego traktorka wyspawać. Zobaczymy jak mu pójdzie. Pomysłów ma 1000, bo teraz będzie przyczepkę robił do niego. Skrzynie i koła już ma, także tylko ramę będzie spawał i piasty do kół.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

Link do komentarza
  • 5 miesiące temu...
2 godziny temu, Swierol napisał:

Ja potrzebuje gniazdo podwójne podtynkowe 230V, puszka mnie nie interesuje. Nie tylko kuchenka będzie pod nie podłączona.

To jest puszka z gniazdem  do podłączania kuchenek i płyt indukcyjnych, można tam podłączyć spokojnie dwa urządzenia.

A co jeszcze podłączysz?

A ta puszka jest nad blatem?

Link do komentarza
3 godziny temu, animus napisał:

To jest puszka z gniazdem  do podłączania kuchenek i płyt indukcyjnych, można tam podłączyć spokojnie dwa urządzenia.

Z tym, że odbiorniki o obciążeniu powyżej 2 kW muszą mieć oddzielny obwód elektryczny, więc podwójne gniazdko w tym przypadku będzie naruszało normy.

Link do komentarza
2 godziny temu, retrofood napisał:

Z tym, że odbiorniki o obciążeniu powyżej 2 kW muszą mieć oddzielny obwód elektryczny, więc podwójne gniazdko w tym przypadku będzie naruszało normy.

To nie dotyczy stałych puszek rozdzielczych.

 

Dotyczy gniazd wtyczkowych i wypustów instalacyjnych oświetleniowych.

 

 

Link do komentarza
22 minuty temu, retrofood napisał:

 

W których są przewody do co najmniej dwóch obwodów.

To jest na filmie, który wkleiłem. 

 

 

Jak ma tam przewód  3 x 2,5 mm2, to ta puszka rozdzielcza spokojnie wytrzyma, ona jest do przewodu nawet 5 x 6 mm2 :takaemotka:

Cytat

solidne gniazdo podwójne

Ale i tak nie powinien wysmażyć obwodu 3 x 2,5 mm2, bo zabezpieczenie 16A nie pozwoli.

 

Cytat

Nie tylko kuchenka będzie pod nie podłączona.

Tu też powinno zabezpieczenie chronić obwód, gdy sumarycznie podłączy  odbiorniki o obciążeniu powyżej 2 kW.

Jeżeli ma prawidłowe zabezpieczenie obwodu, to ono przyuczy, wymusi używanie  urządzeń pojedynczo.

 

Jak tam jest u niego, nie wiemy.

Link do komentarza
21 godzin temu, animus napisał:

To jest puszka z gniazdem  do podłączania kuchenek i płyt indukcyjnych, można tam podłączyć spokojnie dwa urządzenia.

A co jeszcze podłączysz?

A ta puszka jest nad blatem?

Miałem osobny obwód 3f pod kuchenkę (za meblami kuchennymi) ale okazało się, ze cały przewód jest uszkodzony, nie ma możliwości wykorzystania nawet jednej fazy (przerwana izolacja, między wszystkimi żyłami wychodzi wartość 20-40k omów). Jestem zmuszony podłączyć płytę wtyczką do gniazdka. Tzn jest już podłączona i wszystko jest ok ale dla pewności chciałbym kupić coś solidnego.  To co mi wysłałeś jest spoko ale musiałbym w lodówce obcinać wtyczkę i podłączać na samych przewodach. 

To dom rekreacyjny i nie mogę sobie przypomnieć żebym używał na raz więcej niż dwa pola grzewcze. 

Link do komentarza

A sam czajnik ma ze 2 kw i pewno wszystko teraz jest wpięte na jednym obwodzie moim zdaniem to się nie uda.

Wysmażysz ostatni obwód, który idzie do kuchni i to będzie kres tych kombinacji.

Wtedy będziesz zmuszony wymienić całą instalację.

 

2 godziny temu, Swierol napisał:

To dom rekreacyjny i nie mogę sobie przypomnieć żebym używał na raz więcej niż dwa pola grzewcze. 

Jeszcze gorzej bo spalisz całą budę.

2 godziny temu, Swierol napisał:

Miałem osobny obwód 3f pod kuchenkę (za meblami kuchennymi) ale okazało się, ze cały przewód jest uszkodzony, nie ma możliwości wykorzystania nawet jednej fazy (przerwana izolacja, między wszystkimi żyłami wychodzi wartość 20-40k omów).

To trzeba to naprawić, może jest gdzieś rozwiercony wiertarką,  albo położyć nowy.

2 godziny temu, Swierol napisał:

 Tzn jest już podłączona i wszystko jest ok

To ci się tylko tak wydaje. 

2 godziny temu, Swierol napisał:

 ale dla pewności chciałbym kupić coś solidnego.

Sama wtyczka czy gniazdo nie załatwia sprawy.

 

Najważniejsze!

Jeżeli pozostał tylko jeden obwód do kuchni 3 x 2,5 mm2, to jego zabezpieczenie  musi pozostać 16A! 

Jak zmienisz o taki, o większej wartości,  to wysmażysz ostatni obwód, zostaniesz z niczym.

Wtedy remont albo gaszenie pożaru.

Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Nie ma opcji wymiany czy położenia nowego kabla bo są prowadzone w chudziaku a rozdzielnia jest w centralnej części domu. W kuchni są 3 osobne obwody i na tym konkretnie jest lodówka i płyta, czajnik jest na zupełnie innym, tak samo jak zmywarka. Zabezpieczeni jest 16A.

 

Pierwotny kabel 3f był przewiercony i od razu naprawiony, niestety nie skutecznie. Efekt jest taki, że mogę teraz płytę podłączyć i będzie normalnie pracowała ale np w nocy będzie "pstryk" i wywala zabezpieczenie, różnicówkę i zabezpieczenie w skrzynce ZE.

Link do komentarza
2 godziny temu, Swierol napisał:

Pierwotny kabel 3f był przewiercony i od razu naprawiony, niestety nie skutecznie. Efekt jest taki, że mogę teraz płytę podłączyć i będzie normalnie pracowała ale np w nocy będzie "pstryk" i wywala zabezpieczenie, różnicówkę i zabezpieczenie w skrzynce ZE.

Bo miejsce naprawienia przewodu pewnie zostało zawinięte taśmami i zatynkowane, a tak się tego nie robi.

Trzeba taki uszkodzony przewód przeciąć  do końca w tym miejscu, zarobić oba końce, odciąć zmasakrowane końcówki żył,  wstawić jedną długą puszkę instalacyjną, a jak potrzeba to dwie obok siebie, dobrać odpowiedni odcinek   takiego samego przewodu, zrobić nim mostek z puszki do puszki, połączenia zrobić Wago

662027_4283_zlaczka_1.jpg

 

Do przewodów 0,5-2,5mm2

2.jpg

Te złącze mocniejsze  2x 0,5-4mm2

i pozostawić w puszkach, zamkniętych deklami.   

A jak się da to w jednej większej puszce  instalacyjnej, mostkujesz takimi Wago,  szybkozłączka

Wago 1x 0,2-4mm2 221-2411 rozłączna, Indeks katalogowy: 02-07-06-034, każdą żyłę osobno.

szybkozlaczka-wago-1x-0-2-4mm2-221-2411.    

To jest mostek  1x 0,2-4mm2 20A do łączenia uszkodzonych przewodów.

 

Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...