Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

ABC instalacji elektrycznej


Recommended Posts

Urządzenia elektryczne w naszym otoczeniu są wszechobecne. Dlatego dobrze wykonana instalacja elektryczna, to coś, bez czego nie da się wygodnie mieszkać. A dobra instalacja to taka, która jest dostosowana do obecnych potrzeb, a równocześnie daje duże możliwości łatwej rozbudowy za kilka czy kilkanaście lat.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budownictwob2b.pl/instalacje/baza-wiedzy/elektryka/4987-abc-instalacji-elektrycznej

Link to postu
Gość elpapiotr
""Jeśli elektryk zmienia przeznaczenie żyły przewodu na inne, niż wynika z koloru jego izolacjii (co czasem jest konieczne), to powinien końce takiej żyły oznaczyć taśmą izolacyjną odpowiedniego koloru."" - Nic nie powinien. Tylko paprok tak robi, nie elektryk
Link to postu
 • 2 tygodnie temu...

ANALIZA ARTYKUŁU

 

Wstęp.

Artykuł jest sygnowany określeniem "Baza wiedzy", dlatego nie powinien zawierać stwierdzeń czy też informacji nieostrych albo wątpliwych. A ma ich trochę. Zajmijmy się niektórymi po kolei.

 

I. Po co nam prąd?

Cytat

Wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista - zależnie od tego, jakie urządzenia mają pracować w domu, inaczej trzeba wykonać instalację elektryczną wewnątrz budynku, przyłącze łączące go z siecią i zawrzeć z zakładem inną energetycznym umowę.

 

Podkreślenie w tekście moje. A powinno być napisane największymi literami! Bo w dzisiejszych czasach trudno o instalację elektryczną powtarzalną. Każda ma swoje niuanse, tak jak ludzie różnią się od siebie i mają różne potrzeby. Wielu montuje później fotowoltaikę, wielu próbuje zabezpieczyć się przed awariami sieci, dodatkowym zasilaniem z agregatu elektrycznego. A wtedy instalacja wewnątrz budynku musi być do tego przygotowana! I nie mówmy przy tym  o awaryjnym podłączaniu agregatu do któregoś z gniazdek w domu, gdyż BAZA WIEDZY nie powinna być jej profanowaniem. Powinna promować i wskazywać właściwe rozwiązania. Bezpieczne i zgodne z prawem.

 

Cytat

Warto skonsultować się przy tym z elektrykiem, 

 

Trzeba powiedzieć jasno. Amator, czy dyletant po kursie jednodniowym, w żadnym razie nie jest w stanie wykonać poprawnie współczesnej instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym. Może wykonać jedynie ersatz instalacji. I o tym trzeba głośno mówić i wyraźnie pisać. Bez uników. Czasy dwóch przewodów, dwóch żarówek i trzech gniazdek w domu, dawno się skończyły. Więc jeśli ktoś "oszczędza" na elektryku, niech się później nie tłumaczy, że nie wiedział.

 

Cytat

Piece akumulacyjne dobiera się tak, by ich łączna moc wynosiła ok. 1,5 zapotrzebowania budynku na ciepło. Z założenia pracują one tylko w czasie obowiązywania tzw. II tańszej taryfy za energię, w pozostałym czasie oddają zaś zgromadzone ciepło.

 

Wszelkie informacje o tzw. II taryfie należy dawkować bardzo ostrożnie. Bo to już właściwie przeszłość. W dobie państwowych manipulacji w bilansowani energii produkowanej przez coraz większą liczbę prosumentów, wszystko, z dnia na dzień, może brać w łeb. Dlatego byłbym ostrożny w promowaniu tego wariantu.

 

c.d.n.

Link to postu

II. Przyłącze.

Cytat

 Do czasu zakończenia budowy wprawdzie nadal będziemy rozliczani według niekorzystnej taryfy budowlanej, 

 

 

To jest bezprawie przeniesione wprost z dawnych Zakładów Energetycznych. Obecnie nie ma podstaw prawnych takie rozwiązanie sankcjonujących, jeśli budowa jest realizowana w celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych i prowadzona systemem gospodarczym. Sytuacja opisywana na forach internetowych. Brak zgody odbiorcy i żądanie podstaw prawnych stosowania "taryfy budowlanej", przeważnie od razu zmusza dostawcę do zastosowania taryfy G11.

 

 

III. Jaka taryfa?

 

Tę część należałoby zupełnie przepracować. II taryfy są obecnie rzadziej spotykane niż miks prosumencki. Dlatego całość zalatuje nieco naftaliną.

 

Cytat

Warto zainteresować się też, jakie stawki opłat i taryfy obowiązują u różnych dostawców - zgodnie z obowiązującym prawem dostawcę energii możemy zmienić. A niektórzy z nich mają np. specjalne taryfy weekendowe.

Nie od rzeczy byłoby przypomnieć, że przy zużyciu energii na poziomie  Kowalskiego, oszczędności związane z wyborem bywają groszowe, a wpakować się na minę, podłożoną przez nieuczciwe firmy, jest nie tak trudno. A potem spłacamy raty latami, jak za cudowne kołdry, nabyte podczas pielgrzymki do Lichenia.

Edytowano przez retrofood (zobacz historię edycji)
Link to postu

 

IV. Gniazda, łączniki, lampy.

 

Cytat

Warto przemyśleć wykonanie zaślepionych puszek na gniazda, oczywiście z doprowadzonymi przewodami, które będzie można wykorzystać w przyszłości.

 

Odradzam. Normalne gniazdo niewiele wystaje ze ściany, nie tak dużo kosztuje, a przynajmniej starzeje się wraz z innymi i nie stwarza problemów przy obowiązkowym, okresowym sprawdzaniu instalacji.

 

Cytat

Łączniki powinny być tak rozmieszczone, byśmy znajdywali je odruchowo. Standardowo umieszcza się je na wysokości 1,4 m

 

Nie ma takiego standardu. Dawniej stosowano taką wysokość po to, aby nie prowokować dzieci do zabawiania się światłem. Ze względów bezpieczeństwa. Dzisiaj dzieci "elektryka" nie interesuje, mają ciekawsze pomysły. Dlatego ja doradzam umieszczanie łączników na wysokości opuszczonej swobodnie dłoni, co przekłada się na ok. 90 cm. Ale to nie jest standard. "Standardem" jest umieszczanie łączników na wysokości dogodnej dla użytkownika. 

 

V. Prąd na zewnątrz.

 

Brakuje mi tu informacji z podkreśleniem, że instalacje na zewnątrz, w części wkopanej w ziemię, wykonuje się z użyciem kabli. Przewody instalacyjne do tego się nie nadają.

 

 

c.d.n.

Link to postu

VI. Układanie instalacji

 

Cytat

Przewody elektryczne układa się wzdłuż linii pionowych i poziomych.

Tradycyjny, schematyczny błąd, a właściwie niedopowiedzenie. Bo jak na poddaszu? Jak ułożyć przewody na ścianie skośnej, skoro nie da się poprowadzić pionowo, bo pionowej ściany nie ma? 

 

Cytat

Dzięki temu będziemy mieć w przyszłości pewność, że nie uszkodzimy przewodów, np. wiercąc otwory na kołki do powieszenia obrazów lub przy wymianie okien.

 

Jeśli ktoś hołduje dawnym metodom, to można. Ale przy instalacji bezpuszkowej, trudno o przewód w miejscu nieznanym.

 

Cytat

Uwaga! Przewody muszą zostać pokryte przynajmniej 0,5 cm warstwą tynku, dlatego jego całkowita grubość powinna wynieść 1,5-2 cm.

 

W łazience nieco więcej, a tej informacji nie ma.

 

 

 

c.d.n.

Link to postu

VII. Obwody i rozdzielnica

Cytat

 

W montażu rozdzielnicy obowiązuje kilka ważnych zasad:

powinna znaleźć się w pobliżu wejścia do budynku, w widocznym miejscu i nie wyżej niż na wysokości wzroku dorosłego człowieka. To bardzo ważne ze względów bezpieczeństwa, bo pozwala w razie zagrożenia, np. pożaru, szybko wyłączyć napięcie. Umieszczenie rozdzielnicy wysoko, powyżej drzwi, jest fatalnym pomysłem, utrudniającym czy wręcz uniemożliwiającym do niej dostęp - szczególnie osobom starszym i niepełnosprawnym;

 

 

Dodałbym jeszcze wyraźnie, że rozdzielnicę należy umieścić w miejscu, które nie będzie zastawiane! Bo wielokrotnie widziałem drzwiczki rozdzielnicy "zamaskowane" np. dużym lustrem. Albo znajdujące się w przedpokoju za szafką, którą postawiono celowo, aby te drzwiczki zasłonić. By "nie psuły" poczucia estetyki gospodarzy. A przecież tu chodzi o swobodny i szybki dostęp, w razie konieczności.

 

c.d.n.

 

 

Link to postu

VIII. Zabezpieczenia

Uziemienie

 

Cytat

W dużym uproszczeniu zadaniem uziemienia jest odprowadzenie do gruntu przez tzw. uziom niebezpiecznego napięcia, które może się pojawiać np. na metalowej obudowie urządzeń elektrycznych (pralki, lodówki itp.). 

 

To naprawdę uproszczenie ogromne. Od dawna bardzo rozpowszechnione ale sęk w tym, że kompletnie nieprawdziwe. Ja bym proponował inne uzasadnienie istnienia uziemienia obiektu budowlanego, nie posiadającego instalacji odgromowej. Otóż tym podstawowym zadaniem jest skuteczne wyrównywanie potencjałów wszelakich instalacji obiektu, oraz odprowadzanie energii przepięć, występujących w sieciach energetycznych. Również na skutek oddziaływania bliskich wyładowań atmosferycznych.

Ponadto można dodać zapewnienie niezawodnego działania instalacji elektrycznej; spełnienie wymagań instalacyjnych dotyczących ochrony życia ludzi; oraz odprowadzania doziemnych prądów zwarciowych i upływowych.

 

Wyłączniki różnicowoprądowe

 

Cytat

Wyłączają obwód, gdy nastąpi upływ prądu do ziemi

 

Nie tylko do ziemi. Upływ prądu poza obwód chroniony. 

 

Cytat

Każdy wyłącznik różnicowoprądowy reaguje dopiero wtedy, gdy zostanie przekroczona pewna graniczna wartość upływu prądu

.

Ja bym napisał "przekroczona pewna graniczna wartość "prądu upływu".


 

Cytat

 

Bardziej czułymi zaś niekiedy zabezpiecza się obwody na zewnątrz domu, bo gdy stoimy na gruncie, porażenie jest bardziej niebezpieczne.

 

 

Moim zdaniem ważniejsze jest zabezpieczanie np. obwodów jacuzzi w  łazience, obwodów na basenach, czy innych miejscach, gdzie ewentualny kontakt człowieka z obwodem uszkodzonym, następuje na dużej powierzchni ciała. Bardzo tragiczne są śmiertelne porażenia młodych osób podczas kąpieli w wannie, występujące przez to, że podłączony do ładowarki telefon, wpadł im do wody.  

A wszystko przez ładowarkę, posiadającą nieseparowany prostownik. W warunkach poza wanną, nawet stojąc gołymi stopami na ziemi, poczuli by najwyżej niewielkie szczypanie w miejscu kontaktu ze stykami ładowarki.

 

Ograniczniki przepięć

 

Cytat

Mają za zadanie zabezpieczenie instalacji i przyłączonych do niej urządzeń przed przepływem prądów o bardzo wysokim napięciu

 

Gdyby ktoś pytał, to prądy nie mają napięcia. Żadnego.

 

c.d.n.

Link to postu
Cytat

Czasem nieświadomie zwiększamy zagrożenie, podłączając urządzenie wymagające uziemienia, którego wtyczkę dostosowano do gniazda "z bolcem", do przedłużacza z gniazdami bez styków ochronnych.

 

Bywa też odwrotnie. Nadgorliwy użytkownik podłącza przewód ochronny do urządzenia klasy II. w którym tego robić nie wolno!

Urządzenia takie są oznaczane najczęściej symbolem dwóch kwadratów, jeden w drugim.

 

image.png.929db0c0620a816fabda5ff27527478d.png

Natomiast przewód ochronny jest wymagany w zasilaniu urządzeń klasy I

Są one tak oznaczane

 

image.png.d3d9119ceb66d695d8af64456ac65e32.png

Link to postu
22 minuty temu, vlad1431 napisał:

Przy okazji mam pytanie. Ze względu na brak przewodu ochronnego można (czy może trzeba) mostkować w gniazdkach bolec z przewodem zerowym? 

 

To zależy. Przede wszystkim od typu instalacji. Od układu sieci. Bo czasem można, czasem trzeba, a czasem... nie wolno tego robić!

I wcale nie żartuję. Układ sieci powinien być podany w umowie z (potocznie) Zakładem Energetycznym. Ale czy na pewno taki jest w realu? Czy jakiś domorosły Poprawiacz nie wsadził tam paluchów i nie narobił bigosu? To trzeba sprawdzać. Zawsze! 

Edytowano przez retrofood (zobacz historię edycji)
Link to postu

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Gość odp
   O sobie piszesz żeś mamrot forumowy?? bo to określenie pasuje jak ulał do twej "merytorycznej" pisaniny.
  • Twórcy serialu "Ranczo" chyba trafnie nazwali pewien napitek "mamrot-em". Nieprawdaż?
  • Otóż przemyslałem rano, parząc herbatę -  znaczenie słowa luksus. Dla czystości naszego dialogu najpierw napiszę, co dla mnie oznacza, a potem poszukam definicji w google. Zobaczę, na ile jest spójna z moim lapidarnym wyobrażeniem. Wg mnie w skrócie: "luksus" to dobro ponad miarę zwykłego komfortu.   Może na podstawie autka.  Kupisz komfortowe, szybkie, uznanej marki za powiedzy 150 tys. Luksus będzie jak kupisz za 300, 400 i więcej - bo zapewnia ci w sumie to samo  (czasem nawet mniej), ale za więcej kasy. Oczywiście jest to prestizowe wtedy autko.   Wakacje komfortowe w dobrym hotelu, dobrym miejscu. Wakacje luksusowe - b. dobre miejsce, w apartamencie, albo w wyjątkowym miejscu za krocie.   Przymierz to do domu, apartamentu, mieszkania - też mogą być komfortowe lub luksusowe.   OK  teraz definicja z google:   1. ((wiki) (tak, jak myślałem)  Luksus (łac. luxus „zbytek, nadmiar, przepych”) – termin opisujący kategorię dóbr materialnych, bądź usług wyróżniających się wysoką ceną, wysoką jakością wykonania oraz trudną dostępnością dla odbiorcy. Produkty luksusowe adresowane są do wąskich grup społecznych, należą do produktów oraz usług ekskluzywnych. (z fotką):     2. (SJP) (moja uwaga:  tu jest niższa poprzeczka luksusu - coś dla urzędu podatkowego) luksus 1. «warunki zapewniające wygodne życie» 2. «przyjemność, na którą można sobie rzadko pozwolić» 3. «drogi przedmiot ułatwiający lub uprzyjemniający życie»   3. a tu masz cały wykład pana doktora nt luksusu:   https://marketingpremium.pl/czym-jest-luksus-wywiad-z-dr-hab-tomaszem-sikora/   "Mamy tradycyjny luksus elitarny – produkty unikatowe, często robione na indywidualne zamówienie, ewentualnie wytwarzane w bardzo krótkich seriach. Następnie mamy luksus pośredni, czyli wyroby produkowane seryjnie – to może być kilkanaście, kilkadziesiąt, nawet kilka tysięcy egzemplarzy i sprzedawane w cenach zbyt wysokich dla większości ludzi (np. torebka czy zegarek marki luksusowej w cenie kilku – kilkunastu tysięcy $ czy €). Wreszcie, mamy luksus dostępny – produkty wytwarzane nawet w milionach egzemplarzy."     w sumie chyba teraz wiadomo, co to jest luksus? I chyba lapidarna moja definicja: "luksus" to dobro ponad miarę zwykłego komfortu - jest chyba dość trafna    zauważ, że słownik jęz. polskiego daje stare definicje, dlatego luksus tam spadł do poziomu komfortu w sumie - ale założę się, że od PRLu nie zmieniali tego hasła  tymczasem nastąpił rozwój, podwyższenie aspiracjia i możliwości, komforty staniały jednak...doszły standardy zachodnie Co nie znaczy, że będzie coraz lepiej z tym - otóż nie, wszystko wskazuje, że będzie gorzej, rozwarstwienie jest lansowane również inflacją światową, na której najlepej wychodzą bogaci i b. bogaci. Więc pewne definicja się za jakiś czas zmieni na tą PRLowską , bo nasz  swiat schodzi na psy...   ... jak widzisz, nie gram z tobą w bambuko, tylko dyskutuję, obmyślając swe wypowiedzi nawet w czasie śniadania, narażając się na niestrawność z powodu ekscytacji      dlaczego taki gorzki jesteś już z rana? czy nie lepiej, miast ziokać, to cośmiłego od siebie dodać do tematu? a tak to wychodzisz na ramola ze wszystkiego niezadowolonego. Więcej optymizmu, Stachu - to też jest jakiś luksus w dzisiejszych czasach, na tle może komfortowego dla ciebie, ale nie dla pozostałych - ustawicznego utyskiwania 
  • Zauważyłem już wcześniej, dlatego nawet nie staram się wchodzić w merytoryczną polemikę. Ograniczam się do minimum, bo gra ze mną w bambuko, więc stosuję taktykę tylko taką na przetrwanie.    To jeszcze zauważyłem, że taka @daggulka też potrafi nieźle nazenkować jak ma akurat ochotę i potrzebę poddania w wątpliwość pojęć całkiem oczywistych. 
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...