Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Brak prądu a ogrzewanie podłogowe w mieszkaniu


Recommended Posts

Witam! Mam mieszkanie, w którym mam ogrzewanie tradycyjne (grzejniki ścienne) oraz ogrzewanie podłogowe. Oba ogrzewania są zasilane z tego samego pieca, który jest na cały blok. Do ogrzewania podłogowego mam w mieszkaniu skrzynkę, gdzie mam zamontowany mieszacz, pompę obiegową, sterownik oraz podłączone do niego siłowniki. Dodatkowo w pomieszczeniach gdzie mam podłogówke ma zainstalowane regulatory. Ostatnio zaczęła mnie zastanawiać jedna kwestia - co stałoby się, jeżeli w mieszkaniu ktoś wyłączyłby zasilanie?  Zarówno pompa jak i sterownik sa zasilane prądem, więc czy dłuższy brak prądu mógłby doprowadzić do jakiejś awarii w mieszkaniu? 

Edytowano przez CrazyAccountant (zobacz historię edycji)
Link to postu

Brak zasilania równa się brak obiegu i brak ogrzewania. To pytanie zadają sobie pewno wszyscy mieszkańcy osiedli, którzy mają prawie wszystko na prąd. W nowych mieszkaniach odchodzi się od kuchenek gazowych i nawet gotowanie wiąże się z prądem. Zawsze możesz sobie zamontować zasilanie awaryjne do pompy obiegowej - mały AVR+ akumulator, ale to chyba zbyt duże obawy z twojej strony.

Link to postu

W tym przypadku zasilanie awaryjne w skali mieszkania nie rozwiązuje problemu, bo i tak ogrzewanie jest ze wspólnego kotła.

Na szczęście, skoro to budynek wielorodzinny, to awaria ogrzewania w jednym lokalu nie spowoduje w nim raczej spadku temperatury poniżej 0°C. Mieszkanie ogrzeje się od sąsiednich.

Link to postu
Dnia 15.01.2022 o 23:34, CrazyAccountant napisał:

z tego samego pieca, który jest na cały blok.

I to jest wielki PLUS w Twojej sytuacji... Dużo skumulowanego ciepła przez dość długi czas nie powinna dopuścić np. do zamarzania wody we wszystkich instalacjach... Przy okazji jakiejś awarii służby energetyczne szybko biorą się za usuwanie awarii i te przerwy nie są dramatycznie długie...

W nieco gorszej sytuacji są osiedla domków, czy pojedyncze domki, rozrzucone gdzieś po polach, czy pod lasami... U nich może się przydać

20 minut temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

zasilanie awaryjne do pompy obiegowej - mały AVR+ akumulator,

albo generator prądu, przechowywany gdzieś w garażu... Tylko te urządzenia wymagają stałej dbałości o nie - doładowywanie, zapas paliwa, okresowe przepalanie...

Link to postu

Chodzilo mi o troche inna sytuacje: elektryk podlaczal mi kiedys oswietlenie i wylaczyl prad w calym mieszkaniu - w tym rowniez zasilanie dla sterowania ogrzewaniem podlogowym i zapomnial potem wlaczyc. Zauwazylem to dopiero nastepnego dnia wiec przez 24h piec w bloku normalnie pracowal i doprowadzal ogrzewanie do mieszkania (bo w calym bloku byl prad). Tylko w moim mieszkaniu nie dzialala pompka, sterownik itd. Zastanawia mnie teraz czy taka sytuacja mogla doprowadzic do jakiejs awarii? 

Link to postu
38 minut temu, CrazyAccountant napisał:

 Zastanawia mnie teraz czy taka sytuacja mogla doprowadzic do jakiejs awarii? 

 

Trzeba by znać konkretnie i dokładnie Twoją instalację. Teraz to wróżenie z fusów.

Link to postu
1 godzinę temu, CrazyAccountant napisał:

Tylko w moim mieszkaniu nie dzialala pompka, sterownik itd. Zastanawia mnie teraz czy taka sytuacja mogla doprowadzic do jakiejs awarii? 

No, teoretycznie MOGŁA...

Przy Twojej kilkudniowej nieobecności, przy -35 stopniach i przy otwartych oknach... wtedy zamarzają i pękają grzejniki - podłogówka pewnie nie zdąży zamarznąć...

Link to postu
10 godzin temu, CrazyAccountant napisał:

Chodzilo mi o troche inna sytuacje: elektryk podlaczal mi kiedys oswietlenie i wylaczyl prad w calym mieszkaniu - w tym rowniez zasilanie dla sterowania ogrzewaniem podlogowym i zapomnial potem wlaczyc. Zauwazylem to dopiero nastepnego dnia wiec przez 24h piec w bloku normalnie pracowal i doprowadzal ogrzewanie do mieszkania (bo w calym bloku byl prad). Tylko w moim mieszkaniu nie dzialala pompka, sterownik itd. Zastanawia mnie teraz czy taka sytuacja mogla doprowadzic do jakiejs awarii? 

Przetestuj, awarii nie spowodujesz, mieszkanie w blokach nie wychładza się tak szybko, zwłaszcza takie znajdujące się  w środkowej części budynku. A to co masz to prawdopodobnie Logoterma.

Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link to postu

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Według mnie deweloper chałupę sprzedał - teraz to już Twój problem. Oczywiście, że przekrój przewodów jest minimalny, dla obwodów gniazdek za mały. Tak się "oszczędza" na kosztach budowy, wpędzając w kłopoty nabywcę. I prawdopodobnie instalację elektryczną masz w wersji minimalnej, czyli teraz jest czas na jej rozbudowę dostosowującą do Twoich potrzeb i planów.
  • Witam kupiłam dom w stanie deweloperskim .  W całym domu pod gniazdka jak i pod włączniki oświetlenia mam kable o przekroju 1,5. Projektu instalacji elektrycznej wewnętrznej nie widziałam . Zastanawiam się czy nie poprosić inwestora o przestawienie - fachowiec który wykonuje mi remont twierdzi ze jest za mały przekrój kabli. Mogą być czy nie takie kable?
  • Chodzi o cwu i co, myślałem o korzystaniu z taryfy nocnej i potem korzystania z tego bufora ciepła za dnia.
  • Drzwi do gospodarstwa domowego można podzielić na trzy rodzaje:   Zewnętrzne - wejściowe, które możemy z kolei podzielić na drzwi zewnętrzne dwuskrzydłowe i jednoskrzydłowe,   Wewnętrzne - drzwi prowadzące do poszczególnych pomieszczeń  Gospodarcze - prowadzące do pomieszczeń użytkowych takich jak garaż, piwnica, czy kotłownia.   Każdy rodzaj drzwi ma do spełnienia inne funkcje. Stąd też w zależności od tego gdzie drzwi mają prowadzić, powinniśmy je odpowiednio dostosować pod względem bezpieczeństwa, wytrzymałości i wizualnym.     Czym kierować się przy wyborze drzwi gospodarczych?   Wybierając drzwi gospodarcze jak przy wyborze każdych drzwi bardzo ważna jest z pewnością estetyka i dopasowanie do wystroju innych pomieszczeń. Nie powinno się jednak skupiać wyłącznie na wyglądzie. Parametry techniczne drzwi i dostosowanie ich do warunków jakie panują w pomieszczeniu, do którego prowadzą jest bardzo ważne. Szczególnie w przypadku drzwi prowadzących do pomieszczeń gospodarczych. Przykładowo, kotłownia znajdująca się wewnątrz domu powinna być odpowiednio zabezpieczona przed pożarem, tak aby w razie jego wystąpienia, płomienie nie rozprzestrzeniły się do kolejnych pomieszczeń. Poniżej znajduje się lista czynników, nad którymi powinniśmy się szczególnie zastanowić przed wyborem drzwi do pomieszczenia gospodarczego.   Bezpieczeństwo   Złodzieje bardzo często dostają się do domu przez pomieszczenia gospodarcze, jak garaż przylegający do części mieszkalnej, czy przez piwnicę. Z tego powodu warto zainwestować w drzwi gospodarcze o odpowiedniej klasie antywłamaniowej. Mogą one być wyposażone w specjalne klamki z gałką uniemożliwiającą jej rozwiercenie i wyciągnięcie wkładki czy inne zabezpieczenia chroniące.      Izolacja termiczna   W piwnicy czy garażu zwykle panuje niższa temperatura niż w części mieszkalnej. Aby zapobiec niepotrzebnym stratom ciepła, które będą powodować większe wydatki na ogrzewanie, warto zamontować w pomieszczeniach gospodarczych drzwi, które zapobiegają utracie ciepła z pomieszczenia, dzięki wykorzystaniu wysokiej jakości materiałów termoizolacyjnych.       Ochrona przed pożarem   W przypadku pomieszczeń takich jak kotłownia, lub garaż, w przypadku których występuje zwiększone ryzyko wystąpienia pożaru, powinno ono być dobrze zabezpieczone przed rozprzestrzenianiem się płomieni. Zastosowanie drzwi przeciwpożarowych może wydłużyć czas w jakim płomienie i dym przedostają się do kolejnych pomieszczeń nawet o pół godziny.       Wybór drzwi hybrydowych   W zależności od wykorzystanych materiałów, drzwi mogą być lepiej dostosowane do różnych zadań. każdy materiał ma swoje wady i zalety. W celu wyeliminowania wad jakie niesie za sobą wykorzystanie różnych materiałów, warto zdecydować się na drzwi hybrydowe, które dzięki połączeniu różnych materiałów dostosowują się jak najlepiej do funkcji, którą mają pełnić.     
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...