Skocz do zawartości

Płyta fundamentowa wybór ocieplenia


Recommended Posts

Witam.

 

Mam problem w kwestii ocieplenia płyty fundamentowej. Mianowicie projektant proponuje XPS pionowo jako szalunek tracony + XPS poziomo od zewnątrz do wewnątrz po jednej płycie, tak żeby był pod ścianami konstrukcyjnymi natomiast na środku pod płytą ma być tylko zagęszczona pospółka + na całości folia budowlana. Żeby to zobrazować wysyłam zrobiony przeze mnie przekrój. Projektant twierdzi, że nie ma sensu dawać na całości XPS jeżeli od góry będę ocieplał EPSem. Proszę o Wasze opinie czy takie rozwiązanie jest ok ?

 

Ściany z keramzytu 24 cm, powierzchnia domu około 200m2

 

Z góry dzięki za opinie.

Przekrój płyty fundamentowej..jpg

Edytowano przez WojtekPiwko (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Z paru powodów:

 * Xps jest droższy 

 * Przy założeniu xps na dole w moim przekonaniu opłacalne byłoby zrobić ogrzewanie już w płycie a to robią tylko wyspecjalizowane firmy które słono za to kroją 

 * Przy braku ocieplenia eps u góry bardzo ciężko ingerować w cokolwiek w późniejszym etapie. Kucie w żelbecie jest naprawdę ciężkie 

 

Kanapka wydaje się takim rozwiązaniem po środku ale mój projektant twierdzi że albo u góry ocieplenie albo na dole, że nie ma sensu dawać pod cała płytą jeżeli dajemy eps od góry.

 

Ale Animus mogę się mylić i chętnie poznam Twoja opinię

6 godzin temu, animus napisał:

A czemu nie sam XPS pod całą płytą? 

ogrzewanie-podlogowe_plyta-fundamentowa_

I daj znać co sądzisz o rozwiązaniu które zaproponowałem e w przekroju 

Link do komentarza

Z czego ma być zrobiona ściana konstrukcyjna? W tym układzie z izolacją od góry dałbym bloczek cokołowy, bo płyta będzie zimna. Obejdzie się bez niego, jeśli ściany będą z betonu komórkowego.

Do sprawdzenia przez projektanta czy nie wystarczy styropian fundamentowy (o obniżonej nasiąkliwości) zamiast XPS. Do pomyślenia, czy nie dać takiego styropianu pod płytą zamiast izolacji od góry.

 

fundament xps.jpg

Link do komentarza
3 godziny temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

Z czego ma być zrobiona ściana konstrukcyjna? W tym układzie z izolacją od góry dałbym bloczek cokołowy, bo płyta będzie zimna. Obejdzie się bez niego, jeśli ściany będą z betonu komórkowego.

Do sprawdzenia przez projektanta czy nie wystarczy styropian fundamentowy (o obniżonej nasiąkliwości) zamiast XPS. Do pomyślenia, czy nie dać takiego styropianu pod płytą zamiast izolacji od góry.

 

fundament xps.jpg

Ściany z bloczków keramzytowych. Źle to rozrysowalem. Płyta fundamentowa będzie na równo z pionowym xps 

2 godziny temu, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

Rozwiązanie projektanta logiczne - nie ma co kombinować.

Dzięki za opinie. Rozumiem że nie jest wymagany xps pod cała płytą i taka jedna płyta xps poziomo wystarczy ?

Link do komentarza
5 godzin temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

Z bloczkiem cokołowym i przekładką termiczną (zaznaczoną przez Animusa) chodzi nam o to samo. 

Co to znaczy "Płyta fundamentowa będzie na równo z pionowym xps". Górna krawędź płyty żelbetowej i górna krawędź pionowej płyty XPS będą na tym samym poziomie?

Tak dokładnie o to mi chodziło, jak już będę miał dokładny projekt płyty od projektanta na pewno tutaj wrzucę.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...