Skocz do zawartości

Izolacja kominów wełną


Recommended Posts

Piec na pellet. Postawiłem komin ceramiczny Rondo plus, który miał w zaopatrzeniu wełnę wokół ceramiki. Było z nią trochę problemów ponieważ po montażu ceramiki na klej i obłożeniu wełną to gdy majster nakładał kolejny pustak keramzytowy na zaprawę i ustawiał pion to potrafiło przestawiać nieco ułożona niżej ceramikę. Teraz zastanawiam się czy wełna była faktycznie potrzebna, bo czy nie lepiej jakby ciepło zostawało w domu, w ścianach i dodatkowo ogrzewało pomieszczenia przez które przechodzi?

Czy jako komin można użyć pustaków okragłych wentylacyjnych ceramicznych? Pytam z ciekawości bo tak zrobil znajomy co wzbudziło moje zdziwienie bo chyba taki pustak musi mieć swoją wytrzymałość na temperaturę? Dodatowo byl to komin na kominek opalany drewnem

Link do komentarza

Najlepiej skorzystać z rozwiązań systemowych - dedykowanych do danego źródła ciepła. System Rondo Plus to rozwiaznie systemowe firmy Schiedel - o ile dobrze pamiętam. Najlepiej kierować się instrukcją i nie kombinować. Izolacja komina ma nie jest bez powodu. Wyobraź sobie pozar sadzy w kominie. Ściana z pionem kominowym nagrzeje się do temperatury kilkaset stopni.

Link do komentarza

Ja korzystam ale kolega poszedl oszczędnościowo i zastanawiam się czy będzie warto.

A tak z ciekawości chciałbym dopytać o tą wełnę:

 

1. W przypadku pożaru komin bez wełny osiągnie wysoką temperature,  rozumiem ze chwilową.  Co może się stać ze ścianami z gazobetonu? Zapalą się?

 

2. Wełna ma też chronić przez wytworzeniem kondensatu, w jakich sytuacjach? W okresie grzewczym czy przed gdy nie jest palone? Przecież na spodzie jest skraplacz.

 

3. Kolejna wyczytana przeze mnie funkcja wełny to zapobieganie ucieczki ciepła i poprawa ciągu. Wydaje mi się że ocieplanie sprawia że ciepło zamiast zostać w ścianach to jest izolowane od scian i wychodzi kominem ponad dach? Czy się mylę? Więc na chłopski rozum ciepło w nieizolowanym kominie jest wykorzystywane do ogrzewania sąsiadujących pomieszczeń i ścian?

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...