Skocz do zawartości

Linia SN 15 na działce.


Olo1989

Recommended Posts

Witam, z góry dziękuję za radę tym co mogą pomóc jak rozwiązać ten problem. 

Posiadam działkę budowlaną przez którą przechodzi linia energetyczna 15 KV. W rzeczywistości linia przechodzi przez działkę moją i w jakiejś części sąsiada. Chciałbym budować dom, działka o powierzchni ok 1900 M2. Po rozmowie z projektantem który miał przeprowadzić adaptację budynku na działce okazało się że poprzez otrzymany wypis i wyrys z urzędu gminy przez moją działkę przechodzi pas techniczny który, zajmuje obszar 30 m, dlaczego tak szeroki w wypadku linii o napięciu 15 kV nikt nie umie mi odpowiedzieć ( działka obok linia 110kV pas techniczny wydany przez ENEA 20 m w planie urzędu też 30m). Kolejnym faktem jest to że pas techniczny nie przebiega prawidłowo pod linią energetyczna tylko został umieszczony obok linii co w chwili obecnej według wypisu i wyrysu z planu zagospodarowania okazuje że pas techniczny 30 m szerokości idzie wręcz prawie przez połowę mojej działki a jest to podobno nie poprawne ponieważ rozmawiając z geodeta i projektantem pas techniczny powinien znajdować pod linią, w osi linii czyli po 15 m z każdej strony a w rzeczywistości tak nie jest linia idzie swoją drogą pas swoją drogą... Rozbieżność w kolejnym dokumencie z planu zagospodarowania który jest do podgladu na stronie internetowej gminy, pas na mapie jest 15 m., więc o połowę mniejszy jak zakłada wydany wyrys i wydany tekst z planu zagospodarowania przestrzennego. Rozmawiając telefonicznie od początku ze względu na pandemię z urzędu otrzymałem informację że od osi linii 7,5 m pas 15 m zabudowa itd a z dokumentu teraz wynika co innego. Przeglądając internet nigdzie nie znalazłem aby inni użytkownicy pisali o pasie aż 30 m przy linii 15 kV. Geodeta który mierzył działkę, wytyczył rzut miejsca na budowę domu stwierdził że nie ma przeszkód w umiejscowieniu domu. Czas na adaptację projektant na podstawie dokumentów z urzędu stwierdził że nie wmieście domu w to coś co zostało po odejściu pasu technicznego... Czy miał ktoś podobny problem rozwiązał go lub ktoś wie jak to rozwiązać rady mile widziane. Pozdrawiam

 

IMG_20220129_142439.jpg

Edytowano przez Olo1989 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
16 minut temu, Olo1989 napisał:

  ( działka obok linia 110kV pas techniczny wydany przez ENEA 20 m w planie urzędu też 30m) 

 

Tak było kiedyś. 8 metrów od rzutu na powierzchnię skrajnego przewodu. Jednak od kilku już lat, tę odległość zwiększono dwukrotnie., do 16 metrów. Mojej kuzynce w związku z tym wycięto ponad 300 sosen na działce. Zapłacili, ale posadzić w tym pasie też już nic (drzew znaczy się) nie wolno.

Link do komentarza

Z tego co udało mi od gminy narazie uzyskać to że MPZP był robiony przez fachowców, że aż niemożliwością jest że ktoś mógł się tak pomylić. Z dokumentów różnych jak i nawet z samego MPZP ze strony gminy, i na zdjęciu które dołączyłem do postu wyżej ewidentnie widać że pasy nie idą z linią, pani z gminy od MPZP się zapowietrzyla twierdząc że musi to sprawdzić w archiwum bo plan był zmieniany w 2015 r dla tej działki ale teraz nie ma czasu bo jest zajęta innymi sprawami. Osoba która miała wykonać adaptację pracująca w tym rejonie dała delikatnie do zrozumienia że to nie pierwsza taka lipa w MPZP naszej gminy. Zgłosiłem się do inżyniera budowlanego którego polecił mi geodeta który wykonywał pomiary od linii itd że jedyną opcją to wniosek o ZMIANĘ MPZP. Bo wyszły woklejne niejasności. W MPZP dla tej działki w tekście w ogóle nie jest ujęta linia która według gminy przechodzi przez środek działki tylko linia 110 kV znajdująca się na działce obok ( działki kiedyś tworzyły całość ) Otrzymałem dokumenty od właściciela działki obok które wydała ENEA przeprowadzając modernizację linii z mapą gdzie z tekstu idzie wyczytać pas linii 20 m no i na tamtej mapie pas idzie z linią nie obok linii. Złożyłem wniosek o zmianę planu korektę tekstu i map. Zobaczymy co czas pokaże.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...