Skocz do zawartości

Podłączenie płyty inukcyjnej


Hojny67

Recommended Posts

12 godzin temu, Hojny67 napisał:

Czy jest sposób, na podłączenie płyty indukcyjnej wykorzystującej dwie fazy, za pomocą jakiejś wtyczki i gniazdka, tak żeby dało się łatwo wyłączać ja z prądu np. w czasie silnej burzy.

Jedyna słuszna odpowiedź, jak wyżej. Mieszkasz w mieszkaniu w bloku czy w domku? Skąd ten pomysł i obawa? Przecież bez ochrony obwodu elektrycznego podczas burzy może dostać strzał dowolny odbiornik podłączony do sieci. możliwe, że płyta przetrwa bo ładunek pójdzie do gleby lub wysadzi tablicę ze ściany. bądź dobrej myśli i nie panikuj - może najpierw oberwie stara pralka:)

Teraz całkiem serio - @retro już wszystko powiedział wg mojej skromnej wiedzy.

Ps. Kiedyś spaliłem monitor od komputera wyłączony a podłączony do sieci. nad domem przeleciał piorun, usłyszałem świst bata i zanim doszedł do mnie grzmot monitor z kineskopem zrobił mi flash i po temacie.

Link do komentarza

Mieszkam w domu jednorodzinnym, mam znajomych, którzy stracili sporo sprzętu od uderzenia pioruna. Jak jest silna burza to robię wycieczkę po domu i wyjmuję wtyczki z gniazd. Rozważam wtyczkę i gniazdo trzyfazowy, tylko żeby takie rozłączyć, to trochę się trzeba naszarpać szczególnie te plastikowe. Zakładam że dostęp do niego będzie gdzieś pod zlewozmywakiem. Znalazłem w internecie gniazdka i wtyczki w systemie Perilex podobno stosuje się to w zachodniej Europie. Może to jest jakieś wyjście. 

Link do komentarza
43 minuty temu, Hojny67 napisał:

 Rozważam wtyczkę i gniazdo trzyfazowy, tylko żeby takie rozłączyć, to trochę się trzeba naszarpać szczególnie te plastikowe. 

 

Zwróć uwagę, że im wygodniejsze rozłączanie, tym mniej pewne połączenie. 

44 minuty temu, Hojny67 napisał:

Mieszkam w domu jednorodzinnym, mam znajomych, którzy stracili sporo sprzętu od uderzenia pioruna. 

 

Ale i tak nie napisałeś jakie masz przyłącze i jak długie. Ja też mam mnóstwo znajomych, ale to nie znaczy, że samych blondynów. Chcesz zastosować rozwiązanie na chybił trafił - Twoja sprawa. Można grać w totolotka i w taki sposób pozbywać się stresu. Tyle, że z realnym zabezpieczeniem ma to niewiele wspólnego. Lepiej poczytaj to:

Ograniczniki przepięć. Co to jest? Czy są niezbędne w każdym domu?

 

 

4 godziny temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

 A jeżeli jednak robimy rozłączanie w rozdzielnicy to trzeba też pamiętać o zapewnieniu możliwości rozłączenia na żyle neutralnej (N), nie tylko na fazowych (L).

 

Rozłączanie w rozdzielnicy bywa skuteczne, ale na pewno nie jest przy bezpośrednim wyładowaniu w linię. Chyba, że mamy prawidłowo zainstalowane ochronniki, to wtedy może pomóc. Bez ochronników przepięcie wywoła przeskok ładunku pomiędzy rozłączonymi stykami dowolnego łącznika. 

14 godzin temu, gawel napisał:

A odłączenie bezpiecznika na rozdzielnicy nie odłącza od sieci ?

 

Od sieci odłącza. Ale nie jest to przerwa dla prądu piorunowego. Ten potrafi przeskoczyć od chmury do ziemi, więc przerwa pomiędzy stykami w łączniku, to dla niego tyle co komar dla lwa.

Link do komentarza
1 godzinę temu, retrofood napisał:

 

Zwróć uwagę, że im wygodniejsze rozłączanie, tym mniej pewne połączenie. 

 

Ale i tak nie napisałeś jakie masz przyłącze i jak długie. Ja też mam mnóstwo znajomych, ale to nie znaczy, że samych blondynów. Chcesz zastosować rozwiązanie na chybił trafił - Twoja sprawa. Można grać w totolotka i w taki sposób pozbywać się stresu. Tyle, że z realnym zabezpieczeniem ma to niewiele wspólnego. Lepiej poczytaj to:

Ograniczniki przepięć. Co to jest? Czy są niezbędne w każdym domu?

 

 

 

Rozłączanie w rozdzielnicy bywa skuteczne, ale na pewno nie jest przy bezpośrednim wyładowaniu w linię. Chyba, że mamy prawidłowo zainstalowane ochronniki, to wtedy może pomóc. Bez ochronników przepięcie wywoła przeskok ładunku pomiędzy rozłączonymi stykami dowolnego łącznika. 

 

Od sieci odłącza. Ale nie jest to przerwa dla prądu piorunowego. Ten potrafi przeskoczyć od chmury do ziemi, więc przerwa pomiędzy stykami w łączniku, to dla niego tyle co komar dla lwa.

To co zrobić?

Link do komentarza
20 godzin temu, Hojny67 napisał:

Czy jest sposób, na podłączenie płyty indukcyjnej wykorzystującej dwie fazy, za pomocą jakiejś wtyczki i gniazdka, tak żeby dało się łatwo wyłączać ja z prądu np. w czasie silnej burzy.

Są takowe oto gniazdo podtynkowe:

Gniazdo-silowe-podtynkowe-5P-16A-400V-El

https://allegro.pl/oferta/gniazdo-silowe-podtynkowe-5p-16a-400v-elektromet-9385620361

 Wtyczka kątowa:

WTYCZKA-WTYK-SILOWY-SILOWY-KATOWA-16-5-I

https://allegro.pl/oferta/wtyczka-wtyk-silowy-silowy-katowa-16-5-ip44-nowosc-6962052488 

 

I tak musisz wykorzystać przynagiej 4 zaciski.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...