Skocz do zawartości

Rant w pustaku


Recommended Posts

Po pierwsze - opisz całą sytuację dokładnie. Po co i na co Ci taka wartość. Po drugie, bloczki komórkowe z lat 80-tych to mnóstwo wytwórni, jedną z nich miałem na swoim podwórku. I samodzielnie wyprodukowałem ponad 600 (sześćset) sztuk. Więc ilu producentów, ile serii wyrobów, tyle wartości wytrzymałości.

Link do komentarza

Dawniej stropy leżały bez problemów i o ile mnie oczy nie mylą, to leżą nadal. Bo mijam codziennie co najmniej kilka takich budynków, znaczy zbudowanych z takich pustaków. A jeden to nawet mam na podwórku.

 

PS. Że Starowolskimi to nie słyszałem, ale że produkował podobne Kolbet w Stalowej Woli (później Prefabet), to wiem.

Link do komentarza
Dnia 2.02.2022 o 13:40, krzysieczox3 napisał:

Oprzeć płytę stropu monolitycznego,na tych 8 cm wieniec dokoła schowany w stropie .

 

A jak obliczyć taką wytrzymałość pustaka 24 który ma wcięcie 8 cm na oparcie stropu,ile on wytrzyma.

To chcesz zrobić wieniec szerokości 8 cm? No bo tyle sie wetniesz w pustaka.

 

1. Przede wszystkim powinieneś mieć kontruktora na miejscu i jego zapytać - na miejscu. On też obliczy parametry stropu - grubość, zbrojenie, oparcie.

Strop żelbetowy - to poważna konstrukcja - w dodatku taka dobudowywana.

 

2. Wieniec leży na murze i ma m.in. rozłożyć równo na nim ciężar stropu. Ten wieniec mam mieć szerokość wcięcia w mur - tj 8 cm? Moim zdaniem malo.

Poza tym na pustakach to powinno być przynajmniej 12 cm (nigdy nie wiadomo, ile one wytrzymają).

Ale - zależy to też od rozpiętości, ciężaru stropu. i od obciążenia na nim -  użytkowego i faktycznego.

 

Link do komentarza

Głębokość oparcia płyt

Płyta powinna być oparta na podporze w taki sposób, aby zapewnić możliwość prawidłowego zakotwienia prętów zbrojeniowych. Ponadto głębokość oparcia płyty nie powinna być mniejsza niż:

80 mm w przypadku oparcia płyt na murze lub ścianie z betonu lekkiego bądź zwykłego klasy C12/15,

60 mm dla płyt opartych na ścianie z betonu zwykłego o klasie nie większej niż C12/15,

40 mm w przypadku płyt opartych na konstrukcji stalowej.

UWAGA: W przypadku płyt posiadających zbrojenie górne przewidziane do zabetonowania razem z wieńcem żelbetowym, dopuszcza się zmniejszenie głębokości oparcia płyt o 20 mm. Oparcie płyt w takiej sytuacji nie może być jednak mniejsze niż 40 mm.

Link do komentarza
22 godziny temu, krzysieczox3 napisał:

Rozpiętość 7.2 szerokości ,podparcie na środku ścianą.

No to nie masz wyjścia.

Konstruktor jest niezbędny.

22 godziny temu, krzysieczox3 napisał:

Głębokość oparcia płyt

No i teraz to piszesz o stropie prefabrykowanym z płyt.

Tyle, że płyty sa oparte pośrednio na scianie na wieńcu. A wieniec jest głębiiej oparty na ścianie, niż plyta. 

Z twojego tekstu wynikało, że  zamierzasz wyciąć w murze tylko 8 cm.

Gdzie miejsce na wieniec?

Nie za bardzo też wiadomo - dlaczego chcesz wycinać tylko 8 cm?

Link do komentarza
2 godziny temu, krzysieczox3 napisał:

jest to budynek istniejący

To może teraz zacznij od początku;

Napisz gdzie, co i po co chcesz w tym budynku zrobić...

 

Sączysz te informacje, skąpisz ich -widzisz, że ludzie chcą Ci coś podpowiedzieć, ale nie wiedzą o co chodzi...

 

 

 

Dnia 7.02.2022 o 12:20, krzysieczox3 napisał:

na ścianie z betonu zwykłego

A czy nie widzisz różnicy (w wytrzymałości) pomiędzy ścianą z betonu zwykłego, a ścianą, której materiał to:

 

Dnia 1.02.2022 o 18:07, krzysieczox3 napisał:

Pustak bloczek komórkowy z lat 80

???

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...