Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Podłączenie Pompy ciepła w firmie Leszczyński Systems -Chocielewko k.Lębork


Recommended Posts

Proszę mnie naprowadzić bo wg mnie a nie jestem hydraulikiem a takie podłączenie nie jest dobrym rozwiązaniem.

 

Opisze swoja sytuacje.. mieszkam w domu który ma x lat. Podłoga + grzejniki +stary kopciuch który zdecydowałem się wymienić na nowoczesne rozwiązanie czyli pompę ciepła.

Padło na pobliską dobrze wyglądające firmę leszczyński systems.  Bardzo miły p.Wiesław (naprawdę robi dobre wrażenie i dobrze się z nim rozmawia. Ale widziałem go tylko 2razy. Czyli gdy wyraziłem chęć założenie pompy i w czasie podpisania umowy. 

 

1.Wiec chłopaki wpadają i zakładać pompę wpinają się już do istniejącej instalacji. Jak mnie uprzedzono będzie płukany cały układ hydrauliczny? Co tak na prawdę to znaczy ? Skoro sami osobiście kazali mi zakręcić wszystkie grzejniki i zawory na podłogówce. Wiec co to za płukanie instalacji ?

 

2. Po podłączeniu pompa nie została sprawdzona pod kątem wydajności czy po prostu grzeje. Tak wiec jak było trzeba zacząć grzać w domu wychodziło na to że pompa wydawała dziwne odgłosy… chodziła na pełnej mocy i nie mogła dogrzać domu. Dochodziło do max 20stopni w domu przy temp zewnętrznej ok0-3stopni na +. Zużycie 80-90kwh dziennie(teraz 30-40kwh). Dom 200m2 pompa Dimplex lak 14 itr. 1,2,3,4,5 raz serwis i w końcu zdecydowano się na wymianę pompy na nową.  Ale co nabiła o 2mcm ponad 4tyś kwh to nikt się tym nie przejął.  Poprosiłem o jakiś zwrot części kosztów poniesionych za oczekiwanie na to wszystko za zwlekanie z wymiana ale temat szybko się urwał a można powiedzieć że nawet nikt nie raczył odpowiedzieć nawet na emaile wysłanego do firmy.

 

3. Chciałbym zwrócić też na podłączenie elektryczne pompy. Kabel zasilający aby nie było za dużo pracy najłatwiej było przeciągnąć od kotłowni w górę przez strych wjeżdżając do garażu bo tam jest rozdzielnia. I kabel od pompy w kotłowni i garażu został włożony w prostokątny biały peszel.(czy jak się to tam nazywa) natomiast na strychu został rzucony byle jak bez niczego. Po prostu rzucony goły kabel. Czy tak to powinno wyglądać ? Jak chodziłem po tym strychu to 2razy się przez niego omal nie przewróciłem bo jakiś taki luźny nie ułożony sobie po prostu leży na stropie.

 

4. I teraz najciekawsza a zarazem najbardziej trapiąca mnie rzecz czyli podłączenie hydrauliczne. Wydawało by się na pierwszy rzut oka że jest ok. Wszystko chodziło wiec nie było o czym rozmawiać. Jednak po przeanalizowaniu myślę że jest to złe podłączone albo czegoś brakuje! Proszę mnie naprowadzić jeśli mówię źle. Oto podłączenie:

Posiadam 2 rozdzielnie w domu z dodatkowymi 2pompami energooszczędnymi i zaworami mieszającymi(ręcznymi) w rozdzielniach. Pompy włączam jesienią osobnym włącznikiem i na wiosnę jak jest cieplej je po prostu wyłączam. Tak więc chodzą cały sezon grzewczy. Kazali mi otworzyć zawory mieszające na maxa aby temp sterować po prostu samym piecem. To wydawało się w sumie dobrym pomysłem.

 

I teraz idzie zasilanie (grzejniki w większości swojego czasu są zamknięte po nie potrzebuje ich używać). Tak więc pompa przy piecu pcha wodę i leci albo na grzejniki albo do podłogi. W momencie jak bym zamknął wszystkie grzejniki i zakręcił podłogę to woda idzie przez ten zawór jedno kierunkowy ciśnieniowy który jest ustawiony chyba na 0.3bara i robi mały obieg.

 

Ale co się dzieje w takim razie jak zawór sterowany elektrycznie zaczyna grzać ciepłą wodę w zasobniku- pomarańczowa strzałka. Układ się zamyka na mały… ale 2 pompy od podłogówki chcą wodę ciągnąć i oddawać ale nie mogą bo układ zostaje zamknięty. Co może się stać złego w takim przypadku ? Uszkodzą się z czasem pompy ?. Jak dzwoniłem do hydraulika który to podłączał mówi że jest dobrze podłączone. I wysyła mi schemat na którym po prostu nie ma żadnych innych pomp obiegowych tylko ta jedyna co jest wbudowana w pompę ciepła. Jak odpisałem że na schemacie nie ma żadnych innych pomp to cisza w telefonie. Tak więc się nic nie dowiedziałem ale wg mnie nie jest to dobrze i co się może stać złego ? dla mnie rozwiązaniem byłby jakiś przekaźnik który w momencie przekierowania zaworu na grzanie ciepłą wodę w zasobniku wyłączał by 2dodatkowe obiegowe pompy co są przy rozdzielniach. 2gie rozwiązanie to wstawienie zaworu elektrycznego który by się otwierał w momencie grzanie ciepłej wody w zasobniku (oznaczyłem takie możliwe miejsce do zamontowania kolorem zielono-białym)

 

Mam nadzieje że nie zakręciłem za bardzo i wiecie o co mi chodzi. Proszę o jakąś wypowiedz.

No i punkt 5 już nawet nie chce wspominać że protokół odbioru proszę się już ponad  miesiąc czasu i dalej go nie posiadam osobiście w rękach ale cały czas do mnie jedzie. Jakoś wymęczyłem miłą panią sekretarkę w firmie to po prostu przesłała mi protokół na adres e-mail.

 

INSTALACJA - Kopia.jpg

Link to postu
Cytat

3. Chciałbym zwrócić też na podłączenie elektryczne pompy. Kabel zasilający aby nie było za dużo pracy najłatwiej było przeciągnąć od kotłowni w górę przez strych wjeżdżając do garażu bo tam jest rozdzielnia. I kabel od pompy w kotłowni i garażu został włożony w prostokątny biały peszel.(czy jak się to tam nazywa) natomiast na strychu został rzucony byle jak bez niczego. Po prostu rzucony goły kabel. Czy tak to powinno wyglądać ? Jak chodziłem po tym strychu to 2razy się przez niego omal nie przewróciłem bo jakiś taki luźny nie ułożony sobie po prostu leży na stropie.

 

Pod względem czysto technicznym, rzucenie kabla na strychu nie jest niczym niebezpiecznym, w sensie wymogów zasilania. Kabel zapewne posiada podwójną izolację, formalnie więc zapewnia bezpieczeństwo od porażeń. Ale mimo tego, że strych zapewne jest miejscem nieużytkowym, takie potraktowanie zasilania ważnego w końcu obwodu jest zwyczajnym dziadostwem. 

 • Lubię to 1
Link to postu

Schemat mi się nie otwiera. Ale po kolei. Płukanie instalacji przy dodawaniu czy wymianie źródła ciepła jakiegokolwiek to podstawa. Po uruchomieniu instalacji podejrzewam nigdy nie miałeś płukanej, bo przy kotłach np węglowych jest to zbędnę, chyba że woda jest zakamieniona. Natomiast pompa czy kocioł gazowy to jest trochę bardziej delikatne i skomplikowane urządzenie niż piec ma węgiel. Po zalaniu świeżo zmontowanej instalacji krążą tam np opiłki z gwintów, zgrzewów czy spawów, czy też zwykłe fabryczne paprochy. Po to stosuje się przede wszystkim filtry magnetyczne.

Teraz z tymi zaworami. Jak piec węglowy, bo podejrzewam że o takim mowa, jest przestawiony tylko na CWU a PC ma swoje pompy, to te pompy według mnie zaraz szlag trafi.

 • Dziękuję 1
Link to postu

9709836000_1643653437.jpg

Własnie najbardziej martwię się o te pompy. Bo zwróciłem uwagę firmie no ale stwierdzili że jest ok. i nic sie nie stanie. Ja sam na zdrowy rozum widzę że jednak nie jest ok ale czy moje pompy obiegowe przy rozdzielniach faktycznie są zagrożone jakimś przepaleniem ?  

Link to postu
32 minuty temu, unsuitable napisał:

  czy moje pompy obiegowe przy rozdzielniach faktycznie są zagrożone jakimś przepaleniem ?  

 

Nie bardzo rozumiem to ewentualne zagrożenie. Poza tym nie da się jednoznacznie ocenić czegokolwiek, nie widząc tego co jest, oraz nie znając wszystkich parametrów.  Trzeba by wiedzieć jaka jest w budynku instalacja elektryczna, jakie jej zasilanie, jakie otoczenia, jakie rodzaje zabezpieczeń, jakie ich nastawy... Dużo rzeczy trzeba znać. 

Link to postu

Może źle sie wyraziłem.. Nie o zagrożenie życia mi chodziło a raczej o jakas możliwą awarie pomp obiegowych ? Skoro w momencie grzania ciepłej wody odcina im się możliwość ssania i oddawanie wody.

Może źle sie wyraziłem.. Nie o zagrożenie życia mi chodziło a raczej o jakas możliwą awarie pomp obiegowych ? Skoro w momencie grzania ciepłej wody odcina im się możliwość ssania i oddawanie wody.

Link to postu
22 minuty temu, unsuitable napisał:

Może źle sie wyraziłem.. Nie o zagrożenie życia mi chodziło a raczej o jakas możliwą awarie pomp obiegowych ? Skoro w momencie grzania ciepłej wody odcina im się możliwość ssania i oddawanie wody. 

 

Niestety, tego się nie da stwierdzić na forum, bo od takich niebezpieczeństw winny być zabezpieczenia. Właściwie dobrane, zamontowane i nastawione. Na tym polega sztuka instalatorska, aby wszelkie zagrożenia eliminować, Również takie o jakich wspominasz. Tyle, że ja nie wiem jakie one u Ciebie są, więc i nic konkretnego powiedzieć nie mogę. Musiałbym znać dokumentację elektryczną.

Link to postu

Nie doczytałem wczoraj, że kazali Ci zamknać prawie cały obieg i w zasadzie wypłukali tylko to co jest w okół pompy i zasobnika, bo reszta wody została odcięta. Dlaczego w takim razie się na to zgodziłeś, jak od razu miałeś wątpliwości. Z tymi pompami, albo dla mnie za ciężki temat, albo nie potrafisz wytłumaczyć, albo ja już jestem zmordowany o tej porze tak jak wczoraj. A czy nie jest tak, że jak zostaje odcięte CO od PC czy kotła, to wtedy pompy obiegowe mieszają wodę w obiegu? Poza źródłem zasilania?

 • Dziękuję 1
Link to postu

Myślę że raczej tak właśnie nie jest ,bo zawory mieszające odkręcone na maxa więc coś na zasadzie jakby ich prawie tam nie było. I teraz temp. Podłogówki staruje piecem po prostu.

 

Tak więc na wiosnę myślę aby już w własnym zakresie przepłukać całą instalacje... .może nie mam jakiejs specjalnej chemi ale wtedy po prostu użyje zwyklej wody i każdy obiej każdy grzejnik bd przelewal

Link to postu

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Według mnie deweloper chałupę sprzedał - teraz to już Twój problem. Oczywiście, że przekrój przewodów jest minimalny, dla obwodów gniazdek za mały. Tak się "oszczędza" na kosztach budowy, wpędzając w kłopoty nabywcę. I prawdopodobnie instalację elektryczną masz w wersji minimalnej, czyli teraz jest czas na jej rozbudowę dostosowującą do Twoich potrzeb i planów.
  • Witam kupiłam dom w stanie deweloperskim .  W całym domu pod gniazdka jak i pod włączniki oświetlenia mam kable o przekroju 1,5. Projektu instalacji elektrycznej wewnętrznej nie widziałam . Zastanawiam się czy nie poprosić inwestora o przestawienie - fachowiec który wykonuje mi remont twierdzi ze jest za mały przekrój kabli. Mogą być czy nie takie kable?
  • Chodzi o cwu i co, myślałem o korzystaniu z taryfy nocnej i potem korzystania z tego bufora ciepła za dnia.
  • Drzwi do gospodarstwa domowego można podzielić na trzy rodzaje:   Zewnętrzne - wejściowe, które możemy z kolei podzielić na drzwi zewnętrzne dwuskrzydłowe i jednoskrzydłowe,   Wewnętrzne - drzwi prowadzące do poszczególnych pomieszczeń  Gospodarcze - prowadzące do pomieszczeń użytkowych takich jak garaż, piwnica, czy kotłownia.   Każdy rodzaj drzwi ma do spełnienia inne funkcje. Stąd też w zależności od tego gdzie drzwi mają prowadzić, powinniśmy je odpowiednio dostosować pod względem bezpieczeństwa, wytrzymałości i wizualnym.     Czym kierować się przy wyborze drzwi gospodarczych?   Wybierając drzwi gospodarcze jak przy wyborze każdych drzwi bardzo ważna jest z pewnością estetyka i dopasowanie do wystroju innych pomieszczeń. Nie powinno się jednak skupiać wyłącznie na wyglądzie. Parametry techniczne drzwi i dostosowanie ich do warunków jakie panują w pomieszczeniu, do którego prowadzą jest bardzo ważne. Szczególnie w przypadku drzwi prowadzących do pomieszczeń gospodarczych. Przykładowo, kotłownia znajdująca się wewnątrz domu powinna być odpowiednio zabezpieczona przed pożarem, tak aby w razie jego wystąpienia, płomienie nie rozprzestrzeniły się do kolejnych pomieszczeń. Poniżej znajduje się lista czynników, nad którymi powinniśmy się szczególnie zastanowić przed wyborem drzwi do pomieszczenia gospodarczego.   Bezpieczeństwo   Złodzieje bardzo często dostają się do domu przez pomieszczenia gospodarcze, jak garaż przylegający do części mieszkalnej, czy przez piwnicę. Z tego powodu warto zainwestować w drzwi gospodarcze o odpowiedniej klasie antywłamaniowej. Mogą one być wyposażone w specjalne klamki z gałką uniemożliwiającą jej rozwiercenie i wyciągnięcie wkładki czy inne zabezpieczenia chroniące.      Izolacja termiczna   W piwnicy czy garażu zwykle panuje niższa temperatura niż w części mieszkalnej. Aby zapobiec niepotrzebnym stratom ciepła, które będą powodować większe wydatki na ogrzewanie, warto zamontować w pomieszczeniach gospodarczych drzwi, które zapobiegają utracie ciepła z pomieszczenia, dzięki wykorzystaniu wysokiej jakości materiałów termoizolacyjnych.       Ochrona przed pożarem   W przypadku pomieszczeń takich jak kotłownia, lub garaż, w przypadku których występuje zwiększone ryzyko wystąpienia pożaru, powinno ono być dobrze zabezpieczone przed rozprzestrzenianiem się płomieni. Zastosowanie drzwi przeciwpożarowych może wydłużyć czas w jakim płomienie i dym przedostają się do kolejnych pomieszczeń nawet o pół godziny.       Wybór drzwi hybrydowych   W zależności od wykorzystanych materiałów, drzwi mogą być lepiej dostosowane do różnych zadań. każdy materiał ma swoje wady i zalety. W celu wyeliminowania wad jakie niesie za sobą wykorzystanie różnych materiałów, warto zdecydować się na drzwi hybrydowe, które dzięki połączeniu różnych materiałów dostosowują się jak najlepiej do funkcji, którą mają pełnić.     
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...