Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Wąska działka


salomon90

Recommended Posts

Dzień dobry.
Posiadam działkę, która ma 395 m długości, oraz na jednym końcu 31 m szerokości, a na drugim końcu już 28,5 m szerokości. 
Działka leży swą szerokością przy drodze asfaltowej z jednej strony, oraz z drugiej strony przy drodze żwirowej. 
Działka znajduje się na terenie miasta na prawach powiatu. Da się taką działkę podzielić i przeznaczyć na budownictwo jednorodzinne, czy jednak za wąska?

Link to postu

 Czy są ustalone warunki zabudowy i zagospodarowania terenu, dotyczące tej działki?

Szerokość działki nie jest tragiczna, ale może być sytuacja jeszcze zmniejszająca możliwość zabudowy poprzez wyznaczoną nieprzekraczalną linię zabudowy...

Musisz zasięgnąć informacji w odpowiednich urzędach - np. w gminie

Link to postu
2 godziny temu, salomon90 napisał:

mógłbyś mi trochę rozjaśnić o co chodzi z tą linią?

 

Proszę bardzo:

Cytat

Położenie nieprzekraczalnej linii zabudowy związane jest z kilkoma czynnikami. Może być to związane z bezpieczeństwem, przyszłymi gminnymi inwestycjami czy spójnym zagospodarowaniem przestrzennym. Punkty, które również wyznaczają tą linię zabudowy to odległość od drogi czy sąsiedniej działki, słupów wysokiego napięcia czy innych instalacji.

 

 

https://kb.pl/porady/nieprzekraczalna-linia-zabudowy-definicja-i-jej-konsekwencje-prawne/

 

Więcej w przepisach, do których dotrzeć Ci pomoże wujek Google :)

Link to postu
17 godzin temu, salomon90 napisał:


 @retrofood Można je znaleźć w internecie? 
 

Proszę wpisać w wyszukiwarkę: mapy geodezyjne. A co do szerokości działki - jak wspomniano, nie jest źle. Np. tu pisaliśmy o możliwości zabudowy działki o szerokości 17 m, czyli dużo mniejszej: https://budujemydom.pl/budowlane-abc/dzialka/porady/31480-czy-postawie-dom-na-waskiej-dzialce-o-szerokosci-17-m

Link to postu

W pierwszym, szybkim czytaniu i przy szybkiej odpowiedzi, "doczytałem się", że jest to działka położona wzdłuż drogi asfaltowej i trochę zdziwiłem się, że tuż obok jest równoległa droga żwirowa :zalamka:

I stąd pierwsza myśl, że te linie nieprzekraczalne spowodują, że do zabudowy pozostanie dopuszczony paseczek ziemi...

Ale przecież te linie będą miały wpływ na dwie, brzegowe działki...

 

Pozostanie tylko sprawa dojazdu do każdej z wydzielonych działek a więc jakiejś drogi wzdłuż całej, obecnej działki... to zwęzi te działki...

 

No i sprawa uzbrojenia tych działek... woda, kanalizacja, energia elektryczna, ewentualnie gaz...

Link to postu

Dziękuje wszystkim udzielającym się za odpowiedzi. 

@podczytywacz Dodałem screeny, więc może pogląd na sprawę będzie nieco lepszy. 

Droga jest oczywiście konieczna. Czy wzdłuż działki od strony asfaltu, musiałbym wyznaczyć drogę, a wzdłuż drogi szłyby rury od wody i kanalizacji?
Zupełnie nie znam się na tym jak wygląda uzbrojenie działki. Dodam jeszcze, że na działce jest kilka słupów energetycznych. 
Screen z geoportalgov: 

dz1.png

dz2.png

Link to postu

Tak sobie siedzę...

 

Przy takim poniższym - hipotetycznym - podziale  masz dojazd do każdej działki, ale te dwa kawałki, które musiałbyś przeznaczyć na fragment drogi od asfaltówki, możesz sprzedać jako działka budowlana... na piwo by zostało :icon_mrgreen: Oczywiście, gdyby uzbrojenie możliwe było również od żwirówki...

 

0.thumb.jpg.a1c297ba69c450241af8a9605da89dd8.jpg

 

To czarne - to konieczna droga, tak z 5, może 6 metrów x około 40 m długości działki x dwie środkowe działki, to daje ze 4 ary więcej do sprzedania :509:

 

A w okolicy są jakieś zabudowania?

 

 • Lubię to 1
Link to postu

@podczytywacz "ale te dwa kawałki, które musiałbyś przeznaczyć na fragment drogi od asfaltówki, możesz sprzedać jako działka budowlana" - Nie za bardzo rozumiem :icon_mrgreen:
Niestety wydaje mi się, uzbrojenie jest możliwe tylko od asfaltu. 
Co do zabudowań okolicznych, jeżeli patrzeć w górę od działki to wzdłuż asfaltu jest kilkanaście domów jednorodzinnych, oraz ogródki działkowe. Jeżeli natomiast patrzeć w dół, to zaraz przy granicy z działką są kolejne ogródki działkowe (zaraz za miedzą), a niecałe 100 metrów idąc w dół od działki, zaczynają się domy jednorodzinne, których jest kilkaset. :-) 

 

Link to postu
1 godzinę temu, salomon90 napisał:

Nie za bardzo rozumiem 

 

Jeśli uzbrojenie terenu działek możliwe jest jedynie od asfaltówki, to właściwie nie ma o czym mówić...

 

Ale moja "idea" polega/ polegała na tym, że odpowiednio ustawiając wjazdy na kolejne działki, nie musiałbyś tych dwóch środkowych - np. nr IV i V - zwężać o szerokość drogi, tj. o około 5, do 6 m i tym samym pomniejszać swojej, przeznaczonej na działki BUDOWLANE, o kawałki (szerokość koniecznej drogi dojazdowej) x (długość działki nr IV) x 2 (bo to samo dla działki nr V), a to daje dodatkowo ponad 4 do 5 arów - no, tak orientacyjnie, bo to zależy od długości działek nr IV i V...

 

0.thumb.jpg.19ccb2e0bcf5a50f3675bc2da9dde831.jpg

 

Jak podzielisz swoją działkę - ok 120 arów, np na 8 działek po 15 arów, to działka będzie miała ok 50 m długości, więc na działkach nr IV i V masz ok. 100 m "odzyskanego" pasa niewyznaczonej drogi koniecznej...

 • Lubię to 1
Link to postu

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Zrobiłem podłączenie i mam kolejny problem. Przy włączonym okapie, powietrze odbija się w kominie i powoduje, że nieczystości wlatują przez kratkę wentylacyjną. Podłączenie zrealizowane jest jak na zdjęciu: - po lewej kratka wentylacyjna której używam - na dole kratka wentylacyjna, u góry - wlot z okapu - po prawej widok z boku. Przewód wentylacyjny z okapu nachodzi na górną część kratki (czarna linia pionowa to ściana)   Pewnie pasowałoby zrobić wylot z kratki do góry w kominie, ale nie wiem jak to zrobić. Kratka wentylacyjna po stronie wewnętrzenej nie ma żadnej tulei żeby można było coś nałożyć. Jakieś podpowiedzi?
  • Witam,   Chcę zamontować używany zlewozmywak stalowy. Wycięcie w blacie jest. Pod zlewozmywakiem jest uszczelka, która jest już jednak mocno wysłużona.   I teraz moje pytanie. Jak ten zlew zamontować? Myślałem żeby usunąć starą uszczelkę i po prostu zasilikonować go na około silikonem sanitarnym i pod spodem dociągnąć "łapkami" które były w komplecie. Czy jest jakaś inna koncepcja? Co z uszczelką pod spodem? Myślę ją usunąć - powoduje, że zlew lekko (milimetr) się ugina, więc myślę żeby zasilikonować bez niej. Czy słusznie?
  • Dobry wieczór.   Mam pytanie odnośnie dachów które są zdefiniowane u mnie w MPZP jako "dachy dwu lub czterospadowe, symetryczne o nachyleniu połaci 35°- 45°". Jak powinienem rozumieć tą interpretacje? Rozumiem, że jak z dachu będzie wystawać jakis element np wykusz, badź dach będzie z jednej strony troche dłuższy niż z drugiej to wtedy nie spełnia warunków? Przeglądałem projekty z różnych stron i znalezienie domu parterowego z takimi parametrami(w tym garaż 2-stanowiskowy) jest niemożliwe, więc zastanawiam sie co jest tutaj nie tak... Prośba o pomoc w temacie.   Pozdrawiam.
  • Dzień dobry chcę wybudować dom znalazłem projekt w miarę przypadający do gustu ponieważ szukałem projektu bez słupów z betonu komórkowego z wiązarami o wymiarach 12 x 9,5 i było ciężko. Na etapie adaptacji projektu. 1. Czy mogę dowolnie obracać projektem na działce uwzględniając nieprzekraczalną linię zabudowy czyli jeżeli na projekcie wejście jest od drogi czyli zachodu czy mogę zmienić je od północy obracając projektem. 2.Projekt posiada dach o kącie 25st miejscowy plan zagospodarowania posiada chyba 40 nie znam się czy mogę zmienić ten kąt: 3. czy mogę całkowicie zmienić ścianki i układ pomieszczeń okien i drzwi jeżeli projekt jest parterowy ściany nośne tylko zewnętrzne plus dach z wiązarów ze stropem drewnianym gdzie ścianki działowe nie mogą dotykać stropu. 15. Teren o symbolu 12c MJ,U z przeznaczeniem na cele zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej z dopuszczalną funkcją usługową 2) Ustalenia funkcjonalne a) Funkcja podstawowa – teren zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej. b) Funkcja dopuszczalna – zabudowa usługowa nieuciążliwa. 3) Ustalenia kompozycji i form zabudowy a) Tereny zabudowy jednorodzinnej wolnostojącej. b) Istniejąca zabudowa do zachowania, modernizacji i przekształceń. c) Maksymalna wysokość nowej zabudowy - 2 kondygnacje, w tym jedna kondygnacja jako poddasze użytkowe, do 10,0 m od poziomu terenu do kalenicy. d) Dachy dwuspadowe o kącie nachylenia głównych połaci dachu 40°. e) Maksymalna powierzchnia zabudowy działki 35%. f) Powierzchnia terenu usług do 30% powierzchni zabudowy. g) Obowiązująca linia zabudowy wg rysunku zmiany planu. 4) Zasady podziału terenu a) Dopuszcza się podział na działki o powierzchni minimum 1000m² z frontem działki minimum 30 m. b) Każda nowo wydzielona działka musi mieć dostęp do drogi 06KD lub 08KD. 5) Ustalenia z zakresu ochrony środowiska a) Powierzchnia biologicznie czynna minimum 50% powierzchni działki. b) Od dróg dojazdowych i wzdłuż granic działek należy wprowadzić zieleń izolacyjną lub ozdobną. 6) Ustalenia wynikające z ochrony dóbr kultury Część terenu wg rysunku zmiany planu objęta jest strefą W-III ograniczonej ochrony archeologicznej stanowisk nr 3, 4, 5, 6, 8, 10. Obowiązują ustalenia wg § 6 ust. 1niniejszej uchwały.
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...