Skocz do zawartości

Czy warto wyrobić warunki zabudowy?


Matislo

Recommended Posts

Witam serdecznie,

W związku z tym, że zmienił się formularz o wydanie warunków zabudowy mam pewien dylemat. W ubiegłym roku zakupiłem działkę która była wydzielona od większej działki rolnej na którą były wydane warunki zabudowy pod dom jednorodzinny. Niestety spóźniłem się i wniosek o ich wydanie jest bardziej skomplikowany i wymaga dostarczenia szeregu załączników. Na razie W-Z jest bezterminowe, ale w przyszłym roku może się to zmienić. Działkę kupiłem bardziej jako inwestycję i raczej nie będę się na niej budował. Nie wiem czy będę ją trzymał 10 czy 20 lat. W tym czasie może zostać ustalony MPZP dla tego obrębu.

 

W związku z tym mam pewien dylemat i pytania.

1. Czy warto wyrobić warunki zabudowy dla tej konkretnej działki skoro nie będę się budował? (bo może w przeciągu 10 lat będzie ustanowiony MPZP i wtedy W-Z i tak traci ważność)

2. Czy jeżeli gmina ustali MPZP dla terenu gdzie leży działka, to czy może ona nagle nie być działką budowlaną?

3. Czy jeżeli wyrobię W-Z to nowy nabywca będzie musiał znowu składać wniosek o W-Z?

 

 

Jestem nowy i nie za bardzo rozumiem wszystko, więc proszę o wyrozumiałość.

Za wszelką odpowiedź i pomoc dziękuję.

Pozdrawiam

 

Edytowano przez Matislo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Ja obstawiam, że większość terenów, które nie są przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową, za jakiś czas (może kilka lat w zależności od lokalizacji) będą miały MPZP. Możliwe, że jakimś cudem na wybranych terenach powstanie strefa archeologiczna lub strefa Natura lub inna ostoja dla takich lub innych gatunków. To jednak mało prawdopodobne.

Ja bym czekał i nic ne robił - skoro nie masz zamiaru się teraz budować.

Link do komentarza
Dnia 24.01.2022 o 14:40, Matislo napisał:

 W związku z tym mam pewien dylemat i pytania.

1. Czy warto wyrobić warunki zabudowy dla tej konkretnej działki skoro nie będę się budował? (bo może w przeciągu 10 lat będzie ustanowiony MPZP i wtedy W-Z i tak traci ważność)

 

 

Zależy kiedy będziesz chciał sprzedawać. Działka z wydanymi WZ jest bardziej atrakcyjna. Dopóki nie chcesz sprzedawać, może czekać.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...