Skocz do zawartości

Draśnięta rurka pex w podlogowce


Recommended Posts

Podczas docinania styropianu zsunął mi się nożyk i niechcący drasnąłem rurkę pex w jednej z pętli podłogówki. Woda nie cieknie. Zadrapanie nie wyglada na głębokie ale obawiam się ze podczas rozgrzewania i pracy podłogówki może dojść do pęknięcia w tym miejscu. Wylewki jeszcze niema. Czy mogę dla bezpieczeństwa zabezpieczyć to miejsce np. Poxipolem? Żeby wzmocnić rurkę. Nie chciał bym wymieniać całej pętli bo to ok 90m. 

Link do komentarza

Amelinium przeciąłeś? czy tylko draśnięcie po lakierze?

21 minut temu, salmon2000 napisał:

Podczas docinania styropianu zsunął mi się nożyk i niechcący drasnąłem rurkę pex w jednej z pętli podłogówki. Woda nie cieknie. Zadrapanie nie wyglada na głębokie ale obawiam się ze podczas rozgrzewania i pracy podłogówki może dojść do pęknięcia w tym miejscu. Wylewki jeszcze niema. Czy mogę dla bezpieczeństwa zabezpieczyć to miejsce np. Poxipolem? Żeby wzmocnić rurkę. Nie chciał bym wymieniać całej pętli bo to ok 90m. 

Fotke daj

22 minuty temu, salmon2000 napisał:

Nie chciał bym wymieniać całej pętli bo to ok 90m. 

To graniczna długość dla podłogówki , czemu taką pętlę nie rozbiłeś na dwa obwody?

Link do komentarza
1 minutę temu, salmon2000 napisał:

Na zdjęciu nie będzie tego dobrze widać. Nacięte jest max 0,5mm a ścianka rurki ma ok 2mm. Woda nie cieknie. Zastanawiam się tylko czy przy nagrzewaniu i stygnięciu jak rurka pracuje taka rysa może spowodować pęknięcie rurki. 

Idź spać spokojnie , mimo takich czasów, zapomnij o tym ...

Przed chwilą, podczytywacz napisał:

Z czasem - może.

Weź ..................................

Link do komentarza
6 minut temu, salmon2000 napisał:

Na zdjęciu nie będzie tego dobrze widać. Nacięte jest max 0,5mm a ścianka rurki ma ok 2mm. Woda nie cieknie. Zastanawiam się tylko czy przy nagrzewaniu i stygnięciu jak rurka pracuje taka rysa może spowodować pęknięcie rurki. 

 

Wszystko by może. Czasem nastąpi pik ciśnienia z jakiegoś powodu i będzie problem.

Ja się naciąłem na "Kropelce". Trzyma jak cholera do czasu, aż pojawi się wilgoć. Wtedy zwyczajnie odłazi. Wprawdzie nie na rurce, ale z klejami różnie bywa.

Link do komentarza

A ja radzę, byś wymienił całą tę pętlę.na nową Jak budowałem strop, to miałem do poprawy DWA nadproża, bo wyszły o kilka cm za chude. Kierbud powiedział mi: Chcesz spać spokojnie i więcej o tym, nie myśleć, to popraw. Poprawiałem - blisko miesiąc to trwało.

W Twoim wypadku koszt wymiany tej pętli będzie znikomy wobec kosztu ewentulnego remontu kiedyś tam.

Spędzisz dwa dni na poprawce - trudno, ale spokój w tej kwestii to rzecz bezcenna.

Edytowano przez PeZet (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Dnia 26.02.2022 o 21:12, salmon2000 napisał:

Podczas docinania styropianu zsunął mi się nożyk i niechcący drasnąłem rurkę pex w jednej z pętli podłogówki. całej pętli bo to ok 90m

Możesz odwinąć pętlę,  odcinek rury naciętej  wprowadzić do skrzynki pod rozdzielaczem i resztę pętli ułożyć dalej.

Jak kiedyś pęknie to łatwy dostęp masz.

Możesz przeciąć i załączyć złączkę zaprasowywaną. 

Link do komentarza

W związku z tym, że te 90 metrów

Dnia 26.02.2022 o 21:37, joks napisał:

To graniczna długość dla podłogówki

 to może zamiast

 

3 godziny temu, animus napisał:

odwinąć pętlę,  odcinek rury naciętej  wprowadzić do skrzynki pod rozdzielaczem i resztę pętli ułożyć dalej.

być może lepiej będzie - póki masz dostęp do rozdzielacza i całej podłogówki - podzielić pętlę na dwa obwody/pętle...

 

Jak duże masz belki rozdzielacza?

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...