Skocz do zawartości

Jaka folia pod deski w altanie


baxx

Recommended Posts

Mam taki dylemat - kupuję altanę 3x4m razem z wykonaniem podłogi z desek. Deski będa leżały na drewnianych legarach a one na bloczkach betonowych.
Żona nie pozwala, żeby w altanie zrobić betonową wylewkę, musi być drewniana...
Bloczki, z legarami i deskami będą miały jakieś 20, może 30 centymetrów wysokości. Nie chcę aby do altany wchodziło się tak wysoko, chciałbym, żeby było to max 10-15 cm. Pomyślałem, że zrobię mały wykop w którym będą bloki betonowe, tak żeby legary z deskami były już na wysokości ziemii.
Pomyślałem, że może ten wykop wyłożyć folią i przysypać lekko grysem. Ale problem jest taki, że jak tam się wleje woda to nie wsiąknie. Myślałem więc, że może folie przedziurawić w kilku miejscach gdzie będzie dołek, żeby woda odpływała. Ale nie wiem czy nie dać jakiejs innej, folii, ktoś mi radził agrowłókninę. Czy możecie doradzić czym wyłożyć ten wykop? A może lepiej niczym nie wykładać? Chodzi oczywiście o to, żeby legary miały jak najmniej wilgoci.

Edytowano przez baxx (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
45 minut temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

w zasadzie to nawet bym geowłókniny nie dawał.

To trochę zależy od rodzaju podłoża, o którym nic nie wiemy...

 

 

Ważne, żeby powstała pustka

13 minut temu, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

wentylacyjna pod drewnianą podłogą

 taka na prawdę WENTYLACYJNA, ze swobodnym dostępem powietrza z zewnątrz...

Link do komentarza

Izolacja z papy lub folii jest potrzebna pomiędzy bloczkami betonowymi i legarami. A tak jak napisano powyżej, zejście z legarami do poziomu ziemi to zły pomysł. Drewno powinno mieć zapewniona wymianę powietrza również od spodu. Jeśli jest nad gruntem, to im wyżej tym lepiej. Jeśli już koniecznie chce się z nim zejść bardzo nisko, to powinno się wybrać przynajmniej z 15 cm urodzajnej wierzchniej warstwy ziemi pod altaną i w pasie ok. 0,5 m wokół niej i zastąpić tę wierzchnią warstwę ziemi żwirem, tłuczniem, kamieniami.

Link do komentarza
48 minut temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

  A tak jak napisano powyżej, zejście z legarami do poziomu ziemi to zły pomysł.  

 

Jeszcze jako dziecko zauważyłem, że drewniane słupki w ogrodzeniu zawsze próchnieją najbardziej na styku powietrza i ziemi. I kiedy taki słupek łamał się, to z ziemi można było wykopać jego podziemną część, zniszczoną jedynie leciutko na powierzchni. Także to wyżej nad ziemią, było w jako takim stanie.  Ale to przy ziemi gniło zupełnie.

Link do komentarza

Bardzo Wam dziękuję za odpowiedzi. Rodzaj podłoża to zwykła czarna ziemia, głębiej jest bardziej piaszczysta, teren równy i leciutko pochyły, nigdy się woda nie zbiera.
Deski będą miały 2mm szpary, żeby była wentylacja, na obrzeżach też będzie wentylacja
Zdaje sobie sprawę, że najlepiej by było nic nie wykopywać i postawić bloczki na ziemi a na tym legary. I wiem, że jak to wkopię to podłoga za jakiś czas zacznie gnić i godzę się z tym, że za ileś lat będzie do wymiany, mimo wszystko chcę mieć niżej podłogę.
Czyli niewiele pomoże położenie folii ani żadnego izolatora, żeby wilgoć z ziemi nie szła w górę? Że lepiej niech to się swobodniej wentuluje i dać jedynie geowłókninę, żeby kruszywo się nie wbijało w ziemię? No bo jak rozumiem, geowłóknina nie ochroni w żaden sposób od wilgoci z dołu.

Edytowano przez baxx (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
53 minuty temu, baxx napisał:

 Rodzaj podłoża to zwykła czarna ziemia, głębiej jest bardziej piaszczysta, teren równy i leciutko pochyły, nigdy się woda nie zbiera. 

 

O zbieraniu nikt nie mówi, bo to już by było przegięcie. Chodzi o podciąganie kapilarne wody. I granicę środowisk. Czyli powietrza i ziemi. To na granicy procesy zachodzą najbardziej burzliwie. 

55 minut temu, baxx napisał:

 Czyli niewiele pomoże położenie folii ani żadnego izolatora, żeby wilgoć z ziemi nie szła w górę? Że lepiej niech to się swobodniej wentuluje i dać jedynie geowłókninę, żeby kruszywo się nie wbijało w ziemię? No bo jak rozumiem, geowłóknina nie ochroni w żaden sposób od wilgoci z dołu.

 

Ależ pomoże! Oddzielenie drewna od ziemi zatrzyma podciąganie kapilarne. Ale jest jeszcze inne zjawisko, które powoduje np. występowanie rosy na trawie. Otóż przy samej powierzchni ziemi następowało będzie codzienne schładzanie powierzchni i skraplanie pary wodnej z powietrza. Im wyżej nad ziemią dasz legary, tym będzie korzystniej dla ich trwałości, skraplanie i gnicie będzie mniejsze. Musisz teraz już sam wyważyć, co Ci się bardziej opłaca. Szybsza wymiana, czy wyższy poziom legarów.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Ja też muszę, ale jak się pomyśli i odpowiednio przygotuje - to nie jest to takie upierdliwe... Właśnie spakowałem trzy worki (plastik, papiery i te niesegregowalne) i wiadereczko na bio... Spacerek na śmietnik i - załatwione... wiadereczko umyte, suszy się i zaraz wróci do szafki, w którym stoją w sumie cztery wiadereczka po 28 litrów pojemności... Zupełnie wystarczają na tydzień... no, bio trochę częściej, w zależności od zawartości wiadereczka...  
    • Konstrukcja tych pomp IBO FP4 powoduje , że nieco dłużej wytrzymają po wystąpieniu suchobiegu, ale też należy je wyłączyć. Lepiej zastosować dodatkowe urządzenie automatycznie wyłączające pompę po wystąpieniu suchobiegu. Jest ich wiele na rynku ,różnych producentów. np,    https://b2b.omnigena.pl/sterowania-i-zabezpieczenia/1878-opc59-sterownik-5907761103184.html (jeśli pompa ma silnik max 1,3kW)   https://aquatik.eu/14-ibopress-10-sterownik-wylacznik-pompy-hydroforu-suchobieg-ibo-press-10-p-697.html (jeśli pompa ma silnik max 2,2kW)   Można też w ogóle zmienić koncepcję i zamiast dużego zbiornika wybrać układ z pompą głębibową, falownikiem i niewielkim zbiornikiem buforowym. Falownik wyłączy pompę po suchobiegu. Koszt takiego zostawu z całkiem porządną pompą IBO odporną na piach to ok. 2 tys. zł.    
    • 🌟 Kim Jesteśmy? 🌟 Letyro to dynamiczna firma specjalizująca się w produkcji i montażu wysokiej jakości osłon okiennych. Nasze produkty są nie tylko funkcjonalne, ale także stylowe, nadając Twojemu domowi wyjątkowy charakter.   🔧 Co oferujemy? 🔧 Rolety Zewnętrzne: Chronią Twoje okna przed słońcem, zapewniając prywatność i kontrolę nad temperaturą w domu. Moskitiery: Zapomnij o niechcianych gościach w postaci owadów! Nasze moskitiery zapewniają swobodę korzystania z otwartych okien, bez ryzyka inwazji komarów czy much. Bramy Garażowe: Bezpieczne, wytrzymałe i łatwe w obsłudze – nasze bramy garażowe chronią Twój samochód i mienie przed niepożądanymi intruzami. Parapety Wewnętrzne: Dodaj stylu i elegancji do swojego wnętrza dzięki naszym parapetom wewnętrznym, dostępnym w różnorodnych wzorach i kolorach.   Nasza strona www: rolety Rzeszów
    • Niezła gromadka. Ja muszę segregować w mieszkaniu. To dopiero przerąbana sprawa -.-
    • Na starym mieszkaniu miałem meble z Ikea i powiem, że z jakości niektórych naprawdę byłem zadowolony. Ale większość niestety nie przetrwała długo w idealnym stanie.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...