Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Jaki cement na pale fundamentowe?


Recommended Posts

Witam wszystkich. Planuję na działce postawić wiatę drewnianą o wymiarach 12mx8m . Chcę to posadowic na palach fundamentowych i dlatego potrzebuje informacji jaki cement użyć i w jakich proporcjach z piaskiem. Dziękuję z góry za wszystkie informacje.

Link to postu

Przede wszystkim potrzebny będzie nie tylko piasek, ale i żwir lub tłuczeń. Bez grubszego kruszywa, o zróżnicowanym uziarnieniu zrobimy co najwyżej zaprawę cementową, a nie beton.

Szczerze radziłbym kupić raczej bloczki betonowe. Ewentualnie beton z betoniarni. Z gruszki, jeżeli potrzebna jest duża ilość, albo suchą mieszankę do rozrobienia z wodą.

Jeżeli już robić go samemu to wystarczą proporcje objętościowe 1:2:4 (cement:piasek:żwir), ewentualnie 1:5, jeżeli zamiast kruszywa i piasku używamy pospółki. 

Wody jak najmniej, tak żeby masa miała konsystencję wilgotnej ziemi.

Ale przygotować dobry beton naprawdę trzeba umieć. To nie jest takie proste, jak się wydaje. Bezpieczniej jest kupić bloczki betonowe.

Link to postu
9 minut temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

 Szczerze radziłbym kupić raczej bloczki betonowe. Ewentualnie beton z betoniarni.  

Jestem za betonem z betoniarni.

 

Bloczki trzeba na czymś posadowić.

Link to postu

Co do bloczków miałem na myśli żeby użyć ich zamiast słupów betonowych. W przypadku takiej konstrukcji jak drewniana wiata zwykle wystarczy ułożenie ich na powierzchni ziemi. Ewentualnie można je też wkopać w grunt. Roboty dużo mniej niż wylewać samemu słupki.

Jak już ktoś się bardzo uprze to polecam użycie rur kanalizacyjnych jako form do wypełnienia betonem.

Edytowano przez Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne (zobacz historię edycji)
Link to postu
2 godziny temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

Co do bloczków miałem na myśli żeby użyć ich zamiast słupów betonowych. W przypadku takiej konstrukcji jak drewniana wiata zwykle wystarczy ułożenie ich na powierzchni ziemi.  

 

Rozumiem, brałem to pod uwagę, ale podany rozmiar czyli 12 na 8 metrów wg mnie takie rozwiązanie wyklucza. 

Link to postu

Mam inne doświadczenia i spostrzeżenia. Mamy tu na wsi halę, której mury były po dwóch latach wiązane ściągami, bo po zimie (i dużym obciążeniu śniegiem) zaczęły się zwyczajnie rozłazić. Gdyby miały solidny fundament prawdopodobnie by do tego nie doszło. Rozpiętość 8 metrów w zimie to nie w kij dmuchał.

Dlatego przy tych rozmiarach wykorzystanie samych bloczków uważam za zbyt duże ryzyko.

Link to postu
13 godzin temu, Drakula74 napisał:

Planuję na działce postawić wiatę

Tutaj PIERWSZYM  pytaniem powinno być pytanie o projekt...

Co to za wiata, jak wysoka, jak (i czy) obudowana, z jakim dachem...

Potem należałoby obliczyć wytrzymałość punktów podparcia słupów ( uwzględnić warunki atmosferyczne ) i dopiero wtedy zastanawiać się jakiego betonu - nie cementu - użyć...

 

1 godzinę temu, retrofood napisał:

Rozpiętość 8 metrów w zimie to nie w kij dmuchał.

12x8 m to już niezły kawałek budowli... dla amatora, nie mającego praktyki i wiedzy...

Link to postu

Pomiędzy drewnianą wiatą i murowanym budynkiem jest ta zasadnicza różnica, że dla konstrukcji drewnianej nie są groźne niewielkie ruchy gruntu, wysadziny mrozowe itp. 

Pisałem przecież, że bloczki można zagłębić w ziemię, a odpowiednią liczbę bloczków połączyć zaprawą. Wylewanie słupów to trudniejsza robota. I tak jak napisałem w pierwszym poście - w takiej sytuacji najlepiej zamówić beton z betoniarni, zamiast go samemu przygotowywać. 

Link to postu

Dzięki za wszystkie podpowiedzi ale nadal mam wątpliwości która podpowiedź jest najlepsza . Według mnie na logikę idąc musi to stać na palach gdyż powierzchnia dachu sprawia że konstrukcja będzie ciężka i że względu na powierzchnię dachu podatna na silne wiatry, bloczki więc odpadają.Wiata ma mieć po długości 5 filarów co 3 m i po szerokości 3 filary co 4m.

Link to postu
55 minut temu, Drakula74 napisał:

Dzięki za wszystkie podpowiedzi ale nadal mam wątpliwości która podpowiedź jest najlepsza . Według mnie na logikę idąc musi to stać na palach gdyż powierzchnia dachu sprawia że konstrukcja będzie ciężka i że względu na powierzchnię dachu podatna na silne wiatry, bloczki więc odpadają.Wiata ma mieć po długości 5 filarów co 3 m i po szerokości 3 filary co 4m.

 

Czyli tak, jak kiedyś  na wsiach stawiano stodoły. Porozglądaj się po okolicy. Stopa słupa była wylewanym fundamentem, a słupy murowane z tego co było pod ręka. Teraz zamiast murowanych słupów często stosuje się  rury stalowe. 

Link to postu

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Według mnie deweloper chałupę sprzedał - teraz to już Twój problem. Oczywiście, że przekrój przewodów jest minimalny, dla obwodów gniazdek za mały. Tak się "oszczędza" na kosztach budowy, wpędzając w kłopoty nabywcę. I prawdopodobnie instalację elektryczną masz w wersji minimalnej, czyli teraz jest czas na jej rozbudowę dostosowującą do Twoich potrzeb i planów.
  • Witam kupiłam dom w stanie deweloperskim .  W całym domu pod gniazdka jak i pod włączniki oświetlenia mam kable o przekroju 1,5. Projektu instalacji elektrycznej wewnętrznej nie widziałam . Zastanawiam się czy nie poprosić inwestora o przestawienie - fachowiec który wykonuje mi remont twierdzi ze jest za mały przekrój kabli. Mogą być czy nie takie kable?
  • Chodzi o cwu i co, myślałem o korzystaniu z taryfy nocnej i potem korzystania z tego bufora ciepła za dnia.
  • Drzwi do gospodarstwa domowego można podzielić na trzy rodzaje:   Zewnętrzne - wejściowe, które możemy z kolei podzielić na drzwi zewnętrzne dwuskrzydłowe i jednoskrzydłowe,   Wewnętrzne - drzwi prowadzące do poszczególnych pomieszczeń  Gospodarcze - prowadzące do pomieszczeń użytkowych takich jak garaż, piwnica, czy kotłownia.   Każdy rodzaj drzwi ma do spełnienia inne funkcje. Stąd też w zależności od tego gdzie drzwi mają prowadzić, powinniśmy je odpowiednio dostosować pod względem bezpieczeństwa, wytrzymałości i wizualnym.     Czym kierować się przy wyborze drzwi gospodarczych?   Wybierając drzwi gospodarcze jak przy wyborze każdych drzwi bardzo ważna jest z pewnością estetyka i dopasowanie do wystroju innych pomieszczeń. Nie powinno się jednak skupiać wyłącznie na wyglądzie. Parametry techniczne drzwi i dostosowanie ich do warunków jakie panują w pomieszczeniu, do którego prowadzą jest bardzo ważne. Szczególnie w przypadku drzwi prowadzących do pomieszczeń gospodarczych. Przykładowo, kotłownia znajdująca się wewnątrz domu powinna być odpowiednio zabezpieczona przed pożarem, tak aby w razie jego wystąpienia, płomienie nie rozprzestrzeniły się do kolejnych pomieszczeń. Poniżej znajduje się lista czynników, nad którymi powinniśmy się szczególnie zastanowić przed wyborem drzwi do pomieszczenia gospodarczego.   Bezpieczeństwo   Złodzieje bardzo często dostają się do domu przez pomieszczenia gospodarcze, jak garaż przylegający do części mieszkalnej, czy przez piwnicę. Z tego powodu warto zainwestować w drzwi gospodarcze o odpowiedniej klasie antywłamaniowej. Mogą one być wyposażone w specjalne klamki z gałką uniemożliwiającą jej rozwiercenie i wyciągnięcie wkładki czy inne zabezpieczenia chroniące.      Izolacja termiczna   W piwnicy czy garażu zwykle panuje niższa temperatura niż w części mieszkalnej. Aby zapobiec niepotrzebnym stratom ciepła, które będą powodować większe wydatki na ogrzewanie, warto zamontować w pomieszczeniach gospodarczych drzwi, które zapobiegają utracie ciepła z pomieszczenia, dzięki wykorzystaniu wysokiej jakości materiałów termoizolacyjnych.       Ochrona przed pożarem   W przypadku pomieszczeń takich jak kotłownia, lub garaż, w przypadku których występuje zwiększone ryzyko wystąpienia pożaru, powinno ono być dobrze zabezpieczone przed rozprzestrzenianiem się płomieni. Zastosowanie drzwi przeciwpożarowych może wydłużyć czas w jakim płomienie i dym przedostają się do kolejnych pomieszczeń nawet o pół godziny.       Wybór drzwi hybrydowych   W zależności od wykorzystanych materiałów, drzwi mogą być lepiej dostosowane do różnych zadań. każdy materiał ma swoje wady i zalety. W celu wyeliminowania wad jakie niesie za sobą wykorzystanie różnych materiałów, warto zdecydować się na drzwi hybrydowe, które dzięki połączeniu różnych materiałów dostosowują się jak najlepiej do funkcji, którą mają pełnić.     
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...