Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Ściana beton komórkowy 12 cm


Recommended Posts

1 godzinę temu, rstechnology napisał:

Witam jaka jest nośność ścianki z bloczków komórkowych 12 cm sprzed 45 lat.scianka ma długość 5 m postawiona na fundamencie,u góry ma wylany wieniec zbrojony.

Jaka jest wytrzymałość takiej scianki ?

 

Wieniec mógł być wylany bez ścianki, tylko na szalunku, a ścianka dobudowana później. Dlatego nawet na miejscu będzie trudno ocenić na ile podtrzymuje cokolwiek. Poza tym bloczki komórkowe r12 cm raczej nie były materiałem konstrukcyjnym i nie wiem, czy w ogóle projektowano na nich jakiekolwiek obciążenie.

Link to postu

Bloczek komórkowy 12 cm ma wytrzymałość 2 MPa.

1MPa = ; 10㎏/㎠ ; 

Czyli 5 metrów takiej scianki z dodatkowo wylanym na niej wieńcu żelbetowym który rozkłada siły równomiernie powinien spokojnie wytrzymać nacisk z 10 ton spokojnie ,czy dobrze to rozumiem?

Link to postu

Możecie konkretnie się do tego odnieść, chyba że nie posiadacie wiedzy na ten temat,chodzi mi o konkretną odpowiedź.

A to co pisałem 10 ton to wytrzymałość ścianki z wieńcem żelbetowym.

I to jest moje zdanie które chcę skonsultować z kimś kto posiada wiedzę na temat wytrzymałości ścian na obciążenie.

Link to postu
30 minut temu, rstechnology napisał:

Widzę że nikt nie posiada wiedzy, więc zaczerpne ją gdzieś indziej.

 

No bo inżynierowie z kalkulatorami siedzą w niedzielę na dyżurze, aby robić zlecone wyliczenia.

Szanowny Autorze! Rachować większość osób potrafi. Ty też. A podałeś jedynie dane do rachowania. Czego więc oczekujesz? Wytrzymałość rachowaną weź z katalogu. 

A budownictwo (i nie tylko) tym się różni od rachowania, że uwzględnić w wyliczeniach należy również okoliczności towarzyszące. Dlatego nikt odpowiedzialny, nie poda Ci wyniku obliczeń, na podstawie haseł. To tak nie działa. 

Link to postu
32 minuty temu, rstechnology napisał:

takich rzeczy nie powinieneś wogule pisać

W ogóle nie pisz wogule...

 

A przy takich jak Twoje pytanie, nie wstydź się podawać więcej informacji tak, abyśmy wiedzieli o co Ci chodzi...

Nie jestem konstruktorem, ale jestem przekonany, że żaden szanujący się, odpowiedzialny konstruktor, na Twoje pytanie, nie odpowiedziałby inaczej...

Link to postu
18 godzin temu, rstechnology napisał:

ścianki z bloczków komórkowych 12 cm sprzed 45 lat.

ścianka otynkowana, czy goła?

narażona na wilgoć, czy nie? na przemrożenia na mokro, czy nie?

klejona na jakiej zaprawie?

 

Toż to nie jest jeden bloczek, prosto od producenta...

 

 

 

Link to postu

No, i te dane podasz na adres podpowiedziany wyżej...

Dodasz wymiary wieńca, rodzaj betonu, zbrojenie wieńca, rodzaj stali zbrojenia...

Oni przeliczą, wystawią rachunek i podpowiedzą jak dopuszczalnie można obciążyć ścianę...

Podpiszą się pod tym...

 

Nieco inną sprawą jest kwestia obciążenia stropu, opartego na tej i sąsiednich ścianach...

 

Ale oni i to ogarną :icon_mrgreen:

 

Co najwyżej zadadzą jeszcze kilka pytań...

Link to postu

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Zrobiłem podłączenie i mam kolejny problem. Przy włączonym okapie, powietrze odbija się w kominie i powoduje, że nieczystości wlatują przez kratkę wentylacyjną. Podłączenie zrealizowane jest jak na zdjęciu: - po lewej kratka wentylacyjna której używam - na dole kratka wentylacyjna, u góry - wlot z okapu - po prawej widok z boku. Przewód wentylacyjny z okapu nachodzi na górną część kratki (czarna linia pionowa to ściana)   Pewnie pasowałoby zrobić wylot z kratki do góry w kominie, ale nie wiem jak to zrobić. Kratka wentylacyjna po stronie wewnętrzenej nie ma żadnej tulei żeby można było coś nałożyć. Jakieś podpowiedzi?
  • Witam,   Chcę zamontować używany zlewozmywak stalowy. Wycięcie w blacie jest. Pod zlewozmywakiem jest uszczelka, która jest już jednak mocno wysłużona.   I teraz moje pytanie. Jak ten zlew zamontować? Myślałem żeby usunąć starą uszczelkę i po prostu zasilikonować go na około silikonem sanitarnym i pod spodem dociągnąć "łapkami" które były w komplecie. Czy jest jakaś inna koncepcja? Co z uszczelką pod spodem? Myślę ją usunąć - powoduje, że zlew lekko (milimetr) się ugina, więc myślę żeby zasilikonować bez niej. Czy słusznie?
  • Dobry wieczór.   Mam pytanie odnośnie dachów które są zdefiniowane u mnie w MPZP jako "dachy dwu lub czterospadowe, symetryczne o nachyleniu połaci 35°- 45°". Jak powinienem rozumieć tą interpretacje? Rozumiem, że jak z dachu będzie wystawać jakis element np wykusz, badź dach będzie z jednej strony troche dłuższy niż z drugiej to wtedy nie spełnia warunków? Przeglądałem projekty z różnych stron i znalezienie domu parterowego z takimi parametrami(w tym garaż 2-stanowiskowy) jest niemożliwe, więc zastanawiam sie co jest tutaj nie tak... Prośba o pomoc w temacie.   Pozdrawiam.
  • Dzień dobry chcę wybudować dom znalazłem projekt w miarę przypadający do gustu ponieważ szukałem projektu bez słupów z betonu komórkowego z wiązarami o wymiarach 12 x 9,5 i było ciężko. Na etapie adaptacji projektu. 1. Czy mogę dowolnie obracać projektem na działce uwzględniając nieprzekraczalną linię zabudowy czyli jeżeli na projekcie wejście jest od drogi czyli zachodu czy mogę zmienić je od północy obracając projektem. 2.Projekt posiada dach o kącie 25st miejscowy plan zagospodarowania posiada chyba 40 nie znam się czy mogę zmienić ten kąt: 3. czy mogę całkowicie zmienić ścianki i układ pomieszczeń okien i drzwi jeżeli projekt jest parterowy ściany nośne tylko zewnętrzne plus dach z wiązarów ze stropem drewnianym gdzie ścianki działowe nie mogą dotykać stropu. 15. Teren o symbolu 12c MJ,U z przeznaczeniem na cele zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej z dopuszczalną funkcją usługową 2) Ustalenia funkcjonalne a) Funkcja podstawowa – teren zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej. b) Funkcja dopuszczalna – zabudowa usługowa nieuciążliwa. 3) Ustalenia kompozycji i form zabudowy a) Tereny zabudowy jednorodzinnej wolnostojącej. b) Istniejąca zabudowa do zachowania, modernizacji i przekształceń. c) Maksymalna wysokość nowej zabudowy - 2 kondygnacje, w tym jedna kondygnacja jako poddasze użytkowe, do 10,0 m od poziomu terenu do kalenicy. d) Dachy dwuspadowe o kącie nachylenia głównych połaci dachu 40°. e) Maksymalna powierzchnia zabudowy działki 35%. f) Powierzchnia terenu usług do 30% powierzchni zabudowy. g) Obowiązująca linia zabudowy wg rysunku zmiany planu. 4) Zasady podziału terenu a) Dopuszcza się podział na działki o powierzchni minimum 1000m² z frontem działki minimum 30 m. b) Każda nowo wydzielona działka musi mieć dostęp do drogi 06KD lub 08KD. 5) Ustalenia z zakresu ochrony środowiska a) Powierzchnia biologicznie czynna minimum 50% powierzchni działki. b) Od dróg dojazdowych i wzdłuż granic działek należy wprowadzić zieleń izolacyjną lub ozdobną. 6) Ustalenia wynikające z ochrony dóbr kultury Część terenu wg rysunku zmiany planu objęta jest strefą W-III ograniczonej ochrony archeologicznej stanowisk nr 3, 4, 5, 6, 8, 10. Obowiązują ustalenia wg § 6 ust. 1niniejszej uchwały.
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...