Skocz do zawartości

Brak prądu a ogrzewanie podłogowe w mieszkaniu


Recommended Posts

Witam! Mam mieszkanie, w którym mam ogrzewanie tradycyjne (grzejniki ścienne) oraz ogrzewanie podłogowe. Oba ogrzewania są zasilane z tego samego pieca, który jest na cały blok. Do ogrzewania podłogowego mam w mieszkaniu skrzynkę, gdzie mam zamontowany mieszacz, pompę obiegową, sterownik oraz podłączone do niego siłowniki. Dodatkowo w pomieszczeniach gdzie mam podłogówke ma zainstalowane regulatory. Ostatnio zaczęła mnie zastanawiać jedna kwestia - co stałoby się, jeżeli w mieszkaniu ktoś wyłączyłby zasilanie?  Zarówno pompa jak i sterownik sa zasilane prądem, więc czy dłuższy brak prądu mógłby doprowadzić do jakiejś awarii w mieszkaniu? 

Edytowano przez CrazyAccountant (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Brak zasilania równa się brak obiegu i brak ogrzewania. To pytanie zadają sobie pewno wszyscy mieszkańcy osiedli, którzy mają prawie wszystko na prąd. W nowych mieszkaniach odchodzi się od kuchenek gazowych i nawet gotowanie wiąże się z prądem. Zawsze możesz sobie zamontować zasilanie awaryjne do pompy obiegowej - mały AVR+ akumulator, ale to chyba zbyt duże obawy z twojej strony.

Link do komentarza

W tym przypadku zasilanie awaryjne w skali mieszkania nie rozwiązuje problemu, bo i tak ogrzewanie jest ze wspólnego kotła.

Na szczęście, skoro to budynek wielorodzinny, to awaria ogrzewania w jednym lokalu nie spowoduje w nim raczej spadku temperatury poniżej 0°C. Mieszkanie ogrzeje się od sąsiednich.

Link do komentarza
Dnia 15.01.2022 o 23:34, CrazyAccountant napisał:

z tego samego pieca, który jest na cały blok.

I to jest wielki PLUS w Twojej sytuacji... Dużo skumulowanego ciepła przez dość długi czas nie powinna dopuścić np. do zamarzania wody we wszystkich instalacjach... Przy okazji jakiejś awarii służby energetyczne szybko biorą się za usuwanie awarii i te przerwy nie są dramatycznie długie...

W nieco gorszej sytuacji są osiedla domków, czy pojedyncze domki, rozrzucone gdzieś po polach, czy pod lasami... U nich może się przydać

20 minut temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

zasilanie awaryjne do pompy obiegowej - mały AVR+ akumulator,

albo generator prądu, przechowywany gdzieś w garażu... Tylko te urządzenia wymagają stałej dbałości o nie - doładowywanie, zapas paliwa, okresowe przepalanie...

Link do komentarza

Chodzilo mi o troche inna sytuacje: elektryk podlaczal mi kiedys oswietlenie i wylaczyl prad w calym mieszkaniu - w tym rowniez zasilanie dla sterowania ogrzewaniem podlogowym i zapomnial potem wlaczyc. Zauwazylem to dopiero nastepnego dnia wiec przez 24h piec w bloku normalnie pracowal i doprowadzal ogrzewanie do mieszkania (bo w calym bloku byl prad). Tylko w moim mieszkaniu nie dzialala pompka, sterownik itd. Zastanawia mnie teraz czy taka sytuacja mogla doprowadzic do jakiejs awarii? 

Link do komentarza
1 godzinę temu, CrazyAccountant napisał:

Tylko w moim mieszkaniu nie dzialala pompka, sterownik itd. Zastanawia mnie teraz czy taka sytuacja mogla doprowadzic do jakiejs awarii? 

No, teoretycznie MOGŁA...

Przy Twojej kilkudniowej nieobecności, przy -35 stopniach i przy otwartych oknach... wtedy zamarzają i pękają grzejniki - podłogówka pewnie nie zdąży zamarznąć...

Link do komentarza
10 godzin temu, CrazyAccountant napisał:

Chodzilo mi o troche inna sytuacje: elektryk podlaczal mi kiedys oswietlenie i wylaczyl prad w calym mieszkaniu - w tym rowniez zasilanie dla sterowania ogrzewaniem podlogowym i zapomnial potem wlaczyc. Zauwazylem to dopiero nastepnego dnia wiec przez 24h piec w bloku normalnie pracowal i doprowadzal ogrzewanie do mieszkania (bo w calym bloku byl prad). Tylko w moim mieszkaniu nie dzialala pompka, sterownik itd. Zastanawia mnie teraz czy taka sytuacja mogla doprowadzic do jakiejs awarii? 

Przetestuj, awarii nie spowodujesz, mieszkanie w blokach nie wychładza się tak szybko, zwłaszcza takie znajdujące się  w środkowej części budynku. A to co masz to prawdopodobnie Logoterma.

Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...