Skocz do zawartości

Działka rolna w granicach administracyjnych miasta a MPZP


pio2a

Recommended Posts

Witam, 

Wraz z narzeczoną posiadamy działkę rolna o powierzchni około 9500 mkw, która jest zlokalizowana w granicach administracyjnych miasta. Zgodnie z art. 10a Ustawy o Ochronie Gruntów Rolnych i Leśnych, działki zlokalizowane na terenach miejskich, z mocy tej ustawy są odrolnione. Dodatkowo teren jest objęty MPZP, na którym przedmiotowa działka jest opisana jako grunty rolne. Chcemy jak najszybciej rozpocząć budowę domu, jednak nie wiemy jak w opisanej sytuacji postępować. Bardzo prosimy o poradę osoby, które miały podobny problem lub wiedzę jak go rozwiązać.

Link do komentarza

Sprawa ma się tak, że działka nadal jest własnością przyszłego teścia, który jest rolnikiem. Nie robimy w zakresie przeniesienia własności żadnych ruchów, żeby nie zamykać sobie żadnej możliwej furtki jak np. zabudowa zagrodowa/siedliskowa, wydzielenie mniejszej działki i jej przekształcenie w budowlaną. Na zaktualizowanym MPZP z 2019 roku działka była zaznaczona kolorem białym, czyli jak wywnioskowałem, nie objęta planem. Wszystko wydawało się proste - wystąpienie do UG/UM o wydanie warunków zabudowy i wniosek o wyłączenie z działalności rolniczej itp. Wykonałem telefon do UG/UM gdzie po kilku przekierowych połączeniach, jeden z pracowników poinformował mnie, że dokument, na którym się się opieram to tylko aktualizacja planu i na kompleksowym MPZP działka jest oznaczona jako rolna. W tym przypadku należy wnioskować o zmiany w MPZP. Na to jednak trzeba czasu ponieważ nie wiadomo kiedy UG/UM ponownie zleci aktualizację i czy wyda pozytywną opinię. Czytając Ustawę o Ochronie Gruntów Rolnych i Leśnych doszukałem się wcześniej wspomnianego art. 10a. W skrócie chodzi o to, że na mocy tej Ustawy, działki rolne leżące w granicach administracyjnych miast są odrolnione. Najwyraźniej pracownicy UG/UM o tym artykule nie wiedzieli. Pytanie, dlaczego mimo faktu, iż Ustawa jest aktem nadrzędnym nad np. Planem Miejscowym, to UM/UG nadal wymaga zmian w MPZP?

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...