Skocz do zawartości

Budowa domu na działce rolnej powyżej 1ha


Recommended Posts

Cześć
Czy jeśli posiadam działkę rolną w powierzchni powyżej 1ha to czy mogę budować na niej dom?
Drugie pytanie to czy jeśli mam powyższą działkę to mogę dokupić w innym miejscu również działkę rolną np 20ar i na niej wybudować dom?
Jeśli tak, to czy dom musi spełniać jakieś wymagania? Np być budynkiem gospodarczym?

Link do komentarza

Taką działkę dostałem w spadku, jest to powyżej 1ha, aczkolwiek lokalizacja mi nie pasuje. Nie jestem rolnikiem.

Z tego co słyszałem to nie powinno być problemu z otrzymaniem wz, jeśli działka rolna którą kupię będzie w tej samej gminie. No i ten "hektar przeliczeniowy" podobno ważny.

Aczkolwiek wolę dopytać kogoś kto się na tym zna, żeby mieć pewność że kupno działki rolnej to nie będzie strzał w kolano.

Link do komentarza

Po pierwsze należy zadać sobie pytanie, w jakim sensie działka jest "rolna". Należy bowiem odróżnić zapis w ewidencji gruntów (która wskazuje na aktualny sposób korzystania z działki) od przeznaczenia działki. W tym zakresie najlepiej zacząć od sprawdzenia czy działka jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli tak to należy sprawdzić jakie przeznaczenie przewiduje ten plan. Jeżeli nie należy sprawdzić czy są przesłanki do ustalenia warunków zabudowy. Nie trzeba być rolnikiem jeżeli:

1) sąsiadująca zabudowa pozwala na ustalenie warunków zabudowy (inaczej mówiąc, czy są w sąsiedztwie budynki)

2) działka stanowi użytki rolne klas IV - VI. 

Przechodząc do drugiej kwestii fakt posiadania gruntu nie ma żadnego wpływu na możliwość zakupu działki o powierzchni od 1m.kw. do 2999 m.kw. Do takich powierzchni ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego nie ma zastosowania. 

 

pozdrawiam i powodzenia

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...