Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Zimne powietrze z kratek wentylacyjnych


Recommended Posts

Czołem wszystkim !
Proszę o poradę w sprawie napływu zimnego powietrza z kratek wentylacyjnych.

W domu (parterówka) posiadam szereg otworów wentylacyjnych:

 - Kotłownia (piec na gaz) + garaż - komin systemowy, murowany. Kotłownia i garaż nie są połączone z częścią mieszkalną. Brak drzwi wewnątrz.

- łazienka 1 i łazienka 2 - otwór w stropie i połączenie do grzybków w dachu za pomocą ocieplonej rury spiro.
- kuchnia i okap - 2 otwory w stropie i połączenie do grzybków w dachu za pomocą ocieplonej rury spiro.
- salon i spiżarka - 2 otwory w stropie i połączenie do grzybków w dachu za pomocą ocieplonej rury spiro.
- dwa pokoje - 2 otwory w stropie i połączenie do grzybków w dachu za pomocą ocieplonej rury spiro.

- trzeci pokój i salon - ten sam komin systemowy, murowany. Od strony salonu miał być kominek ale z niego zrezygnowaliśmy i została kratka. W pokoju, który przylega tyłem wentylacja.

W oknach brach wywietrzników (nie były zakładane w projekcie budowlanym).

Proszę o poradę, co można poprawić aby zapobiec napływowi zimnego powietrza.
Jedyną zagadką jest nieczynny przewód od kominka (domyślnie spalinowy) - nie wiem czy zaślepić go na stałe, czy nie.

Jeśli będzie potrzeba rozrysuję.

 

Edytowano przez marek_w (zobacz historię edycji)
Link to postu

Porada kominiarza lub speca od wentylacji jest wskazana. Ja mieszkam w bloku i z kratki wentylacyjnej tez mi teraz nawiewa zimne powietrze, a w mieszkaniu mam 2 kratki - salon z kuchnią i łazienka. Drzwi do łazienki oczywiście z podcięciem. Testy kominiarskie wypadły pozytywnie raz na pół roku. I bądź tu mądry człowieku.

  • Lubię to 1
Link to postu

Według mnie sytuacja jest jasna, nie zapewniasz dostępu wystarczającej ilości powietrza do działania wentylacji grawitacyjnej i dlatego pobiera z kanału od kominka. Rozszczelnij okna w pokojach i zobaczysz, że kratka będzie działać właściwie, czyli wyciągać powietrze a nie nawiewać.

  • Lubię to 1
Link to postu

Jak nie zrobisz nawiewników higrosterowalnych w oknach 

AERECO.jpg

 

to natura sama zdecyduje, który kanał wywiewny przekształcić na kanał nawiewny,   

 

Zimą wentylacja grawitacyjna działa doskonale, a nawet czasami zbyt wiele wymian powietrza potrafi zrobić w jednostce czasu, wtedy tracimy na ogrzewaniu, wszystko zależy od temperatur zewnętrznej, czym niższa tym sprawniej działa wentylacja.

 

Trzeba  założyć  nawiewniki higrosterowalne w oknach i kupić wilgotnościomierz z miernikiem CO2, wtedy można kryzować częściowo wywiewy w okresie zimowym w poszczególnych otworach wentylacyjnych, niestety kryzowanie trzeba kontrolować codziennie,  gdyż temperatura zewnętrzna ciągle się zmienia i sprawność wentylacji grawitacyjnej również.

W pomieszczeniach z instalacją gazową, kotłownie, kominki, itd.  ze względu na bezpieczeństwo, nie należy nigdy przesłaniać kanałów wentylacyjnych.  

Optymalna wilgotność powietrza w pomieszczeniu powinna się wahać w granicach od 40 do 60 proc. a dwutlenek węgla (CO2)  Jest  ubocznym produktem oddychania, każdy z nas w ciągu godziny produkuje około 20 l dwutlenku węgla.

Za optymalną granicę poziomu dwutlenku węgla w pomieszczeniach domowych przyjmuje się do 1000 ppm, 2500 ppm TO WARTOŚĆ NIEBEZPIECZNA DLA ZDROWIA CZŁOWIEKA.

 

 

  • Lubię to 1
Link to postu

Miałem ten sam problem i nie wiem co to było ale udało się usunąć.

Komin 4 kanały w tym jeden dymowy zakonczony strażakiem. Kratki wentylacyjne zakończone kratkami na 2 ścianach komina. Jedna kratka jest nieużywana. Po 2 stronie komina 2 sąsiednie kartki były od wentylacji łazienki na parterze i poddaszu. W obydwu łazienkach pizdzilo niemiłosiernie. W obu łazienkach były wentylatory osiowe jak działały było ok jak nie to lodówka przy silnych wiatrach w zimie zamrażarka.

 

I teraz w dolnej łazience wstawiłem wentylator z klapa zwrotna i gigrostrtrm i jest sucho i ciepło . Co ciekawe w górnej łazience nie ma cofki i grawitacyjna wentylacja działa wzorowo.

Link to postu

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...