Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Prywatny wodociąg - współwłasność


Recommended Posts

Dzień dobry 

Mam problem z gminą i nie jestem pewien czy wójt nie próbuję nas oszukać.

Przez moją działkę idzie wodociąg sąsiada "prywatny" Wójt powiedział mi na spotkaniu, że jedynym sposobem na uzyskanie warunków przyłącza wody jest dla mnie wtedy jeśli sąsiad się zrzeknie na rzecz gminy owego wodociągu lub mogę sobie poprowadzić swój następny prywatny 150m.
Czy nie mam innej możliwości faktycznie ? czy mają prawo nie dać mi warunków jeśli np. zostanę współwłaścicielem tego wodociągu ? jak mam zapłacić to wolał bym w ta stronę a nie czekać jak wójt podepnie kiedyś 20 domów do rury 50tki po zrzeknięciu się przez sąsiada. Czy istnieją inne warianty rozwiązania tego ?
Pomijam tutaj fakt, że poprzedni właściciel wyraził zgodę na puszczenie w linii działki wodociągu ale twierdzi że nie był świadom ani nie został uprzedzony że wodociąg będzie prywatny, myślał że po prostu puszczą media ale papieru nie widziałem 

Z góry dziękuje za pomoc

Link to postu
1 godzinę temu, Michał 1985 napisał:

sprawa jest dość świeża około 5 lat,  

 

No to wszystkie papiery muszą być w porządku. Żądaj okazania zgody na przeprowadzenie wodociągu po Twojej działce.

Zgody pisemnej!!!

No i masz prawo do pobierania opłaty za użytkowanie.

Link to postu
16 godzin temu, Michał 1985 napisał:

Dzień dobry 

Mam problem z gminą i nie jestem pewien czy wójt nie próbuję nas oszukać.

Przez moją działkę idzie wodociąg sąsiada "prywatny" ....

no to rozmawiaj z właścicielem wodociągu, po ch...usteczkę pytasz wójta?:bezradny:

Link to postu

Jakiś czas temu miałem podobny przypadek.

Prywatny wodociąg do mojej działki, przechodzący przez 2 od głównej drogi. Jedyna możliwość uzyskania WT przez sąsiada to była sprzedaż mojego wodociągu lokalnemu PWiK. Nie było innej mozliwości. PWiK wykupiło na właśnośc wodociąg ode mnie, ustanowilismy odpowiednie służebności i dopiero potem sąsiad mógł dostać zgodę na podłączenie się po drodze do wodociągu.

Wójt ściemnia, skoro pisze o zrzeknięciu się. Wodociągi powinny ten wodociąg wykupić. No ale już nie raz czytałem o tego typu "wymuszeniach" ze strony lokalnych instytucji.

Link to postu
6 godzin temu, aru napisał:

no to rozmawiaj z właścicielem wodociągu, po ch...usteczkę pytasz wójta?:bezradny:

Bo chcieliśmy żeby go odkupili ? a nie zawłaszczyli za darmo. 
Właściciel wodociągu za ugadaną kwotę zrobi co chcę, da mi notarialnie współwłasność lub się zrzeknie. 
Pytanie czy jeśli to będzie już mój wodociąg czyli notarialnie zostanę współwłaścicielem,  to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby gmina wydała mi warunki przyłączenia wody do niego ? 

Link to postu

Pisz w tej sprawie oficjalne pismo do wodociągów

W moim przypadku nie było takiej możliwości. Wodociągi musiały być właścicielem.

To chyba chodzi o to - że teraz jest to tylko przyłącze twojego sąsiada.  Wodociągi nie mogą przyłączać nikogo przez infrastrukturę która nie należy do nich.

Link to postu

Tak to jest przyłączę tylko do niego pod jeden dom. Nie dostał innej możliwości niż budowa własnej nitki.
Tak właśnie mi powiedział wójt że albo ich własność albo musze robić 2 prywatny.
Za zrzeknięcie się muszę zapłacić 5 tyś pln. Pytanie czy za 70 metrów nitki własnej nie zapłacę podobnych pieniędzy + przyłącze później i instalacja bo to i tak czy siak osobno bym płacił. Wolałbym żeby to było gminy tylko 3 domy się stawiają teraz i żaden nie chce dać złotówki żeby się sąsiadł zrzekł i czekają aż przejdzie na gminę więc gdyby pieniądze były podobne to lepszy prywatny swój, tym bardziej że tam idzie rura 50tka więc też nie nie chcę mieć wodę w nocy jak połowę wsi tam podepną

Link to postu

nic nie musisz

gmina chce wymusić oddanie sieci w jej władanie, co będzie rozbudową sieci, czyli CHWDP

powinni to odkupić (gmina) i tyle

kiedyś to się budowało i oddawało na rzecz gminy i jeszcze dorzucało kasiorę za darowiznę

dogadaj się z właścicielem, wetnij się w jego wodociąg i podpisz umowę z gminnymi wodociągami na kupno wody

sąsiad, skoro ma przyłącze i wodę to oznacza, że może mu gmina naskoczyć - wykorzystajcie to, oni muszą zapewnić dostawę, a jak? niech kombinują, jak kasy nie chcą wyłożyć

 • Lubię to 1
Link to postu
16 godzin temu, aru napisał:

nic nie musisz

gmina chce wymusić oddanie sieci w jej władanie, co będzie rozbudową sieci, czyli CHWDP

powinni to odkupić (gmina) i tyle

kiedyś to się budowało i oddawało na rzecz gminy i jeszcze dorzucało kasiorę za darowiznę

dogadaj się z właścicielem, wetnij się w jego wodociąg i podpisz umowę z gminnymi wodociągami na kupno wody

sąsiad, skoro ma przyłącze i wodę to oznacza, że może mu gmina naskoczyć - wykorzystajcie to, oni muszą zapewnić dostawę, a jak? niech kombinują, jak kasy nie chcą wyłożyć

Czyli zostając współwłaścicielem tej nitki 150m nic nie stoi na przeszkodzie żeby zrobili projekt i żebym przyłączył się na swojej ziemi do niej na osobny licznik ?

Link to postu

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Likwiduj okna w bocznej garażu i dosuń garaż maksymalnie do północnej granicy.  Za to zrób okno i drzwi od strony ogrodu.  oczywiście salon na południe.  Warto też zamienić miejscami kuchnię z miejscem wypoczynkowym. pralnia pod schodami wymusza kombinowanie z fundamentem.
  • Uziom otokowy ma tworzyć pętlę, dlaczego więc cokolwiek ciąć? Potrzebne będą złącza do uziomów.  Na początek proponuję przeczytać ten tekst: https://budujemydom.pl/instalacje/instalacja-odgromowa/a/23314-rodzaje-uziomow-uziom-otokowy-uziomy-pionowe
  • SZYBKOWIĄŻĄCA WYLEWKA SAMOPOZIOMUJĄCA 417 to uniwersalna podłogowa warstwa wyrównawcza. Jest świetnym rozwiązaniem do wyrównania powierzchni podkładów cementowych, betonów i jastrychów. Bardzo dobrze sprawdza się na ogrzewaniu podłogowym wodnym. Zawiera dużą ilość włókien zbrojących. Produkt docenią wszyscy wykonawcy oraz domowi majsterkowicze dzięki bardzo dobrym cechom użytkowym, takim jak możliwość wchodzenia po 3 godzinach, układanie płytek po 18 godzinach i zakres grubości, który wynosi od 2 do 50 mm. KROK PO KROKU 1. Przygotowanie podłoża Wszystkie podłoża powinny być nośne, stabilne, oczyszczone. 2. Gruntowanie Następnie należy przystąpić do gruntowania, wybór gruntu zależy od stanu i rodzaju podłoża. Tradycyjne wylewki cementowe zagruntować środkiem EXPERT 6 lub GRUNTOLITEM-W 301. W przypadku gładkich betonów zaleca się je pokryć środkiem GRUNT KONTAKTOWY 307. Grunt ten zawiera kruszywo kwarcowe i stanowi idealny podkład pod wylewkę. Każdy grunt należy pozostawić do wyschnięcia i związania: ok 24 godzin. 3. Dylatacje Nie zapomnijmy o dylatacjach, które należy wykonać przed wylewaniem 4. Wyznaczenie poziomów. Ważne jest określenie poziomu, do którego ma być wylana wylewka. Można to wykonać za pomocą kołków rozprężnych z wkrętami, których główki wyznaczają poziom wykonywanej warstwy. 5. Mieszanie Suchą mieszankę należy zarobić z odpowiednią ilością czystej wody na 25 kg masy, mieszając mieszarką. Czas mieszania mechanicznego powinien wynosić 2-3 minuty. Po krótkim dojrzewaniu wylewki należy ją ponownie wymieszać. Produkt musi mieć jednolitą konsystencję. 6. Wylewanie Prace zaleca się rozpoczynać przy ścianie najbardziej oddalonej od wejścia do pomieszczenia i prowadzić pasami o szerokości ok. 40 cm. W przypadku cienkich warstw zaleca się wylewkę rozciągnąć pacą. 7. Odpowietrzanie i poziomowanie Wylewkę należy odpowietrzyć za pomocą wałka kolczastego. Dzięki tej czynności nadmiar powietrza zostanie z wylewki usunięty, a jej struktura będzie mocniejsza\ 8. Dalsze prace Prace należy prowadzić bez przerwy, aż do pokrycia całej powierzchni podłogi w pomieszczeniu. W optymalnych warunkach na 417 można wejść po 3 godzinach od wylania. Przyklejanie płytek można wykonywać po 18 godzinach schnięcia. 9. Pielęgnacja Świeżo ułożoną masę należy chronić przed przedwczesnym wysychaniem poprzez ograniczenie ogrzewania, zabezpieczenie przed bezpośrednim nasłonecznieniem, przeciągami, itp.    
  • W przestrzeniach dziecięcych świetnym rozwiązaniem będzie również FARBA CERAMICZNA 090 KREISEL
  • Dodatkowo autor nadmienia, że chce użyć Magnatu, to też dobra farba, więc jeśli gruntowanie nie jest wymagane (to rzeczywiście od razu ktoś potwierdzi), to można działać. Równie dobrze sprawdzi się np. Ceramic Clean, ale od Sigma Coatings. Będzie drożej, ale to zawsze dodatkowy gwarant jakości. Dziecko szybko psuje
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...