Skocz do zawartości

Kocioł gazowy do ogrzewania podłogowego


Recommended Posts

Witam, potrzebuje pomocy w wyborze kotła.

Parametry mieszkania:
-mieszkanie 80m2
-gaz ziemny (standardowy z miejskiego gazociągu)
-blok, parter, brak piwnic budynek nie ocieplony(planowane w przyszłości)
-ściany mają grubość 39 cm wg planu (budownictwo z 2002 roku)
-w mieszkaniu znajduje się tylko ogrzewanie podłogowe pod wylewka anhydrytową 5 cm, pod nią dodano 2x 5cm Knauf Expert HYDRO EPS 100 λ 36
-w mieszkaniu 2 osoby komfort cieplny dla tej bardziej ciepłolubnej strony 22,5-23 stopnie
-piec musi być dwufunkcyjny z grzaniem wody użytkowej (2 osoby, prysznic)

 

Według strony:

https://cieplo.app/wynik/le87

 

Zapotrzebowanie na moc grzewczą:

4,8kW(przy -20C)

2,2kW (przy 1,5C)

 

Wstępnie byliśmy zdecydowani na Immergas Victrix Zeus 25 z wbudowanym zasobnikiem 45L, zasugerowała to ekipa wykonująca wszystkie prace. Doszły nas jednak informacje iż ten piec może być zbyt "mocny" oraz ma zbyt wysoką temperaturę na CO dla ogrzewania podłogowego.

- Immergas Victrix Zeus 25 <=moc minimalna 3,5kW 

 

Jako laik w tych tematach wiem tyle co zapytam, przeczytam w Internecie. W rezerwie są jeszcze 3 inne propozycje:

-Vitodens 200-W z wbudowanym zasobnikiem <= moc minimalna 1,9kW
-Termet Integra II z zasobnikiem 47L <=tu znalazłem różne informacje między 2,8-3kW

- Fondital ITACA KB 24 

 

Pytania:

1. Czy ten Immergas jest faktycznie aż tak złym wyborem, na tle wspomnianych/innej konkurencji do tego mieszkania? 

2. Rozumiem że zbyt mocny piec może taktować czy jest ktoś w stanie szacunkowo wyliczyć jakiego rzędu mogą to być straty?

 

Przepraszam jeśli pytania/moje wątpliwości są dla kogoś oczywiste ale jak napisałem nie znam się kompletnie na tym temacie. Bardzo proszę i dziękuję za wszelką pomoc. 

Link do komentarza

Rozglądnij się może za jakimś Buderusem, być może najdroższy, ale kocioł 25kw przy takim zapotrzebowaniu, czyli 10 razy mniejszym, może się wyłączyć zanim odbiornik dostanie ciepłą wodę. Przy 2-3 krotnie za dużym kotle może się przy złych ustawieniach załączać nawet kilkadziesiąt razy na dobę. Efekt wtedy jest taki, że przez kilka minut grzejniki masz gorące, a przez godzinę zimne, bo zład wody musi się ochłodzić, by kocioł mógł się znów załączyć. Ustawienie kotła z tak dużym zapasem, to jest pół zimy grzebania, ale można zejść wtedy do kilku dziesięciu odpaleń na dobę. Z tego co czytałem, najniższa moc minimalna kotła to 1.9kw właśnie chyba Buderusa, ale być może jednofunkcyjnego. Sprawa jest o tyle skomplikowana, że palnik przepływowy dobrze byłoby żeby miał w granicach 20Kw, a wtedy przy funkcji CO nie jesteśmy w stanie zejść niżej niż 3kw, bo tego technicznie raczej nie da się zrobić, albo kocioł kosztowałby 15tys.

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka

Link do komentarza
12 godzin temu, krakzok napisał:

Witam, potrzebuje pomocy w wyborze kotła.

Parametry mieszkania:
-mieszkanie 80m2
-gaz ziemny (standardowy z miejskiego gazociągu)
-blok, parter, brak piwnic budynek nie ocieplony(planowane w przyszłości)
-ściany mają grubość 39 cm wg planu (budownictwo z 2002 roku)
-w mieszkaniu znajduje się tylko ogrzewanie podłogowe pod wylewka anhydrytową 5 cm, pod nią dodano 2x 5cm Knauf Expert HYDRO EPS 100 λ 36
-w mieszkaniu 2 osoby komfort cieplny dla tej bardziej ciepłolubnej strony 22,5-23 stopnie
-piec musi być dwufunkcyjny z grzaniem wody użytkowej (2 osoby, prysznic)

 

Według strony:

https://cieplo.app/wynik/le87

 

Zapotrzebowanie na moc grzewczą:

4,8kW(przy -20C)

2,2kW (przy 1,5C)

 

Wstępnie byliśmy zdecydowani na Immergas Victrix Zeus 25 z wbudowanym zasobnikiem 45L, zasugerowała to ekipa wykonująca wszystkie prace. Doszły nas jednak informacje iż ten piec może być zbyt "mocny" oraz ma zbyt wysoką temperaturę na CO dla ogrzewania podłogowego.

- Immergas Victrix Zeus 25 <=moc minimalna 3,5kW 

 

Jako laik w tych tematach wiem tyle co zapytam, przeczytam w Internecie. W rezerwie są jeszcze 3 inne propozycje:

-Vitodens 200-W z wbudowanym zasobnikiem <= moc minimalna 1,9kW
-Termet Integra II z zasobnikiem 47L <=tu znalazłem różne informacje między 2,8-3kW

- Fondital ITACA KB 24 

 

Pytania:

1. Czy ten Immergas jest faktycznie aż tak złym wyborem, na tle wspomnianych/innej konkurencji do tego mieszkania? 

2. Rozumiem że zbyt mocny piec może taktować czy jest ktoś w stanie szacunkowo wyliczyć jakiego rzędu mogą to być straty?

 

Przepraszam jeśli pytania/moje wątpliwości są dla kogoś oczywiste ale jak napisałem nie znam się kompletnie na tym temacie. Bardzo proszę i dziękuję za wszelką pomoc. 

Każdy z tych kotłów jest OK, opinie użytkowników wynikają przeważnie ze złej obsługi serwisowej wybiórczo. Firmy starają się utrzymać standardy, ale serwisant to przecież człowiek i ne zawsze się dostosuje :) Możesz jeszcze zerknąć na ofertę firmy Bosch.

Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...

Dzień dobry,

 

W przypadku doboru źródła ciepła warto postawić na sprawdzone rozwiązanie a takim z pewnością jest kocioł marki Bosch Termotechnika.

Zachęcam do zapoznania się z ofertą kotłów:

https://www.bosch-thermotechnology.com/pl/pl/ocs/budynki-mieszkalne/kotly-kondensacyjne-1221624-c/.

Wysoka sprawność, szeroki zakres modulacji jak również duża liczba autoryzowanych partnerów są niewątpliwym atutem marki Bosch.

 

Zachęcam do kontaktu z naszym autoryzowanym partnerem, który z pewnością rozwieje Pana wątpliwości i pomoże w dobraniu najlepszych możliwych urządzeń.

Najbliższego autoryzowanego partnera znajdzie Pan na stronie:  https://www.bosch-thermotechnology.com/pl/pl/autoryzowani-partnerzy/dealersearch/

 

Pozdrawiam

----------------------------------

Konsultant Bosch Termotechnika

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...