Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Wąska działka


salomon90

Recommended Posts

Dzień dobry.
Posiadam działkę, która ma 395 m długości, oraz na jednym końcu 31 m szerokości, a na drugim końcu już 28,5 m szerokości. 
Działka leży swą szerokością przy drodze asfaltowej z jednej strony, oraz z drugiej strony przy drodze żwirowej. 
Działka znajduje się na terenie miasta na prawach powiatu. Da się taką działkę podzielić i przeznaczyć na budownictwo jednorodzinne, czy jednak za wąska?

Link to postu

 Czy są ustalone warunki zabudowy i zagospodarowania terenu, dotyczące tej działki?

Szerokość działki nie jest tragiczna, ale może być sytuacja jeszcze zmniejszająca możliwość zabudowy poprzez wyznaczoną nieprzekraczalną linię zabudowy...

Musisz zasięgnąć informacji w odpowiednich urzędach - np. w gminie

Link to postu
2 godziny temu, salomon90 napisał:

mógłbyś mi trochę rozjaśnić o co chodzi z tą linią?

 

Proszę bardzo:

Cytat

Położenie nieprzekraczalnej linii zabudowy związane jest z kilkoma czynnikami. Może być to związane z bezpieczeństwem, przyszłymi gminnymi inwestycjami czy spójnym zagospodarowaniem przestrzennym. Punkty, które również wyznaczają tą linię zabudowy to odległość od drogi czy sąsiedniej działki, słupów wysokiego napięcia czy innych instalacji.

 

 

https://kb.pl/porady/nieprzekraczalna-linia-zabudowy-definicja-i-jej-konsekwencje-prawne/

 

Więcej w przepisach, do których dotrzeć Ci pomoże wujek Google :)

Link to postu
17 godzin temu, salomon90 napisał:


 @retrofood Można je znaleźć w internecie? 
 

Proszę wpisać w wyszukiwarkę: mapy geodezyjne. A co do szerokości działki - jak wspomniano, nie jest źle. Np. tu pisaliśmy o możliwości zabudowy działki o szerokości 17 m, czyli dużo mniejszej: https://budujemydom.pl/budowlane-abc/dzialka/porady/31480-czy-postawie-dom-na-waskiej-dzialce-o-szerokosci-17-m

Link to postu

W pierwszym, szybkim czytaniu i przy szybkiej odpowiedzi, "doczytałem się", że jest to działka położona wzdłuż drogi asfaltowej i trochę zdziwiłem się, że tuż obok jest równoległa droga żwirowa :zalamka:

I stąd pierwsza myśl, że te linie nieprzekraczalne spowodują, że do zabudowy pozostanie dopuszczony paseczek ziemi...

Ale przecież te linie będą miały wpływ na dwie, brzegowe działki...

 

Pozostanie tylko sprawa dojazdu do każdej z wydzielonych działek a więc jakiejś drogi wzdłuż całej, obecnej działki... to zwęzi te działki...

 

No i sprawa uzbrojenia tych działek... woda, kanalizacja, energia elektryczna, ewentualnie gaz...

Link to postu

Dziękuje wszystkim udzielającym się za odpowiedzi. 

@podczytywacz Dodałem screeny, więc może pogląd na sprawę będzie nieco lepszy. 

Droga jest oczywiście konieczna. Czy wzdłuż działki od strony asfaltu, musiałbym wyznaczyć drogę, a wzdłuż drogi szłyby rury od wody i kanalizacji?
Zupełnie nie znam się na tym jak wygląda uzbrojenie działki. Dodam jeszcze, że na działce jest kilka słupów energetycznych. 
Screen z geoportalgov: 

dz1.png

dz2.png

Link to postu

Tak sobie siedzę...

 

Przy takim poniższym - hipotetycznym - podziale  masz dojazd do każdej działki, ale te dwa kawałki, które musiałbyś przeznaczyć na fragment drogi od asfaltówki, możesz sprzedać jako działka budowlana... na piwo by zostało :icon_mrgreen: Oczywiście, gdyby uzbrojenie możliwe było również od żwirówki...

 

0.thumb.jpg.a1c297ba69c450241af8a9605da89dd8.jpg

 

To czarne - to konieczna droga, tak z 5, może 6 metrów x około 40 m długości działki x dwie środkowe działki, to daje ze 4 ary więcej do sprzedania :509:

 

A w okolicy są jakieś zabudowania?

 

  • Lubię to 1
Link to postu

@podczytywacz "ale te dwa kawałki, które musiałbyś przeznaczyć na fragment drogi od asfaltówki, możesz sprzedać jako działka budowlana" - Nie za bardzo rozumiem :icon_mrgreen:
Niestety wydaje mi się, uzbrojenie jest możliwe tylko od asfaltu. 
Co do zabudowań okolicznych, jeżeli patrzeć w górę od działki to wzdłuż asfaltu jest kilkanaście domów jednorodzinnych, oraz ogródki działkowe. Jeżeli natomiast patrzeć w dół, to zaraz przy granicy z działką są kolejne ogródki działkowe (zaraz za miedzą), a niecałe 100 metrów idąc w dół od działki, zaczynają się domy jednorodzinne, których jest kilkaset. :-) 

 

Link to postu
1 godzinę temu, salomon90 napisał:

Nie za bardzo rozumiem 

 

Jeśli uzbrojenie terenu działek możliwe jest jedynie od asfaltówki, to właściwie nie ma o czym mówić...

 

Ale moja "idea" polega/ polegała na tym, że odpowiednio ustawiając wjazdy na kolejne działki, nie musiałbyś tych dwóch środkowych - np. nr IV i V - zwężać o szerokość drogi, tj. o około 5, do 6 m i tym samym pomniejszać swojej, przeznaczonej na działki BUDOWLANE, o kawałki (szerokość koniecznej drogi dojazdowej) x (długość działki nr IV) x 2 (bo to samo dla działki nr V), a to daje dodatkowo ponad 4 do 5 arów - no, tak orientacyjnie, bo to zależy od długości działek nr IV i V...

 

0.thumb.jpg.19ccb2e0bcf5a50f3675bc2da9dde831.jpg

 

Jak podzielisz swoją działkę - ok 120 arów, np na 8 działek po 15 arów, to działka będzie miała ok 50 m długości, więc na działkach nr IV i V masz ok. 100 m "odzyskanego" pasa niewyznaczonej drogi koniecznej...

  • Lubię to 1
Link to postu

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...