Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Kąt nachylenia dachu, usytuowanie budynku, układ pomieszczeń co można zmienić?


Recommended Posts

Dzień dobry chcę wybudować dom znalazłem projekt w miarę przypadający do gustu ponieważ szukałem projektu bez słupów z betonu komórkowego z wiązarami o wymiarach 12 x 9,5 i było ciężko.

Na etapie adaptacji projektu.

1. Czy mogę dowolnie obracać projektem na działce uwzględniając nieprzekraczalną linię zabudowy czyli jeżeli na projekcie wejście jest od drogi czyli zachodu czy mogę zmienić je od północy obracając projektem.

2.Projekt posiada dach o kącie 25st miejscowy plan zagospodarowania posiada chyba 40 nie znam się czy mogę zmienić ten kąt:

3. czy mogę całkowicie zmienić ścianki i układ pomieszczeń okien i drzwi jeżeli projekt jest parterowy ściany nośne tylko zewnętrzne plus dach z wiązarów ze stropem drewnianym gdzie ścianki działowe nie mogą dotykać stropu.

15. Teren o symbolu 12c MJ,U z przeznaczeniem na cele zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej z dopuszczalną funkcją usługową
2) Ustalenia funkcjonalne
a) Funkcja podstawowa – teren zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej.
b) Funkcja dopuszczalna – zabudowa usługowa nieuciążliwa.
3) Ustalenia kompozycji i form zabudowy
a) Tereny zabudowy jednorodzinnej wolnostojącej.
b) Istniejąca zabudowa do zachowania, modernizacji i przekształceń.
c) Maksymalna wysokość nowej zabudowy - 2 kondygnacje, w tym jedna kondygnacja jako poddasze użytkowe, do 10,0 m od poziomu terenu do kalenicy.
d) Dachy dwuspadowe o kącie nachylenia głównych połaci dachu 40°.
e) Maksymalna powierzchnia zabudowy działki 35%.
f) Powierzchnia terenu usług do 30% powierzchni zabudowy.
g) Obowiązująca linia zabudowy wg rysunku zmiany planu.
4) Zasady podziału terenu
a) Dopuszcza się podział na działki o powierzchni minimum 1000m² z frontem działki minimum 30 m.
b) Każda nowo wydzielona działka musi mieć dostęp do drogi 06KD lub 08KD.
5) Ustalenia z zakresu ochrony środowiska
a) Powierzchnia biologicznie czynna minimum 50% powierzchni działki.
b) Od dróg dojazdowych i wzdłuż granic działek należy wprowadzić zieleń izolacyjną lub ozdobną.
6) Ustalenia wynikające z ochrony dóbr kultury
Część terenu wg rysunku zmiany planu objęta jest strefą W-III ograniczonej ochrony archeologicznej stanowisk nr 3, 4, 5, 6, 8, 10. Obowiązują ustalenia wg § 6 ust. 1niniejszej uchwały.

Link to postu

Trzeba otworzyć najnowsza ustawę "Prawo budowlane" (łatwo znaleźć w necie) i tam jest taki punkt.

Art.  36a.  [Istotne i nieistotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu zagospodarowania działki lub terenu oraz projektu architektoniczno-budowlanego lub innych warunków decyzji o pozwoleniu na budowę; decyzja o zmianie pozwolenia na budowę].

Jest też część dotycząca zmian nieistotnych. Trzeba sięgnąć i poczytać. Ewentualnie dopytać potem- to już na bieżąco.

Link to postu

Każdy projekt wymaga uzupełnienia o plan zabudowy działki przygotowany przez uprawnionego architekta.  Sprawdza on też, czy projekt architektoniczny odpowiada miejscowym wymaganiom i ewentualnie wprowadza wymagane zmiany (jeśli są dopuszczalne przez autora  projektu). Zatem pytanie do projektanta zabudowy.

Link to postu

Eh nie mam projektanta na razie tylko spekuluje bo każdy projektant z którym rozmawiałem mówi mi że muszę zrobić projekt od nowa własny bo nie mogę tyle zmieniać i czytałem prawo budowlane lecz nie rozumiem wielu kwestii.

Link to postu
1 godzinę temu, EnkiWeda napisał:

 na razie tylko spekuluje  

 

To podaj chociażby jakieś przybliżone dane lokalizacyjne. Z doświadczenia wiem, że wiele kwestii zależy od ludzi w urzędach. Myśmy działali na styku dwóch powiatów i wiele paragrafów z ustaw było w nich interpretowane odmiennie. Zresztą, prosty przykład z życia. Całe prawo budowlane w Zakopanem i okolicach w ogóle się nie przyjęło. Nawet hotel "Gołębiowski" został wybudowany bez zezwolenia. I co? Stoi spokojnie jak stał. Nawet ministrowie w nim sypiają. I żadna samowola budowlana w Tatrach nie została jak na razie rozebrana.  

 

Link to postu

1. Zmiana nachylenia dachu wymaga praktycznie jego całkowitego przeprojektowania. Na dodatek dach 40stopni na domu projektowanym pod dach 25 stopni będzie zazwyczaj wyglądał wizualnie źle.  Chyba, ze budujesz prostą stodołę. Ale wówczas aż szkoda kubatury pod dachem 40 stopni.

 

2. Obracanie domu na działce może być dowolne

 

3. Układ okien, o ile nie narusza przepisów o odległościach od granic to mała zmiana dla architekta. Ale musi uwzględnić nowe czy większe podciągi, sprawdzić zbrojenia. To nie jest praca, którą wykona za darmo.

4. Ścianki działowe możesz sobie stawiać dowolnie. Ściany konstrukcyjne wymagają przeprojektowania.

Link to postu

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • you have to understand that electrical device whether it is full of water proof not provide you guarantee of your safety so please dont use mobile phone or any other electrical device when you are in the bathroom or any near water place.
  • Likwiduj okna w bocznej garażu i dosuń garaż maksymalnie do północnej granicy.  Za to zrób okno i drzwi od strony ogrodu.  oczywiście salon na południe.  Warto też zamienić miejscami kuchnię z miejscem wypoczynkowym. pralnia pod schodami wymusza kombinowanie z fundamentem.
  • Uziom otokowy ma tworzyć pętlę, dlaczego więc cokolwiek ciąć? Potrzebne będą złącza do uziomów.  Na początek proponuję przeczytać ten tekst: https://budujemydom.pl/instalacje/instalacja-odgromowa/a/23314-rodzaje-uziomow-uziom-otokowy-uziomy-pionowe
  • SZYBKOWIĄŻĄCA WYLEWKA SAMOPOZIOMUJĄCA 417 to uniwersalna podłogowa warstwa wyrównawcza. Jest świetnym rozwiązaniem do wyrównania powierzchni podkładów cementowych, betonów i jastrychów. Bardzo dobrze sprawdza się na ogrzewaniu podłogowym wodnym. Zawiera dużą ilość włókien zbrojących. Produkt docenią wszyscy wykonawcy oraz domowi majsterkowicze dzięki bardzo dobrym cechom użytkowym, takim jak możliwość wchodzenia po 3 godzinach, układanie płytek po 18 godzinach i zakres grubości, który wynosi od 2 do 50 mm. KROK PO KROKU 1. Przygotowanie podłoża Wszystkie podłoża powinny być nośne, stabilne, oczyszczone. 2. Gruntowanie Następnie należy przystąpić do gruntowania, wybór gruntu zależy od stanu i rodzaju podłoża. Tradycyjne wylewki cementowe zagruntować środkiem EXPERT 6 lub GRUNTOLITEM-W 301. W przypadku gładkich betonów zaleca się je pokryć środkiem GRUNT KONTAKTOWY 307. Grunt ten zawiera kruszywo kwarcowe i stanowi idealny podkład pod wylewkę. Każdy grunt należy pozostawić do wyschnięcia i związania: ok 24 godzin. 3. Dylatacje Nie zapomnijmy o dylatacjach, które należy wykonać przed wylewaniem 4. Wyznaczenie poziomów. Ważne jest określenie poziomu, do którego ma być wylana wylewka. Można to wykonać za pomocą kołków rozprężnych z wkrętami, których główki wyznaczają poziom wykonywanej warstwy. 5. Mieszanie Suchą mieszankę należy zarobić z odpowiednią ilością czystej wody na 25 kg masy, mieszając mieszarką. Czas mieszania mechanicznego powinien wynosić 2-3 minuty. Po krótkim dojrzewaniu wylewki należy ją ponownie wymieszać. Produkt musi mieć jednolitą konsystencję. 6. Wylewanie Prace zaleca się rozpoczynać przy ścianie najbardziej oddalonej od wejścia do pomieszczenia i prowadzić pasami o szerokości ok. 40 cm. W przypadku cienkich warstw zaleca się wylewkę rozciągnąć pacą. 7. Odpowietrzanie i poziomowanie Wylewkę należy odpowietrzyć za pomocą wałka kolczastego. Dzięki tej czynności nadmiar powietrza zostanie z wylewki usunięty, a jej struktura będzie mocniejsza\ 8. Dalsze prace Prace należy prowadzić bez przerwy, aż do pokrycia całej powierzchni podłogi w pomieszczeniu. W optymalnych warunkach na 417 można wejść po 3 godzinach od wylania. Przyklejanie płytek można wykonywać po 18 godzinach schnięcia. 9. Pielęgnacja Świeżo ułożoną masę należy chronić przed przedwczesnym wysychaniem poprzez ograniczenie ogrzewania, zabezpieczenie przed bezpośrednim nasłonecznieniem, przeciągami, itp.    
  • W przestrzeniach dziecięcych świetnym rozwiązaniem będzie również FARBA CERAMICZNA 090 KREISEL
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...