Skocz do zawartości

Uszkodzona izolacja od przewodu ochronnego


Recommended Posts

Witam

Szykując mocowania pod kinkiety, natrafiłem wiertłem na przewód. Została uszkodzona izolacja zewnętrzna, i lekko izolacja od przewodu ochronnego. Przewód neutralny oraz fazowy nieuszkodzony. I teraz wiem, że najlepiej byłoby skuć tynk, puszka i tam zarobić.

Ale może jest inne wyjście? Otóż sprawdziłem jest to przewód, który idzie na zewnątrz, i będzie służył jako oświetlenie w podbitce. Jeżeli się nie mylę to tam i tak wykorzystuję tylko dwa przewody (bez uziemienia), lampki LED. Więc może wystarczy po prostu zaizolować, taśmą w płynie lub czymś podobnym? Zdjęcie poniżej

20220306_095944.jpg

Link do komentarza
32 minuty temu, Dawid Narloch napisał:

 . Jeżeli się nie mylę to tam i tak wykorzystuję tylko dwa przewody (bez uziemienia), lampki LED. Więc może wystarczy po prostu zaizolować, taśmą w płynie lub czymś podobnym?  

 

Tam nie ma uziemienia, lecz przewód ochronny, który powinien być we wszystkich obwodach. Przewód ochronny nie jest przewodem roboczym i nigdzie nie służy do oswietlania, grzania, czy jakiegoś napędu. Przewód ochronny przy żadnej pracy urządzeń potrzebny nie jest, on jest niezbędny przy awarii! A chwili awarii się nie wybiera, dlatego przewód ochronny ma być zawsze i ma czekać. Najlepiej, zeby nigdy się nie przydał, ale ma być!

 

Sam przewód ochronny nie musi być dodatkowo izolowany, jednak uszkodzenie izolacji zewnętrznej przewodu oznacza, że żyły robocze straciły dodatkową izolację i uszkodzenie trzeba usunąć. Najlepiej byłoby ten przewód wymienić. Skoro to zasilanie kinkietu, to odcinek pewnie długi nie jest. Ale nawet bez wymiany, każda szczelna izolacja spełni swoje zadanie, skoro żyły przewodów nie są uszkodzone.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...