Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Budowa domu działka rolna , może darowizna ???


Recommended Posts

Witam . 

 

Kupiłem parę miesięcy temu działkę rolną klasa 3b. o wielkości 80ar.  Chciałbym się dowiedzieć jak będzie lepiej aby na niej się wybudować,  nie jestem rolnikiem . 

Do działki jest dojazd drogą gminną utwardzoną , z drugiej strony drogi działki są zabudowane , nie ma na tą chwilę miejscowego planu zagospodarowania dla naszej miejscowości . 

W gminie powiedzieli mi , że może być ciężko lecz musiałbym zacząć rozmawiać najpierw  ze starostwem , obawiam się że może to potrwać kilka lat i bardzo duże koszty będą . 

 

Rozważam jeszcze , przepisanie działki na Tatę , który jest aktywnym rolnikiem w naszej gminie (około 20 hektarów) . 

Proszę o poradę jakie rozwiązanie było by dla mnie korzystniejsze , czy próbować na siebie wszystko załatwić czy przepisać działkę na Ojca i on będzie miał możliwość wybudowania się na takiej działce bez załatwienia aż tylu formalności  ? 

 

Pozdrawiam

 

Link to postu

Polskie rządy wyszły z założenia, że w kraju mamy tak wiele ziemi klas niskich, czyli IV - VI, że uchwaliły zakaz zabudowy działek z ziemią rolną klas I - III. Dlatego czarno to widzę, niezależnie od sposobu, który zastosujesz.

Link to postu

Dzięki za odpowiedź. 
Chciałbym uzyskać jak najwięcej informacji zanim podejmę jakieś kroki . (działke i tak chciałem kupić od dawna ponieważ jest przy moim domu ) 

z tego co wyczytałem gdzieś na stronach prawnych to niby jest możliwość budowy przez rolnika w zabudowie siedliskowej czy tam z budynkami gospodarczymi . 

"Rolnik może budować dom na działce rolnej, ponieważ grunty pod wchodzącymi w skład gospodarstw rolnych budynkami mieszkalnymi są nadal gruntami rolnymi. Działka pod budynkami wchodzącymi w skład gospodarstwa rolnego jest tzw. siedliskiem, a zabudowa siedliskowa obejmuje budowę domów jednorodzinnych o przeznaczeniu mieszkalnym oraz budynków gospodarczych."

 

Proszę o informację , może ktoś jest obeznany z tymi zapisami lub budował się na takiej działce jako rolnik . 

 

Link to postu

Ale Twój ojciec pewnie posiada zabudowania, więc działka nie będzie jego siedliskiem. Mylę się? Poza tym, 80 arów to za mało na gospodarstwo rolne.

Jeszcze pytanie takie. Jak wygląda otoczenie działki, czy parcele sąsiednie są zabudowane?

Link to postu

tak , posiada dom ze stodoła i stajnią . Czyli sądzisz , że nie może rozbudować sobie gospodarstwa w innym miejscu ? czy tam zrobic zabudowe zagrodową czy siedlisko ?
otoczenie działki wygląda tak , że z drogi gminnej po prawej stronie są działki na ktorej są domy , po lewej jest kilka pól wzdłuż tej drogi , moje pole jest ostatnie i jest dojazd do niego również z drugiej drogi gminnej . 

80 arów ma działka ktorą kupiłem , ogólnie gospodarstwo Taty liczy około 20 hektarów w tej gminie . 

Link to postu

W zasadzie to ja głośno myślę, na podstawie tego, co mi w głowie zostało z różnych artykułów i opisów. Bo prawo w zakresie działek rolnych i to budowlane, ostatnio zbyt szybko się zmieniało, żebym był na bieżąco. Dlatego nie traktuj tego co piszę jako wyroczni. Ja tylko wskazuję na trudności, które mogą, ale nie muszą wystąpić. 

 

6 minut temu, KLOSE napisał:

 , ogólnie gospodarstwo Taty liczy około 20 hektarów w tej gminie . 

 

Dlaczego piszesz "w tej gminie"? Ojciec ma siedlisko w innej? W takim razie chęć budowy w innym miejscu może być dobrym uzasadnieniem. Tak samo zabudowa sąsiednich działek może wpłynąć pozytywnie na stanowisko gminnych urzędników. Nie mógłbyś zamieścić mapki?

Link to postu

Rozumię , nie traktuje tego jako wyroczni lecz fajnie uzyskać jakiekolwiek informacji od osoby co siedzi trochę w tym temacie . 
Potrzebuje jak najwiecej informacji zanim zacznę działać coś w tym kierunku , mapkę może później uda mi się zamieścić jak wrócę do domu . 

Ojciec w tej gminie mieszka co jest moja działka , nawet miejscowość jest ta sama . 

 

Link to postu
  • Redakcja changed the title to Budowa domu działka rolna , może darowizna ???
  • 2 tygodnie temu...

Proszę ustalić w gminie czy działka nie była objęta planem miejscowym, który utracił ważność. Art. 61 ust. 1 pkt. 4 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym:

4) teren nie wymaga uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne albo jest objęty zgodą uzyskaną przy sporządzaniu miejscowych planów, które utraciły moc na podstawie art. 67 ustawy, o której mowa w art. 88 ust. 1.

Jeżeli był stary plan, który utracił ważność, w którym przewidziano dla działki (lub jej części) przeznaczenie nierolnicze oraz jeżeli na etapie sporządzania tego planu była wydana zgoda na przeznaczenie gruntu na cele nierolnicze (co powinno mieć miejsce) wówczas klasa gruntu nie będzie ograniczeniem. 

Gdyby okazało się, że nie było starego planu proszę się tutaj odezwać. Postaram się pomóc.

 

Link to postu

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...