Skocz do zawartości

Pompa ciepła czy warto


aike

Recommended Posts

Czy jest sens montować pompę ciepła, jest to drogi koszt, a z tego co słyszałem, to i ta trzeba dodatkowo ogrzewać pomieszczenie. Sąsiad, który ma pompę mówi, że koniecznie trzeba go ocieplić i jeszcze dodatkowo najlepiej zamontować podłogówkę zamiast kaloryferów. Prawda to? Bo się okazuje, że to będzie droga inwestycja. 

 

Link do komentarza

Nie jestem ekspertem, ale większość pomp ciepła jest przystosowana do temperatur w granicach 30°C na wyjściu, czyli przewidziana jest głównie na ogrzewanie podłogowe i dobrze ocieplony dom. Nie znam parametrów, ale przy naprawdę małym zapotrzebowaniu na ciepło sama pompa pociągnie, ale tylko na podłogówce. Chyba że ktoś będzie miał dwa razy przewymiarowane grzejniki to wtedy 30°C na wyjściu mu wystarczy.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

Link do komentarza

Na pytanie - czy warto - kazdy musi odpowiedzieć sobie SAM!

Znam jednego własciciela tartaka...

Powiedział, ze jemu nie warto nawet scian docieplać!

Nie ma co robić z odpadem, bo i tak jest go zbyt wiele jak na jego potrzeby.

 

ALE...

 

Świat teraz jest coraz głupszy i trudniejszy...

WSZYSCY dodrukowują pieniadze. Relacja miedzy dolarem, euro czy złotówką stoi (w miare) a wartość spada!

To samo jest miedzy różnymi nośnikami ciepła.

Relacje cenowe miedzy nimi sa wzgladnie STAŁE. Tylko ceny rosną i rosną...

Zyski, zarobki - już nie.

O pompie ciepła (jaka by nie była)...

Ona nie produkuje ciepła, tylko je PRZENOSI z dolnego źródła do domu (górnego źródła) za koszt napędu (sprężarki).

Jak mamy dobre dolne źródło i pewność dostawy prądu - pompa ciepła jest najtańszym sposobem ogrzania domu.

Można nawet pomyśleć o takim domu, który ma sporą akumulację cieplną a pompa ciepła ma bufor.

Wtedy da się ją "puscić tylko w tanim prądzie".

Wtedy koszt ogrzania wyniesie 0,3zł / COP

(dla gruntówki 0,3/4,2= ok7 groszy za kWh)

Przeciętnie dom w mrozy potrzebuje 100kWh (czyli ok. 7zł/doba)    

Stan na chwilę obecną.

Warto czy nie?

Trzeba by to sobie policzyć.

Czasem nie warto...

 

Adam M.                      

19 godzin temu, MataK napisał:

Droga inwestycja - jak już to może warto zastanowić się od razu nad fotowoltaika ?

No, prawie że tak, ale...

Tanie mięso to psi jedzą!

Inwestuje się raz a korzysta latami.

 

Adam M.

Link do komentarza

O tyle jest łatwiej, że PV zawsze można dołożyc później, koszta rozłożyć w czasie.

Natomiast sprawa jest bardziej skomplikowana - pojawiają się pierwsze głosy osób które zakładały PV 9-10 lat temu i pojawiają się problemy. Temat nie nowy - płyta główna, której nie opłaca się naprawiać...tylko najlepiej od razu wymienić na nowy model.

A pamiętam dobrze - w tamtym czasie gruntówki zaczynały być passe - między innymi ze względu na cenę....jak te doniesienia się potwierdzą (na większą skalę), to może się okazać, że te pompy P-W to wcale nie jest taka świetna opcja.

Link do komentarza
Dnia 20.12.2021 o 22:20, vlad1431 napisał:

Nie jestem ekspertem, ale większość pomp ciepła jest przystosowana do temperatur w granicach 30°C na wyjściu, czyli przewidziana jest głównie na ogrzewanie podłogowe i dobrze ocieplony dom. Nie znam parametrów, ale przy naprawdę małym zapotrzebowaniu na ciepło sama pompa pociągnie, ale tylko na podłogówce. Chyba że ktoś będzie miał dwa razy przewymiarowane grzejniki to wtedy 30°C na wyjściu mu wystarczy.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
 

No akurat jak dom jest skrajnie ocieplony np pasywny to pc nigdy sie nie opłaci podobnie jak i PV bo dom ma tylko awaryjne szczytowe źródło ciepła w postaci dowolnego ogrzewania elektrycznego taniego inwestycyjnie.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To błąd i nieznajomość tematu. Beton jest ok Jak dasz samą folię na chudziaka to po kilku latach zgnoisz styropian, stracisz izolacyjność cieplną posadzki. Większe rachunki za ogrzewanie wyrównają sknerstwo, czyli  brak papy, pozorna  oszczędność na papie termozgrzewalnej, dyfuzja  ci dokopie.   To daj samą folię bez styropianu, wtedy zaoszczędzisz już na maxa. Jak dziecko we mgle.    
    • Powinien Pan wnieść do sądu wniosek o przywrócenie posiadania tegoż przejazdu. Bez znaczenia czy był on prawny, czy bezprawny – naniesiony na mapy, czy nie – szereg lat używany jako przejazd stanowi o posiadaniu, a jego zagrodzenie daje Panu prawo żądania przywrócenia stanu poprzedniego.
    • I przegród "ruchomych".  Bo najwięcej ciepła spiernicza "powierzchniami wspólnymi". Chociażby klatką schodową. Drzwiami i oknami.
    • Nie tylko wylewka oddaje wilgoć, ale i przyjmuje. Chociażby z powietrza. A jeśli położyłeś na nią styropian w folii, to na folii się skrapla i nie odparowuje. Stąd kształt mokrej plamy. Kiedy to robiłeś, znaczy chudziak i wylewkę? Czy ten piasek pod chudziakiem był suszony?
    • Jeżeli istniejąca izolacja i kołki przeniosą ciężar następnej warstwy to ok. Klasa A – domy jednorodzinne zużywające rocznie mniej niż 63 kWh energii na m2 oraz bloki i kamienice z wynikiem poniżej 59 kWh.   Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – dzięki temu można uniknąć „uciekania” ciepła przez wentylację, co może powodować duże straty na ogrzewaniu,   Dodać odatkową izolację przegród zewnętrznych, lub wykonanie ocieplenia materiałem o bardzo dobrych parametrach (w przypadku budynków nieocieplonych) – czasami wystarczy ocieplić stropodach wełną lub wybrać styropian grafitowy, aby znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie roczne,   Dodać instalację fotowoltaiczną na dachu – to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie współczynnika EP nawet o 30%, a zaletą takiej inwestycji jest mała inwazyjność i możliwość przeprowadzenia prac nawet, gdy wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały zrealizowane.   Wymiana stolarki itd.   Trzeba zrobić Audyt, czyli dowiadujemy się jak jest teraz, a następnie doprojektować zmiany, które wpłyną na polepszenie  klasyfikacji energetycznej tego budynku.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...