Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Przeniesienie drzwi wewnętrzne o około 3 metry - ściana nośna, jakie wymogi prawne


Recommended Posts

Potrzebuje przenieść drzwi wewnętrzne w ścianie nośnej o około 3 metry. Budynek dwulokalowy, 8 letni, parter, budowany z bloczków silikatowych.

Jak to wygląda z punktu widzenia prawnego? Czy potrzebuję jakiegoś architekta albo inżyniera budowlanego żeby to było zatwierdzone oficjalnie, czy nie ma takiego wymogu? Pytam w kontekście jakbym chciał kiedyś sprzedawać mieszkanie, to wtedy rzuty które dostałem od dewelopera nie będą się zgadzać właśnie o te drzwi.

Jeśli architekt/inżynier budowlany jest konieczny to jaki szacunkowo mógłby to być koszt i jak to fizycznie powinno wyglądać:

1. Idę do architekta/inżyniera -> on przyjeżdża mierzy co trzeba robi rzut

2. Wynajmuję fachowca który na podstawie rzutu przenosi drzwi?

 

Link to postu
4 minuty temu, lamcpp napisał:

 Jak to wygląda z punktu widzenia prawnego? Czy potrzebuję jakiegoś architekta albo inżyniera budowlanego żeby to było zatwierdzone oficjalnie, czy nie ma takiego wymogu?  

 

To wszystko wygląda jak z przekraczaniem prędkości. Jak nie ma radaru, to Ci się śliźnie. Tu tak samo. Jeśli nic się nie stanie, to nikt nie zauważy. Ale jeśli coś popęka, albo się odłamie... prokurator też możliwy. Dlatego nie radzę ryzykować. Potrzebna jest opinia projektanta z uprawnieniami budowlanymi w specjalności konstrukcyjnej. On też ustala technologię wykonywania w szczegółach.

8 minut temu, lamcpp napisał:

 Jeśli architekt/inżynier budowlany jest konieczny to jaki szacunkowo mógłby to być koszt i jak to fizycznie powinno wyglądać:

1. Idę do architekta/inżyniera -> on przyjeżdża mierzy co trzeba robi rzut

2. Wynajmuję fachowca który na podstawie rzutu przenosi drzwi?

 

W praktyce to musisz znaleźć odpowiedniego człowieka (szukaj w pracowniach realizujących projekty zagospodarowania) i z nim ustalisz wszystkie sprawy.

 

A koszty... A ile może kosztować wycięcie (nie wykuwanie! O kuciu zapomnij!) w ścianie otworu na drzwi, obsadzenie nadproża i wstawienie fizyczne ościeżnicy? Oraz zamurowanie dotychczasowego otworu? Nie wiem ile to w Waszej okolicy kosztuje.

12 minut temu, lamcpp napisał:

 . Idę do architekta/inżyniera -> on przyjeżdża mierzy co trzeba robi rzut 

 

Przede wszystkim ogląda i podejmuje decyzję, czy w ogóle jest to możliwe i on się pod tym podpisze. Bo nie zawsze się da. Mój szwagier był (już nie żyje) konstruktorem, ale u mnie przeniesienia drzwi podpisać nie chciał. Chociaż niejedną wódkę wypiliśmy. I nie mam przeniesionych.

Link to postu

@retrofood: wielkie dzięki za bardzo szczegółowy wpis, który tym bardziej przekonuje mnie, że powinienem poszukać kogoś kto wyda opinię.

Cytat

Potrzebna jest opinia projektanta z uprawnieniami budowlanymi w specjalności konstrukcyjnej

Cytat

musisz znaleźć odpowiedniego człowieka (szukaj w pracowniach realizujących projekty zagospodarowania)

Szukałem trochę po google, ale nie za bardzo wiem jak znaleźć odpowiednią osobę / pracownie, która spełnia takie wymagania, są jakieś strony/instytucje gdzie mogę takiego projektanta znaleźć?

Link to postu

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...