Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Podłączenie do prywatnego wodociągu

Recommended Posts

Pytanie: Witam. Jestem w posiadaniu działki przez którą przechodzi prywatny wodociąg. Jego właścicielami jest aż 40 osób, powstał przed nabyciem mojej działki. W księgach wieczystych nie ma mowy o służebności, dzierżawa nie jest płacona ani nigdy nie była, obecnie chcąc się budować chciałam wystąpić o zgodę odpłatnie oczywiście na podłączenie i tu zaczynają się schody bo 5 osób z tych 40 nie wyraża na to zgody. Co mogę w tej sytuacji, właścicielem jestem od 10 lat i nie miałam wcześniej informacji o tym że biegnie przez działkę wodociąg.

No trzeba wystąpić do nich o rozpoczęcie płacenia dzierżawy z alternatywą usunięcia wodociągu z Twojej działki.

Ale tej zasuwy poszukaj. Ona nie rzuca się w oczy, po latach może być zarośnięta, zasypana warstewką ziemi... Ja mam tak na swojej działce na wsi. Sam zapominam, że jest i parę razy ze zdziwieniem odkrywałem, że grabie mi o coś zaczepiają. 

Dziękuję za podpowiedź poszukam i o wystąpienie w opacie za dzierżawę od momentu kiedy zostałam właścicielem także pomyślałam, chce załatwić to w sposób polubowny ale chyba się nie da. Woda jest doprowadzona do 40 domostw, ustaliłam że poprzedni właściciele mający działkę obok  ustnie zgodzili się aby rury szły w tej działce, bo nie było innej możliwości aby wodę doprowadzić do innego z sąsiadów, zawiłe to. Gmina także nie doprowadziła tam wodociągu gminnego to samo zrobią z kanalizacja jak się okazuje o ta część wsi leży na pewnym podwyższeniu terenu. Boje się że zostanie mi kopanie studni, woda na pewno jest tylko koszty dużo wyzsze

Dnia 8.12.2021 o 12:49, Dorotka Szubert Kubieniec napisał:

Pytanie: Witam. Jestem w posiadaniu działki przez którą przechodzi prywatny wodociąg. Jego właścicielami jest aż 40 osób, 

Jak średnica rury jest mała to może lepiej pociągnąć własną nitkę od głównej.

Dnia 8.12.2021 o 20:25, retrofood napisał:

No trzeba wystąpić do nich o rozpoczęcie płacenia dzierżawy z alternatywą usunięcia wodociągu z Twojej działki.

Ale tej zasuwy poszukaj. Ona nie rzuca się w oczy, po latach może być zarośnięta, zasypana warstewką ziemi... Ja mam tak na swojej działce na wsi. Sam zapominam, że jest i parę razy ze zdziwieniem odkrywałem, że grabie mi o coś zaczepiają. 

Niestety nie ma jej sprawdzałam i kontaktowałam się z poprzednimi właścicielami i to potwierdzili . Czy mogę coś jeszcze, czy mam jakieś prawne furtki w uzyskaniu zgody na podłączeniu. Proszę o pomoc

Jak wykażesz sądownie, że to zwykły zarząd.

Zgodnie z treścią art. 201 Kodeksu cywilnego „do czynności zwykłego zarządu rzeczą wspólną potrzebna jest zgoda większości współwłaścicieli, a nie wszystkich. 

z innej beki

na geoportalu jest wykazany wodociąg?

skoro w KW nie jest ujawniona jakakolwiek służebność to możesz pierw delikatnie wspomnieć, że "ciało obce" zostanie usunięte, jeżeli z niego nie możesz korzystać

a potem na wydrę, sądownie to możesz się sądzić o działkę na księżycu, tyle samo Ci zajmie, kolega radzi z tarota :bezradny:

a co oznacza na wydrę? - kwestia zawartości ewidencji geodezyjnej

Dnia 8.12.2021 o 20:25, retrofood napisał:

Ale tej zasuwy poszukaj.

Dnia 10.12.2021 o 08:07, Dorotka Szubert Kubieniec napisał:

Niestety nie ma jej sprawdzałam i kontaktowałam się z poprzednimi właścicielami i to potwierdzili

Ta zasuwa może być usytuowana w niedalekiej odległości od "głównej" nitki, np na trawniku przy ulicy, na chodniku - niekoniecznie na terenie działki Dorotki... bo na pewno musi być na początku tego odgałęzienia...

• 3 tygodnie temu...
54 minuty temu, animus napisał:

A co tak się męczysz  odkop rurę, poczekaj jak przyjdzie mróz, rura zamarznie woda przestanie im lecieć. :takaemotka: 

Tylko przygotuj jakieś wiarygodne wytłumaczenie tego wykopu. Żeby nie było sabotażu. Ja np. badałem grubość wierzchniej warstwy gleby, aby ustalić jej żyzność. Albo w nadziei wykopania złota na przykład...

Najlepiej jest zrobić dyskretny odwiert wiertłem do słupków. W oczy się nie rzuca.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

• Najnowsze posty

• Drzwi do gospodarstwa domowego można podzielić na trzy rodzaje:   Zewnętrzne - wejściowe, które możemy z kolei podzielić na drzwi zewnętrzne dwuskrzydłowe i jednoskrzydłowe,   Wewnętrzne - drzwi prowadzące do poszczególnych pomieszczeń  Gospodarcze - prowadzące do pomieszczeń użytkowych takich jak garaż, piwnica, czy kotłownia.   Każdy rodzaj drzwi ma do spełnienia inne funkcje. Stąd też w zależności od tego gdzie drzwi mają prowadzić, powinniśmy je odpowiednio dostosować pod względem bezpieczeństwa, wytrzymałości i wizualnym.     Czym kierować się przy wyborze drzwi gospodarczych?   Wybierając drzwi gospodarcze jak przy wyborze każdych drzwi bardzo ważna jest z pewnością estetyka i dopasowanie do wystroju innych pomieszczeń. Nie powinno się jednak skupiać wyłącznie na wyglądzie. Parametry techniczne drzwi i dostosowanie ich do warunków jakie panują w pomieszczeniu, do którego prowadzą jest bardzo ważne. Szczególnie w przypadku drzwi prowadzących do pomieszczeń gospodarczych. Przykładowo, kotłownia znajdująca się wewnątrz domu powinna być odpowiednio zabezpieczona przed pożarem, tak aby w razie jego wystąpienia, płomienie nie rozprzestrzeniły się do kolejnych pomieszczeń. Poniżej znajduje się lista czynników, nad którymi powinniśmy się szczególnie zastanowić przed wyborem drzwi do pomieszczenia gospodarczego.   Bezpieczeństwo   Złodzieje bardzo często dostają się do domu przez pomieszczenia gospodarcze, jak garaż przylegający do części mieszkalnej, czy przez piwnicę. Z tego powodu warto zainwestować w drzwi gospodarcze o odpowiedniej klasie antywłamaniowej. Mogą one być wyposażone w specjalne klamki z gałką uniemożliwiającą jej rozwiercenie i wyciągnięcie wkładki czy inne zabezpieczenia chroniące.      Izolacja termiczna   W piwnicy czy garażu zwykle panuje niższa temperatura niż w części mieszkalnej. Aby zapobiec niepotrzebnym stratom ciepła, które będą powodować większe wydatki na ogrzewanie, warto zamontować w pomieszczeniach gospodarczych drzwi, które zapobiegają utracie ciepła z pomieszczenia, dzięki wykorzystaniu wysokiej jakości materiałów termoizolacyjnych.       Ochrona przed pożarem   W przypadku pomieszczeń takich jak kotłownia, lub garaż, w przypadku których występuje zwiększone ryzyko wystąpienia pożaru, powinno ono być dobrze zabezpieczone przed rozprzestrzenianiem się płomieni. Zastosowanie drzwi przeciwpożarowych może wydłużyć czas w jakim płomienie i dym przedostają się do kolejnych pomieszczeń nawet o pół godziny.       Wybór drzwi hybrydowych   W zależności od wykorzystanych materiałów, drzwi mogą być lepiej dostosowane do różnych zadań. każdy materiał ma swoje wady i zalety. W celu wyeliminowania wad jakie niesie za sobą wykorzystanie różnych materiałów, warto zdecydować się na drzwi hybrydowe, które dzięki połączeniu różnych materiałów dostosowują się jak najlepiej do funkcji, którą mają pełnić.     
    • Tylko jak, w razie potrzeby, dostać się szybko do zaworów, czy liczników?      
    • Wstaw prawdziwą kabinę a nie parawan, to nawet nie potrzeba tam wstawiać żadnych drzwiczek. 
    • Gość A kuku stary zbuku.
      Promocja potrwa do 26.11.2021
  • Popularne tematy

• Utwórz nowe...