Skocz do zawartości

Zabudowa wiatrołapu


Recommended Posts

Planuję zabudować schody oraz spocznik prowadzące do domu do formy wiatrołapu. W tym celu chciałbym wznieść dwie ścianki z lekkiej konstrukcji szkieletowej i w związku z tym mam kilka pytań do bardziej doświadczonych budowlańców.

 

1. Czy poza folią paroizolacyjną od środka, dawać dodatkowo od zewnątrz folię wiatroizolacyjną?

2. Czy na takim wiatrołapie warto zrobić ogrzewanie podłogowe? Jeśli tak, to czy lepiej dać osobną pętlę, czy przedłużyć tą z korytarza? Czy woda w takiej instalacji na wiatrołąpie nie będzie zamarzać, jeżeli zostanie OP zostanie poprowadzone wyłącznie na spoczniku, pod którym jest pusta przestrzeń? Nie ma tutaj za bardzo miejsca na dużą izolację, bo podniesienie poziomu podłogi nie jest pożądane, ale mogę od dołu przykleić styropian, jeśli będzie taka potrzeba.

3. Czy warto zrobić jakąś wentylację? Jeśli tak, to w jakiej formie? Nie ma tam, żadnego kanału wentylacyjnego, ani komina. Planuję jedynie drzwi oraz okno. Czy zwykły nawietrzak ręcznie sterowany będzie wystarczający, czy nie ma to większego sensu?

Link do komentarza

Tam i tak będzie wentylacja, jak nazwa wskazuje będzie ciagle otwierane i zamykane. Zrobisz sobie taki niby ganek pod schodami, nie ma sensu tego ogrzewać. Czy woda zamarznie - to zależy od grubości warstwy izolacji i od temperatury na zewnątrz. Zakładam, że ciepło z pomieszczenia przez drzwi do domu i ścianę ogrzeje wiatrołap - o ile dobrze rozumiem  twój zamiar. Możliwe, ze przy minus 15 stopniach na zewnątrz w wiatrołapie będzie minimalnie poniżej zera - ale to wszystko zalezy od izolacji ścianki lekkiej i izolacji drzwi i ścianki domu.

Link do komentarza

Mam wysoki parter, a co za tym idzie schody prowadzące na spocznik przy drzwiach wejściowych do budynku. Zamierzam usunąć balustradę i w jej miejsce postawić ściankę szkieletową z oknem, a na dole, gdzie rozpoczynają się schody - drugą ściankę z drzwiami. Ściany z krawędziaków 10cm, w środek wełna 0,036W/mK i okładzina z cementexu/GK.

W taki sposób powstanie śluza chroniąca wnętrze domu przed chłodem, deszczem, itp.

 

O ile od wewnątrz pod GK chcę dać folię paroizolacyjną, o tyle zastanawiam się, czy od zewnątrz dać także folię wiatroizolacyjną, czy nic nie dawać pod cementex?

 

Druga wątpliwość to ogrzewanie i wentylacja. Na tak powstałym wiatrołapie chciałbym zostawiać kurtki i buty, więc będzie tam wilgoć, którą ogrzewanie na pewno pozwoliłoby zminimalizować. Ponieważ wiatrołap graniczyć będzie z korytarzem, to pomyślałem, że mogę pod progiem przeciągnąć rurki od ogrzewania podłogowego. Obawiam się jednak, że woda w nich może na wiatrołapie zamarznąć, rozsadzić rurki i konieczny będzie ponowny remont nie tylko wiatrołapu, ale i korytarza. Druga opcja, to wentylacja. Jak Pan zauważył, będzie się tamtedy wchodzić i wychodzić, ale czy na tyle często aby zapewnić dostateczną wentylację?

 

Pod podłogówkę w zasadzie ciężko dać jakąś izolację, ale mogę przykleić styropian od dołu na spocznik i schody. Niestety "czoło" spocznika i schodów pozostanie w dalszym ciągu nieosłonięte, do czasu zrobienia elewacji. Wówczas całość zostanie jeszcze pokryta styropianem, ale nie wiem kiedy to nastąpi - na pewno nie w tym i nie w przyszłym roku.

Link do komentarza
10 minut temu, radziula napisał:

Mam wysoki parter, a co za tym idzie schody prowadzące na spocznik przy drzwiach wejściowych do budynku. Zamierzam usunąć balustradę i w jej miejsce postawić ściankę szkieletową z oknem, a na dole, gdzie rozpoczynają się schody - drugą ściankę z drzwiami. Ściany z krawędziaków 10cm, w środek wełna 0,036W/mK i okładzina z cementexu/GK.

W taki sposób powstanie śluza chroniąca wnętrze domu przed chłodem, deszczem, itp.

 

O ile od wewnątrz pod GK chcę dać folię paroizolacyjną, o tyle zastanawiam się, czy od zewnątrz dać także folię wiatroizolacyjną, czy nic nie dawać pod cementex?

 

Druga wątpliwość to ogrzewanie i wentylacja. Na tak powstałym wiatrołapie chciałbym zostawiać kurtki i buty, więc będzie tam wilgoć, którą ogrzewanie na pewno pozwoliłoby zminimalizować. Ponieważ wiatrołap graniczyć będzie z korytarzem, to pomyślałem, że mogę pod progiem przeciągnąć rurki od ogrzewania podłogowego. Obawiam się jednak, że woda w nich może na wiatrołapie zamarznąć, rozsadzić rurki i konieczny będzie ponowny remont nie tylko wiatrołapu, ale i korytarza. Druga opcja, to wentylacja. Jak Pan zauważył, będzie się tamtedy wchodzić i wychodzić, ale czy na tyle często aby zapewnić dostateczną wentylację?

 

Pod podłogówkę w zasadzie ciężko dać jakąś izolację, ale mogę przykleić styropian od dołu na spocznik i schody. Niestety "czoło" spocznika i schodów pozostanie w dalszym ciągu nieosłonięte, do czasu zrobienia elewacji. Wówczas całość zostanie jeszcze pokryta styropianem, ale nie wiem kiedy to nastąpi - na pewno nie w tym i nie w przyszłym roku.

Ja bym zabezpieczył wełnę folią tak na wszelkij pozarnyj słuczaj. Tak jak przy ścianie domku szkieletowego. A rurki jeszcze będą z wodą, to zmienia postać rzeczy - czyli tam musi być utrzymana temperatura na plusie. Rurki mozesz dodatkowo utulić specjalnymi otulinami z pianki. Czyli chyba bez ogrzewania na poziomie minimalnym się nie obejdzie. Możliwe, że rurki przy gruncie nie zamarzną - miałem tak w garażu w budynku rekreacyjnym szeregowym, a obok był domek używany i ogrzewał grunt i ścianę garażu - to jednak specyficzny przypadek 1 na 1000.

Link do komentarza

Dokłądnie, rurki będą z wodą, ale nie przy gruncie, spocznik jest z tego co pamiętam 1,2m ponad gruntem. Woda w rurkach w sezonie grzewczym oczywiście nie będzie stała i będzie miała raczej min. 20C, a gdy na dworze temperatura zbliży się lub przekroczy 0C, to pewnie więcej. Niemniej obawiam się , że mimo to woda może tam zamarznąć. Dlatego będę wdzięczny za poradę odnośnie ogrzewania i wentylacji. PRzeglądając fora ludzie raczej chwalą sobie ogrzewany wiatrołap, ale jak wiadomo wszystko to jest kwestią indywidualną.

Link do komentarza
57 minut temu, radziula napisał:

Niemniej obawiam się , że mimo to woda może tam zamarznąć.

Może tak się zdarzyć w sytuacji awaryjnej, czy w coraz bardziej prawdopodobnym przypadku blackoutu - a prawo Murphy'ego niezmiennie obowiązuje :bezradny:

 

Takie wylewane z betonu schody nie wystarczy ocieplić tylko pod "podłogą" ewentualnego wiatrołapu... powinno się zaizolować również stopnie w odległości ok metra od wiatrołapu... bo będzie to potężny mostek , most właściwie - termiczny...

 

Te schody mają hydroizolację od gruntu? Jeśli nie, albo zauważalnie mało skuteczną, należałoby dolne schodki "odciąć" metodą injekcyjną od podłoża...

Link do komentarza

Wątpię, aby miały jakąkolwiek izolację. Dolny schodek jest większy, jakby spocznik, z którego można zejść w stronę ogrodu lub furtki. Nie wiem, czy można coś z tym zrobić. Jedyne co przyszło mi do głowy, to właśnie ocieplenie od spodu spocznika i schodów. Coś jeszcze mogę tu poprawić?

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...