Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

fotowoltaika i piec elektryczny


Recommended Posts

Witam, 

Musze poradzić się fachowców.

Mam dom 160 m2 i dodatkowo budynek gospodarczy 80 m2, mam założoną instalacje fotowoltaiczną 9,5 kw i ogrzewam wszystko śmieciuchem CO i CWU. Spalam 2,5 t węgla i 30 mb drzewa liściastego sezonowanego.

Chce to zmienić myślałem o pompie ciepła powietrznej  ale to koszt 50.000 zł. i do tego koszty przeglądów 300 zł. rocznie.

Dlatego mam pytanie czy może jednak nie założyć pieca elektrycznego np. z buforem ciepła. 

Może ktoś coś podpowie ?

Link to postu
15 godzin temu, gladus napisał:

Witam, 

Musze poradzić się fachowców.

Mam dom 160 m2 i dodatkowo budynek gospodarczy 80 m2, mam założoną instalacje fotowoltaiczną 9,5 kw i ogrzewam wszystko śmieciuchem CO i CWU. Spalam 2,5 t węgla i 30 mb drzewa liściastego sezonowanego.

Chce to zmienić myślałem o pompie ciepła powietrznej  ale to koszt 50.000 zł. i do tego koszty przeglądów 300 zł. rocznie.

Dlatego mam pytanie czy może jednak nie założyć pieca elektrycznego np. z buforem ciepła. 

Może ktoś coś podpowie ?

Musisz to dokładnie policzyć czyli zapotrzebowanie na ciepło (co +cwu). Ten bufor musi byc na miarę zapotrzebowania na wymianę ciepła. Powierzchnia domu to parametr orientacyjny. Przyda się jeszcze informacja o ociepleniu a najlepiej o zapotrzebowaniu na ciepło. Jako koszty początkowe - kocioł elektryczny i bufor wyjdzie taniej niż pompa ciepła. Jest tu kilka osób, które na temat pompy ciepła po kilka latach użytkowania wiedzą bardzo dużo i mają swoje bezcenne doświadczenia. latem ten kocił będzie stał bezczynnie a przygotowanie cwu przy takiej elektrowni w słoneczny dzień zajmie "chwilę".

Link to postu

Przede wszystkim potrzeba znacznie więcej informacji, żeby coś z sensem doradzić. Jak duży jest to budynek i jaki jest standard jego ocieplenia  (ściany, okna, dach)? Z czego jest wzniesiony? Jakie grzejniki są w pomieszczeniach, jaka jest moc kotła i na ile jest wykorzystywana?

Od kiedy działa ta instalacja PV? Ile energii dostarcza, na co jest ona obecnie zużywana?

Link to postu
 • 3 tygodnie temu...

Może skupię się tylko na budynku mieszkalnym :

wybudowany w 2002r.  Pow. 163 m2, parterowy w kształcie "L" , bez piwnicy.

Ściany od zewnątrz cegła max, styropian 12 cm, beton komórkowy razem 55 cm,

11 okien ( przyjmując za okno 140x140 cm),  1 drzwi balkonowe.

Jest poddasze nie użytkowe, strop betonowy ze styropianem "10". Dach deskowany z wełną '15".

Grzejniki aluminiowe i do tego podłogówka w salonie, kuchni, jadalni, korytarzu, dwóch łazienkach.

Instalacja Fv założona w październiku 2021r, o mocy 9,5 kw ale najgorętszych dniach nie działa ( za wysokie napięcie sieciowe),  ale mimo to  nie zapłaciliśmy za prąd w zeszłym roku.

W tej chwili modernizuje kominek - dużego Jotula, robię rozprowadzenie po strychy z wymuszonym nadmuchem, aby w zimne dni się nim dogrzewać.

Myślę o piecu elektrycznym z buforem ciepła ( nie wiem tylko jakiej pojemności ). Chciałbym osiągnąć efekt kosztów na poziomie 300 zł. miesięcznie.

.

Link to postu
 • 3 tygodnie temu...

Sama na chwilę obecna właśnie zastanawiam się nad fotowoltaiką, ale jak już to od razu z pompą ciepła. Chciałabym zainwestować w te rzeczy jednocześnie. Podobno to się bardziej opłaca.  Co do pieca elektrycznego to sie nie wypowiem na razie, bo ten temat dopiero przede mną.  Gladus, a ogólnie jesteś zadowolony z tej instalacji pv ?

Link to postu

Nie .... bo w sezonie letnim jest za wysokie napięcie sieciowe i falownik się wyłącza. Przyczyną jest nie przystosowana sieć energetyczna i duża liczba użytkowników pomiędzy mną a transformatorem, którzy jaka pompy ciepła, pv i itp. urządzenia podnoszące napięcie. Sugeruje sprawdzić jak to będzie w pani przypadku, tylko nie pytać handlowca z pv . tylko np. z pogotowia energetycznego.

Link to postu

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Ja malowałem farbą do metalu Altax bezpośrednio na rdzę, nie szlifowałem całego ogrodzenia, tylko szpachelką zeskrobałem łuszczącą się starą powłokę. Farba równo pokryła, ma ładny kolor i dobrze przykryła rdzę.
  • Na dobrą sprawę niekoniecznie w trakcie jazdy... przy dobrym stanie akumulatora i sprawnym układzie ładowania w samochodzie, ładować można i na postoju... Na pewno kilka razy ruszysz samochód w czasie tego wypadu i akumulator się doładuje... Tak że moim zdaniem - w Twoim przypadku - wydawanie kasy na ten cel nie bardzo ma sens... Gdzieś będziecie spać - gniazdko elektryczne się znajdzie... często w knajpach są dostępne gniazdka USB, wystarczy mieć w kieszeni przewód, czy wręcz ładowarkę...   Co innego w przypadku ludzików wtedy taka instalacyjka z akumulatorem - w sumie za jakieś 1,5 k PLN - może mieć sens... nawet do zasilania monitoringu...
  • Podepnę się pod temat, ale chodzi o malowanie ogrodzenia metalowego. Kupiliśmy dom z rynku wtórnego, póki co mamy sporo innych wydatków, więc wymiana ogrodzenia musi poczekać, póki co chciałbym tylko przemalować Altaxem z prl-owskiego zielonego na czarny mat. Podpowiecie, jak dobrze przygotować takie stare ogrodzenie do malowania, żeby starczyło na lata?
  • Dzień dobry,   Producent zapewnia, że membrana zachowuje swoje właściwości do 1 miesiąca, i w tym okresie powinna zostać przykryta pokryciem docelowym. Promieniowanie UV bardzo niekorzystnie działa na strukturę membrany. Im dłużej wystawiona jest na działanie promieni słonecznych, tym bardziej traci swoje właściwości. Dlatego, zawsze warto tak zaplanować prace, żeby nie była dłużej niż miesiąc wystawiona na działanie promieni UV. Natomiast, jeśli będzie dłużej leżała na dachu, np. 2-3 miesiące, to nie dyskwalifikuje to jej zastosowania. Trzeba mieć jednak świadomość, że każda ekspozycja dłuższa niż miesiąc zmniejsza parametry użytkowe membrany i jej funkcję paroprzepuszczalności. Przyjmuje się, że po okresie 6 miesięcznej ekspozycji, membrana ulega całkowitej degradacji.   __________________________ Membrana STRONG 170, Blachy Pruszyński
  • Jeżeli na takim wypadzie jeździmy gdzieś samochodem to najprostszym rozwiązaniem jest doładowywanie telefonu i powerbanku w trakcie jazdy.  Natomiast w przypadku PV trzeba uwzględniać wielkość i moc panelu PV, pojemności akumulatora oraz napięcie. Do bezpośredniego ładowania powerbanku będą przystosowane tylko zupełne mikrusy., naprawdę maleńkie panele. Powerbank ma przecież znikomą pojemność, a do tego jest przystosowany do ładowania pędem o napięciu 5 V.  W takich typowych zestawach z tanimi ogniwami panel ok. 45 × 35 cm daje teoretycznie 20 W mocy. Ale to w warunkach STC, czyli przy silnym nasłonecznieniu. W praktyce będzie raczej bliżej połowy tego przez większość czasu.  Na doładowanie telefonu i tym podobne drobiazgi to w zupełności wystarczy. Ale tu potrzebny jest już jakikolwiek akumulator (może być samochodowy) oraz regulator ładowania. Teraz te tanie regulatory mają powszechnie gniazda USB, można je wykorzystać do zasilania telefonu.   
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...