Skocz do zawartości

Wyłączenie z produkcji rolnej na części działki


matrix1395

Recommended Posts

Witam, staramy się z żoną o wyłączenie z produkcji rolnej III klasy ziemi części działki a mianowicie 0,0570ha z całości czyli z 0,10ha
Wyłączenie z produkcji rolnej jest jednym z warunków otrzymania pozytywnego pozwolenia na budowę (zapis taki widnieje w WZ).
Dwa tygodnie temu złożyliśmy wniosek o wyłączenie z produkcji rolnej tej powierzchni 0,0570ha wraz z kompletem dokumentów.
Trzy dni temu otrzymaliśmy WEZWANIE do usunięcia rozbieżności w załączonej do wniosku dokumentacji.
Z tego wezwania wynika, że według Starostwa teren zamierzenia inwestycyjnego obejmuje grunt 1030 m2 czyli całą działkę a nie tylko część którą wskazał projektant na wniosku zatem jak wynika (według Starostwa) inwestycja będzie realizowana na obszarze całej działki. Zastanawialiśmy się co to w praktyce według Starostwa oznacza i po telefonie do osoby prowadzącej tą sprawę wynikło że decyzja zostanie zaakceptowana tylko i wyłącznie jeżeli wyłączymy z produkcji rolnej całą działkę czyli te 10 arów. Jak wiadomo swoje to kosztuje i aktualnie poszukujemy wystarczających argumentów które pozwolą nam pozostać przy swoim.

Cena jaką będziemy płacić co roku to 2757 zł i tak aż przez 10 lat (według ustaw)... Jeżeli zgodziliby się na wyłączenie wskazanej przez nas tylko tej części czyli 570 m2 to opłaty byłyby znacznie mniejsze z naszej strony - nie wspomnie o tym że teraz do poprawy wniosku musimy kolejny raz iść do geodety i płacić mu za zrobienie odpowiednich mapek.

Mówiłem szanownej Pani że nie mam zamiaru reszty terenu użytkować nie pod tereny zielone na co otrzymałem odpowiedź że jak geodeta po budowie zrobi inwentaryzację to otrzymamy podwójne tyle do zapłaty za kary.. Należy dodać że w wezwaniu jest również argumentacja dotycząca wynikowego rodzaju użytku gruntowego jako B czyli tereny mieszkaniowe.

Proszę o jakiekolwiek podpowiedzi - mamy 14 dni na reakcję

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...

Dzień dobry, jest to częsta praktyka organu. Toczy się od jakiegoś czasu dyskusja w nauce prawa i w orzecznictwie. Ja uważam, że organ nie ma prawa kreowania takiego żądania. Inną kwestią jest zgoda na wyłączenie i zakres tego wyłączenia, a czymś innym jest sposób oznaczenia użytku gruntowego po realizacji inwestycji. 

Poza tym nie rozumiem po co geodeta ma robić jakieś mapki. Co do zasady o wyłączenie występuje się na podstawie Projektu Zagospodarowania Trenu, który sporządza architekt. Nie ma obowiązku dołączania mapki wykonanej przez geodetę. Również architekt może podać powierzchnię gruntu do wyłączenia. 

Poza tym, gdyby chcieć zgodzić się z żądaniem organu, to nie jest potrzebna żadna mapka, skoro wyłączeniu ma podlegać cała działka. Miłego dnia. 

 

Podsyłam również artykuł, który może być pomocny:

"Opłaty za wyłączenie gruntów z produkcji rolnej i leśnej – bardzo często zawyżone"

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...