Skocz do zawartości

Przeniesienie drzwi wewnętrzne o około 3 metry - ściana nośna, jakie wymogi prawne


Recommended Posts

Potrzebuje przenieść drzwi wewnętrzne w ścianie nośnej o około 3 metry. Budynek dwulokalowy, 8 letni, parter, budowany z bloczków silikatowych.

Jak to wygląda z punktu widzenia prawnego? Czy potrzebuję jakiegoś architekta albo inżyniera budowlanego żeby to było zatwierdzone oficjalnie, czy nie ma takiego wymogu? Pytam w kontekście jakbym chciał kiedyś sprzedawać mieszkanie, to wtedy rzuty które dostałem od dewelopera nie będą się zgadzać właśnie o te drzwi.

Jeśli architekt/inżynier budowlany jest konieczny to jaki szacunkowo mógłby to być koszt i jak to fizycznie powinno wyglądać:

1. Idę do architekta/inżyniera -> on przyjeżdża mierzy co trzeba robi rzut

2. Wynajmuję fachowca który na podstawie rzutu przenosi drzwi?

 

Link do komentarza
4 minuty temu, lamcpp napisał:

 Jak to wygląda z punktu widzenia prawnego? Czy potrzebuję jakiegoś architekta albo inżyniera budowlanego żeby to było zatwierdzone oficjalnie, czy nie ma takiego wymogu?  

 

To wszystko wygląda jak z przekraczaniem prędkości. Jak nie ma radaru, to Ci się śliźnie. Tu tak samo. Jeśli nic się nie stanie, to nikt nie zauważy. Ale jeśli coś popęka, albo się odłamie... prokurator też możliwy. Dlatego nie radzę ryzykować. Potrzebna jest opinia projektanta z uprawnieniami budowlanymi w specjalności konstrukcyjnej. On też ustala technologię wykonywania w szczegółach.

8 minut temu, lamcpp napisał:

 Jeśli architekt/inżynier budowlany jest konieczny to jaki szacunkowo mógłby to być koszt i jak to fizycznie powinno wyglądać:

1. Idę do architekta/inżyniera -> on przyjeżdża mierzy co trzeba robi rzut

2. Wynajmuję fachowca który na podstawie rzutu przenosi drzwi?

 

W praktyce to musisz znaleźć odpowiedniego człowieka (szukaj w pracowniach realizujących projekty zagospodarowania) i z nim ustalisz wszystkie sprawy.

 

A koszty... A ile może kosztować wycięcie (nie wykuwanie! O kuciu zapomnij!) w ścianie otworu na drzwi, obsadzenie nadproża i wstawienie fizyczne ościeżnicy? Oraz zamurowanie dotychczasowego otworu? Nie wiem ile to w Waszej okolicy kosztuje.

12 minut temu, lamcpp napisał:

 . Idę do architekta/inżyniera -> on przyjeżdża mierzy co trzeba robi rzut 

 

Przede wszystkim ogląda i podejmuje decyzję, czy w ogóle jest to możliwe i on się pod tym podpisze. Bo nie zawsze się da. Mój szwagier był (już nie żyje) konstruktorem, ale u mnie przeniesienia drzwi podpisać nie chciał. Chociaż niejedną wódkę wypiliśmy. I nie mam przeniesionych.

Link do komentarza

@retrofood: wielkie dzięki za bardzo szczegółowy wpis, który tym bardziej przekonuje mnie, że powinienem poszukać kogoś kto wyda opinię.

Cytat

Potrzebna jest opinia projektanta z uprawnieniami budowlanymi w specjalności konstrukcyjnej

Cytat

musisz znaleźć odpowiedniego człowieka (szukaj w pracowniach realizujących projekty zagospodarowania)

Szukałem trochę po google, ale nie za bardzo wiem jak znaleźć odpowiednią osobę / pracownie, która spełnia takie wymagania, są jakieś strony/instytucje gdzie mogę takiego projektanta znaleźć?

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • tylko ogród jest wspólny? w umowie jest tylko mowa o udziałach? decydowanie o sposobie zagospodarowania powinno polegać na zasadzie porozumienia, tu udziały raczej nie mają decydującej roli, ale jak porozumienia nie ma to pozostaje rozstrzygnięcie sądowe, nic innego
    • o ile nic się nie zmieniło, to te 8m odległości jest nadal wystarczające, więc stary budynek nie jest w strefie oddziaływania nowej inwestycji,  co oznacza, że nie ma wymogów odnośnie oddzielenia pożarowego (ściany pożarowej) bo zachowane są odległości, nie widzę powodu czynienia takich manixów są czasami (z tego co pamiętam) jakieś obostrzenia w gęstej zabudowie zakwalifikowanej do miejskiej, ale to jest zawarte zazwyczaj w MPZP   stąd pytanie - czy to Twoje przemyślenia, czy ktoś Ci to powiedział poza tym tak czy siak potrzebujesz projektanta do chociażby adaptacji projektu, więc ten Ci by to wyjaśnił   masz tam Studium czy MPZP?
    • Mam pytanie odnośnie altany ogrodowej .Moja siostra w naszym wspólnym ogrodzie wyłożyła kostkę o wymiarach 4x4 metry a na niej postawiła drewnianą altanę ogrodową wraz z meblami . Nie wyraziłem zgody jako współwłaściciel nieruchomości .Mam mniejsze udziały ,ona większe i twierdzi ,że ma prawo sobie takie konstrukcje stawiać gdzie chce .Czy siostra ma rację?
    • widzę, że Kolega, podobnie jak zeniu, opanował perfekcyjnie mistyczną sztukę ctrl+c - ctrl+v więc wiemy jak wyglądają przepisy i teorię jeżeli chodzi o to jak to wygląda niemniej jednak zalecałbym zapoznanie się z wymogami zawartymi w PnB i warunkach umowy kredytowej odnośnie zakończenia robót; być może wystarczy zgłoszenie zamiaru przystąpienia do użytkowania, urząd to oleje (cicha zgoda), wtedy wystąpić o zaświadczenie o braku sprzeciwu co do zamiaru przystąpienia do użytkowania i to może mogłoby zaspokoić papierożądność banku; pakowanie się w pozwolenie na użytkowanie może się Panu Ł czkawką odbić, bo to już trochę inna bajka i urząd może to potraktować znacznie poważniej, nawet jak dotyczy w sumie niewielkiego zakresu robót, bo tam też często siedzą ludzie, co wg schematu lecą   ale to nie mój cyrk, to tylko moje zdanie, choć na własne życzenie pchanie pod górę nigdy mi się nie podobało
    • Dzień dobry   Zachęcam do korzystania z moich usług Mieszkańców Poznania i okolic.   Posiadam wieloletnie doświadczenie w branży.   Prowadzę prace na budynkach jedno- i wielorodzinnych, obiektach komercyjnych i przemysłowych.   Każdy zakres elektryki, solidnie, terminowo i tynkarze błogosławią   Do usług Maciej Elektryk 509 419 365
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...