Skocz do zawartości

fotowoltaika i piec elektryczny


Recommended Posts

Witam, 

Musze poradzić się fachowców.

Mam dom 160 m2 i dodatkowo budynek gospodarczy 80 m2, mam założoną instalacje fotowoltaiczną 9,5 kw i ogrzewam wszystko śmieciuchem CO i CWU. Spalam 2,5 t węgla i 30 mb drzewa liściastego sezonowanego.

Chce to zmienić myślałem o pompie ciepła powietrznej  ale to koszt 50.000 zł. i do tego koszty przeglądów 300 zł. rocznie.

Dlatego mam pytanie czy może jednak nie założyć pieca elektrycznego np. z buforem ciepła. 

Może ktoś coś podpowie ?

Link do komentarza
15 godzin temu, gladus napisał:

Witam, 

Musze poradzić się fachowców.

Mam dom 160 m2 i dodatkowo budynek gospodarczy 80 m2, mam założoną instalacje fotowoltaiczną 9,5 kw i ogrzewam wszystko śmieciuchem CO i CWU. Spalam 2,5 t węgla i 30 mb drzewa liściastego sezonowanego.

Chce to zmienić myślałem o pompie ciepła powietrznej  ale to koszt 50.000 zł. i do tego koszty przeglądów 300 zł. rocznie.

Dlatego mam pytanie czy może jednak nie założyć pieca elektrycznego np. z buforem ciepła. 

Może ktoś coś podpowie ?

Musisz to dokładnie policzyć czyli zapotrzebowanie na ciepło (co +cwu). Ten bufor musi byc na miarę zapotrzebowania na wymianę ciepła. Powierzchnia domu to parametr orientacyjny. Przyda się jeszcze informacja o ociepleniu a najlepiej o zapotrzebowaniu na ciepło. Jako koszty początkowe - kocioł elektryczny i bufor wyjdzie taniej niż pompa ciepła. Jest tu kilka osób, które na temat pompy ciepła po kilka latach użytkowania wiedzą bardzo dużo i mają swoje bezcenne doświadczenia. latem ten kocił będzie stał bezczynnie a przygotowanie cwu przy takiej elektrowni w słoneczny dzień zajmie "chwilę".

Link do komentarza

Przede wszystkim potrzeba znacznie więcej informacji, żeby coś z sensem doradzić. Jak duży jest to budynek i jaki jest standard jego ocieplenia  (ściany, okna, dach)? Z czego jest wzniesiony? Jakie grzejniki są w pomieszczeniach, jaka jest moc kotła i na ile jest wykorzystywana?

Od kiedy działa ta instalacja PV? Ile energii dostarcza, na co jest ona obecnie zużywana?

Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...

Może skupię się tylko na budynku mieszkalnym :

wybudowany w 2002r.  Pow. 163 m2, parterowy w kształcie "L" , bez piwnicy.

Ściany od zewnątrz cegła max, styropian 12 cm, beton komórkowy razem 55 cm,

11 okien ( przyjmując za okno 140x140 cm),  1 drzwi balkonowe.

Jest poddasze nie użytkowe, strop betonowy ze styropianem "10". Dach deskowany z wełną '15".

Grzejniki aluminiowe i do tego podłogówka w salonie, kuchni, jadalni, korytarzu, dwóch łazienkach.

Instalacja Fv założona w październiku 2021r, o mocy 9,5 kw ale najgorętszych dniach nie działa ( za wysokie napięcie sieciowe),  ale mimo to  nie zapłaciliśmy za prąd w zeszłym roku.

W tej chwili modernizuje kominek - dużego Jotula, robię rozprowadzenie po strychy z wymuszonym nadmuchem, aby w zimne dni się nim dogrzewać.

Myślę o piecu elektrycznym z buforem ciepła ( nie wiem tylko jakiej pojemności ). Chciałbym osiągnąć efekt kosztów na poziomie 300 zł. miesięcznie.

.

Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...

Nie .... bo w sezonie letnim jest za wysokie napięcie sieciowe i falownik się wyłącza. Przyczyną jest nie przystosowana sieć energetyczna i duża liczba użytkowników pomiędzy mną a transformatorem, którzy jaka pompy ciepła, pv i itp. urządzenia podnoszące napięcie. Sugeruje sprawdzić jak to będzie w pani przypadku, tylko nie pytać handlowca z pv . tylko np. z pogotowia energetycznego.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...