Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Wyłączenie z produkcji rolnej na części działki


Recommended Posts

Witam, staramy się z żoną o wyłączenie z produkcji rolnej III klasy ziemi części działki a mianowicie 0,0570ha z całości czyli z 0,10ha
Wyłączenie z produkcji rolnej jest jednym z warunków otrzymania pozytywnego pozwolenia na budowę (zapis taki widnieje w WZ).
Dwa tygodnie temu złożyliśmy wniosek o wyłączenie z produkcji rolnej tej powierzchni 0,0570ha wraz z kompletem dokumentów.
Trzy dni temu otrzymaliśmy WEZWANIE do usunięcia rozbieżności w załączonej do wniosku dokumentacji.
Z tego wezwania wynika, że według Starostwa teren zamierzenia inwestycyjnego obejmuje grunt 1030 m2 czyli całą działkę a nie tylko część którą wskazał projektant na wniosku zatem jak wynika (według Starostwa) inwestycja będzie realizowana na obszarze całej działki. Zastanawialiśmy się co to w praktyce według Starostwa oznacza i po telefonie do osoby prowadzącej tą sprawę wynikło że decyzja zostanie zaakceptowana tylko i wyłącznie jeżeli wyłączymy z produkcji rolnej całą działkę czyli te 10 arów. Jak wiadomo swoje to kosztuje i aktualnie poszukujemy wystarczających argumentów które pozwolą nam pozostać przy swoim.

Cena jaką będziemy płacić co roku to 2757 zł i tak aż przez 10 lat (według ustaw)... Jeżeli zgodziliby się na wyłączenie wskazanej przez nas tylko tej części czyli 570 m2 to opłaty byłyby znacznie mniejsze z naszej strony - nie wspomnie o tym że teraz do poprawy wniosku musimy kolejny raz iść do geodety i płacić mu za zrobienie odpowiednich mapek.

Mówiłem szanownej Pani że nie mam zamiaru reszty terenu użytkować nie pod tereny zielone na co otrzymałem odpowiedź że jak geodeta po budowie zrobi inwentaryzację to otrzymamy podwójne tyle do zapłaty za kary.. Należy dodać że w wezwaniu jest również argumentacja dotycząca wynikowego rodzaju użytku gruntowego jako B czyli tereny mieszkaniowe.

Proszę o jakiekolwiek podpowiedzi - mamy 14 dni na reakcję

Link to postu
 • 2 tygodnie temu...

Dzień dobry, jest to częsta praktyka organu. Toczy się od jakiegoś czasu dyskusja w nauce prawa i w orzecznictwie. Ja uważam, że organ nie ma prawa kreowania takiego żądania. Inną kwestią jest zgoda na wyłączenie i zakres tego wyłączenia, a czymś innym jest sposób oznaczenia użytku gruntowego po realizacji inwestycji. 

Poza tym nie rozumiem po co geodeta ma robić jakieś mapki. Co do zasady o wyłączenie występuje się na podstawie Projektu Zagospodarowania Trenu, który sporządza architekt. Nie ma obowiązku dołączania mapki wykonanej przez geodetę. Również architekt może podać powierzchnię gruntu do wyłączenia. 

Poza tym, gdyby chcieć zgodzić się z żądaniem organu, to nie jest potrzebna żadna mapka, skoro wyłączeniu ma podlegać cała działka. Miłego dnia. 

 

Podsyłam również artykuł, który może być pomocny:

"Opłaty za wyłączenie gruntów z produkcji rolnej i leśnej – bardzo często zawyżone"

Link to postu

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Według mnie deweloper chałupę sprzedał - teraz to już Twój problem. Oczywiście, że przekrój przewodów jest minimalny, dla obwodów gniazdek za mały. Tak się "oszczędza" na kosztach budowy, wpędzając w kłopoty nabywcę. I prawdopodobnie instalację elektryczną masz w wersji minimalnej, czyli teraz jest czas na jej rozbudowę dostosowującą do Twoich potrzeb i planów.
  • Witam kupiłam dom w stanie deweloperskim .  W całym domu pod gniazdka jak i pod włączniki oświetlenia mam kable o przekroju 1,5. Projektu instalacji elektrycznej wewnętrznej nie widziałam . Zastanawiam się czy nie poprosić inwestora o przestawienie - fachowiec który wykonuje mi remont twierdzi ze jest za mały przekrój kabli. Mogą być czy nie takie kable?
  • Chodzi o cwu i co, myślałem o korzystaniu z taryfy nocnej i potem korzystania z tego bufora ciepła za dnia.
  • Drzwi do gospodarstwa domowego można podzielić na trzy rodzaje:   Zewnętrzne - wejściowe, które możemy z kolei podzielić na drzwi zewnętrzne dwuskrzydłowe i jednoskrzydłowe,   Wewnętrzne - drzwi prowadzące do poszczególnych pomieszczeń  Gospodarcze - prowadzące do pomieszczeń użytkowych takich jak garaż, piwnica, czy kotłownia.   Każdy rodzaj drzwi ma do spełnienia inne funkcje. Stąd też w zależności od tego gdzie drzwi mają prowadzić, powinniśmy je odpowiednio dostosować pod względem bezpieczeństwa, wytrzymałości i wizualnym.     Czym kierować się przy wyborze drzwi gospodarczych?   Wybierając drzwi gospodarcze jak przy wyborze każdych drzwi bardzo ważna jest z pewnością estetyka i dopasowanie do wystroju innych pomieszczeń. Nie powinno się jednak skupiać wyłącznie na wyglądzie. Parametry techniczne drzwi i dostosowanie ich do warunków jakie panują w pomieszczeniu, do którego prowadzą jest bardzo ważne. Szczególnie w przypadku drzwi prowadzących do pomieszczeń gospodarczych. Przykładowo, kotłownia znajdująca się wewnątrz domu powinna być odpowiednio zabezpieczona przed pożarem, tak aby w razie jego wystąpienia, płomienie nie rozprzestrzeniły się do kolejnych pomieszczeń. Poniżej znajduje się lista czynników, nad którymi powinniśmy się szczególnie zastanowić przed wyborem drzwi do pomieszczenia gospodarczego.   Bezpieczeństwo   Złodzieje bardzo często dostają się do domu przez pomieszczenia gospodarcze, jak garaż przylegający do części mieszkalnej, czy przez piwnicę. Z tego powodu warto zainwestować w drzwi gospodarcze o odpowiedniej klasie antywłamaniowej. Mogą one być wyposażone w specjalne klamki z gałką uniemożliwiającą jej rozwiercenie i wyciągnięcie wkładki czy inne zabezpieczenia chroniące.      Izolacja termiczna   W piwnicy czy garażu zwykle panuje niższa temperatura niż w części mieszkalnej. Aby zapobiec niepotrzebnym stratom ciepła, które będą powodować większe wydatki na ogrzewanie, warto zamontować w pomieszczeniach gospodarczych drzwi, które zapobiegają utracie ciepła z pomieszczenia, dzięki wykorzystaniu wysokiej jakości materiałów termoizolacyjnych.       Ochrona przed pożarem   W przypadku pomieszczeń takich jak kotłownia, lub garaż, w przypadku których występuje zwiększone ryzyko wystąpienia pożaru, powinno ono być dobrze zabezpieczone przed rozprzestrzenianiem się płomieni. Zastosowanie drzwi przeciwpożarowych może wydłużyć czas w jakim płomienie i dym przedostają się do kolejnych pomieszczeń nawet o pół godziny.       Wybór drzwi hybrydowych   W zależności od wykorzystanych materiałów, drzwi mogą być lepiej dostosowane do różnych zadań. każdy materiał ma swoje wady i zalety. W celu wyeliminowania wad jakie niesie za sobą wykorzystanie różnych materiałów, warto zdecydować się na drzwi hybrydowe, które dzięki połączeniu różnych materiałów dostosowują się jak najlepiej do funkcji, którą mają pełnić.     
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...