Skocz do zawartości

brak mediow na działce od czego zaczac?


tokarool

Recommended Posts

Cytat

działkę mam lecz niestety bez mediow to co mnie interesuje to prad, woda/kanaliza i moze gaz zalezy ile kosztuje.

Moje pytanie w jakiej kolejnosci, gdzie zalatwiac zeby wyszło jak najtaniej. i +- ile co kosztuje?

Zgody na budowe jeszcze nie mam bo projekt tak prawie wybrany;)


Prąd jest najważniejszy bo bez niego się nie da budować. Najpierw jednak pozwolenie na budowę. Potem musi pan załatwić prąd w zakładzie energetycznym a jak się nie da podłączyć wody to dobrze byłoby wykopać studnię.
Link do komentarza
tak tak
ale jeśli chodzi o gaz - wcinka w instalację gazową kosztuje 800zł. jesli możesz mieć gaz - to nie rezygnuj z niego - to dobry sposób na ogrzanie domu i stosunkowo niedrogi pod warunkiem że kupisz dobry piec - kondensacyjny. koszty wykonania instalacji gazowej do pieca - mój sąsiad zapłaci około 6 tys. zł. ; zależy od odległości domu od sieci gazowej itp.
Link do komentarza
  • 2 lata temu...
Cytat

nom szczerze co do gazu to sam nie wiem bo mysle o pomie ciepła. a gaz uzywal bym do gotowania. ok czyli na samym poczatku wybrac projekt starac sie o pozwolenie na budowe i dopiero jesli uzyskamy to zalatwiac media czy tak? i jakie to sa koszta, orientacyjnie?



Urządzenie do grzania należy rozpatrywać z zapotrzebowaniem cieplnym. Nie jest tak że gaz lub pompa ciepła to najlepsze rozwiązania.

jeśli chcesz używać gaz do gotowania (tylko) - to szkoda zachodu w ciągnięciu gazu do domu.
Link do komentarza
Cytat

Najpierw jednak pozwolenie na budowę.



Raczej na odwrót. Do pozwolenia na budowę potrzebne są przynajmniej warunki przyłączenia wszystkich mediów inaczej nie dostanie pozwolenia. Także najpierw należy udać się do energetyki, wodociągów z wnioskami i wydanie warunków. Po uzyskaniu takowych można się ubiegać o PNB. Co do kosztów to mogę jak narazie powiedzieć ile mnie kosztował prąd. W sumie wyszło ok 1700 zł płatne w 2 ratach, połowa po podpisaniu umowy a druga po postawieniu słupów i skrzynki na działce. Słupy energetyka stawia na własny koszt, my płacimy za moc przyłączenia. Należy pamiętać aby na wniosku napisać, że chodzi nam o prąd docelowy a nie budowlany, bo to oznacza potem dodatkowe koszty związane ze zmianą na docelowy. No i to warto załatwiać już, bo czas realizacji może być długi, mi odpisali, że postawią słupy w ciągu roku czasu.
Pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

Raczej na odwrót. Do pozwolenia na budowę potrzebne są przynajmniej warunki przyłączenia wszystkich mediów inaczej nie dostanie pozwolenia.


Dokładnie. Dodam jeszcze, że koszy są zależne od kilku czynników - przede wszystkim od odległości pomiędzy wcinką a przyłączem oraz od regionu - każdy regionalny dostawca mediów ma swoje stawki.
Poza tym trzeba pamiętać o czasie - np. w moim regionie (pow. Wwa zachód) warunki podłączenia wody uzyskuje się na miejscu, prądu w ciągu 2 tygodni, natomiast gazu - teoretycznie 30 dni roboczych, a praktycznie nawet do kilku miesięcy. Sugeruję więc jak najszybciej wystartować z załatwieniem warunków przyłączenia.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To błąd i nieznajomość tematu. Beton jest ok Jak dasz samą folię na chudziaka to po kilku latach zgnoisz styropian, stracisz izolacyjność cieplną posadzki. Większe rachunki za ogrzewanie wyrównają sknerstwo, czyli  brak papy, pozorna  oszczędność na papie termozgrzewalnej, dyfuzja  ci dokopie.   To daj samą folię bez styropianu, wtedy zaoszczędzisz już na maxa. Jak dziecko we mgle.    
    • Powinien Pan wnieść do sądu wniosek o przywrócenie posiadania tegoż przejazdu. Bez znaczenia czy był on prawny, czy bezprawny – naniesiony na mapy, czy nie – szereg lat używany jako przejazd stanowi o posiadaniu, a jego zagrodzenie daje Panu prawo żądania przywrócenia stanu poprzedniego.
    • I przegród "ruchomych".  Bo najwięcej ciepła spiernicza "powierzchniami wspólnymi". Chociażby klatką schodową. Drzwiami i oknami.
    • Nie tylko wylewka oddaje wilgoć, ale i przyjmuje. Chociażby z powietrza. A jeśli położyłeś na nią styropian w folii, to na folii się skrapla i nie odparowuje. Stąd kształt mokrej plamy. Kiedy to robiłeś, znaczy chudziak i wylewkę? Czy ten piasek pod chudziakiem był suszony?
    • Jeżeli istniejąca izolacja i kołki przeniosą ciężar następnej warstwy to ok. Klasa A – domy jednorodzinne zużywające rocznie mniej niż 63 kWh energii na m2 oraz bloki i kamienice z wynikiem poniżej 59 kWh.   Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – dzięki temu można uniknąć „uciekania” ciepła przez wentylację, co może powodować duże straty na ogrzewaniu,   Dodać odatkową izolację przegród zewnętrznych, lub wykonanie ocieplenia materiałem o bardzo dobrych parametrach (w przypadku budynków nieocieplonych) – czasami wystarczy ocieplić stropodach wełną lub wybrać styropian grafitowy, aby znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie roczne,   Dodać instalację fotowoltaiczną na dachu – to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie współczynnika EP nawet o 30%, a zaletą takiej inwestycji jest mała inwazyjność i możliwość przeprowadzenia prac nawet, gdy wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały zrealizowane.   Wymiana stolarki itd.   Trzeba zrobić Audyt, czyli dowiadujemy się jak jest teraz, a następnie doprojektować zmiany, które wpłyną na polepszenie  klasyfikacji energetycznej tego budynku.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...