Skocz do zawartości

brak mediow na działce od czego zaczac?


tokarool

Recommended Posts

Cytat

działkę mam lecz niestety bez mediow to co mnie interesuje to prad, woda/kanaliza i moze gaz zalezy ile kosztuje.

Moje pytanie w jakiej kolejnosci, gdzie zalatwiac zeby wyszło jak najtaniej. i +- ile co kosztuje?

Zgody na budowe jeszcze nie mam bo projekt tak prawie wybrany;)


Prąd jest najważniejszy bo bez niego się nie da budować. Najpierw jednak pozwolenie na budowę. Potem musi pan załatwić prąd w zakładzie energetycznym a jak się nie da podłączyć wody to dobrze byłoby wykopać studnię.
Link do komentarza
tak tak
ale jeśli chodzi o gaz - wcinka w instalację gazową kosztuje 800zł. jesli możesz mieć gaz - to nie rezygnuj z niego - to dobry sposób na ogrzanie domu i stosunkowo niedrogi pod warunkiem że kupisz dobry piec - kondensacyjny. koszty wykonania instalacji gazowej do pieca - mój sąsiad zapłaci około 6 tys. zł. ; zależy od odległości domu od sieci gazowej itp.
Link do komentarza
  • 2 lata temu...
Cytat

nom szczerze co do gazu to sam nie wiem bo mysle o pomie ciepła. a gaz uzywal bym do gotowania. ok czyli na samym poczatku wybrac projekt starac sie o pozwolenie na budowe i dopiero jesli uzyskamy to zalatwiac media czy tak? i jakie to sa koszta, orientacyjnie?



Urządzenie do grzania należy rozpatrywać z zapotrzebowaniem cieplnym. Nie jest tak że gaz lub pompa ciepła to najlepsze rozwiązania.

jeśli chcesz używać gaz do gotowania (tylko) - to szkoda zachodu w ciągnięciu gazu do domu.
Link do komentarza
Cytat

Najpierw jednak pozwolenie na budowę.



Raczej na odwrót. Do pozwolenia na budowę potrzebne są przynajmniej warunki przyłączenia wszystkich mediów inaczej nie dostanie pozwolenia. Także najpierw należy udać się do energetyki, wodociągów z wnioskami i wydanie warunków. Po uzyskaniu takowych można się ubiegać o PNB. Co do kosztów to mogę jak narazie powiedzieć ile mnie kosztował prąd. W sumie wyszło ok 1700 zł płatne w 2 ratach, połowa po podpisaniu umowy a druga po postawieniu słupów i skrzynki na działce. Słupy energetyka stawia na własny koszt, my płacimy za moc przyłączenia. Należy pamiętać aby na wniosku napisać, że chodzi nam o prąd docelowy a nie budowlany, bo to oznacza potem dodatkowe koszty związane ze zmianą na docelowy. No i to warto załatwiać już, bo czas realizacji może być długi, mi odpisali, że postawią słupy w ciągu roku czasu.
Pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

Raczej na odwrót. Do pozwolenia na budowę potrzebne są przynajmniej warunki przyłączenia wszystkich mediów inaczej nie dostanie pozwolenia.


Dokładnie. Dodam jeszcze, że koszy są zależne od kilku czynników - przede wszystkim od odległości pomiędzy wcinką a przyłączem oraz od regionu - każdy regionalny dostawca mediów ma swoje stawki.
Poza tym trzeba pamiętać o czasie - np. w moim regionie (pow. Wwa zachód) warunki podłączenia wody uzyskuje się na miejscu, prądu w ciągu 2 tygodni, natomiast gazu - teoretycznie 30 dni roboczych, a praktycznie nawet do kilku miesięcy. Sugeruję więc jak najszybciej wystartować z załatwieniem warunków przyłączenia.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Parking ma dużo większą wytrzymałość na ściskanie niż Termo fundament... zatem musi być twardszy... Przecież one mają zasadniczo różne docelowe zastosowanie...   TERMONIUM fundament:        
    • W opisie mam tak  Czyli nie ma różnicy czy zastosuje ten czy który mam obecnie eps200 parking w sumie wygląda on mi na lepszy dużo twardszy , ale tamten dedykowany do fudamentu więc jestem głupi z tego ale to i to EPS ... 
    • Kiedy właśnie o to chodzi, żeby sufit podwieszony był zupełnie niezależny, niezwiązany z tym stropem drewnianym, obitym OSB...   Do stropu drewnianego, przez płytę OSB przymocujesz zaczepy do swojego sprzętu sportowego... Będzie on narażone na drgania, przeciążenia, uderzenia przy mniej, czy bardziej intensywnych ćwiczeniach - tak jak ostrzegają wyżej koledzy... Na stropie betonowym może nie bardzo odczuwalne byłyby te ruchy i nie powodowałyby drgań, które spowodują pękanie podwieszanego sufitu z płyt g/k na połączeniach płyt g/k... Jeśli zrobisz wg Twojego planu - czyli sprzęt podwieszony poprzez sufit z wykończeniem g/k - na 100% w krótkim czasie będzie zarysowany sufit... właśnie na połączeniach płyt g/k...   W poprzek pokoju dasz gęściej profile CD60 - co 30 cm - i to powinno mechanicznie wytrzymać obciążenie płytami g/k... będzie sobie wisiał, przecież niczym dodatkowo nie obciążony, a przez otwory, o których pisałem wcześniej, niezależnie od podwieszonego sufitu, umocujesz sprzęt do belek obitych płytami OSB... sprzęt będzie sobie działał, ale nie oddziaływał na g/k... Można pomyśleć o stelażu krzyżowym, ale wydaje mi się, że przy niespełna 3 metrach szerokości pokoju, będzie to przerost formy nad treścią... Jak masz wielkie wątpliwości co do ciężaru podwieszonego sufitu, to (nie wiem co na to powiedzą koledzy) można zastosować PŁYTĘ G-K SPECJALNĄ 2600x1200x6,5MM PRO FLEXI NORGIPS...     No, ja tak bym zrobił... prosty, jednopoziomowy, gęstszy  stelaż, płyty 12 mm, otwory na montaż sprzętu wprost do drewnianego stropu...   Jeszcze uwaga:   Płyta nie powinna się o ścianę opierać - ona ma wisieć na stelażu... przy profilach CD60 zamocowanych co 30 cm, będzie wisieć na pięciu profilach...   Płyta ma 260 cm długości, więc i  tak będzie jeszcze połączenie na jej szerokości do tych 290 cm pokoju...   Będzie miało co pękać - w razie drgań i ruchów stropu...  
    • Nie bardzo rozumiem o co pytasz. Przecież każdy styropian przepuści wodę. Nie widziałeś nigdy tonącego styropianu? Długo zanurzony w wodzie nasiąknie jak gąbka. Może chodziło o styrodur fundamentowy XPS?
    • Dalej nie bardzo rozumiem sens dawania OSB. Jak to "będzie wszystko w powietrzu"? Nie będzie oparcia na ścianach bocznych? Ja zwyczajnie pytam bo jakoś nie mogę skojarzyć takiego systemu, chyba takiego nie widziałem.   Zakładając jednak, że OSB jest niezbędna, to oczywiście, że należy przykręcać płyty g/k, a nie przyklejać. Klei się w sytuacji gdy nie ma do czego przykręcać. Bo kołkowania nie daje się tak gęsto jak wkręty, no i kołki tylko w miejscu "placków". Inaczej, gdyby kołkować puste przestrzenie, to wkręty kołków naciągną i zdeformują płaszczyznę płyty, a wtedy powierzchnia by falowała. Na płycie OSB falowanie nie grozi.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...