Skocz do zawartości

podłoga na fundamencie punktowym - użycie kotew wkręcanych do gruntu


Recommended Posts

Dzień dobry

 

Czy zamiast odlewania betonowych słupków mogę we wnętrzu domu wykorzystać kotwy wkręcane do gruntu? Chodzi o posadowienie podłogi na legarach, na fundamencie punktowym. Na rynku są różne rodzaje kotew do gruntu, stalowe i z tworzyw sztucznych. W dużym stopniu ułatwiłoby mi to pracę. Wiem, że buduje się w ten sposób tarasy na zewnątrz. Czy ktoś z użytkowników użył takiego rozwiązania we wnętrzu remontowanego budynku?

340618.jpg

650741_2.jpg

happax_rock12.png

Link do komentarza

W budynku tym istniała podłoga na legarach, oparta na słupkach ceglanych. Została zdemontowana z powodu nieskuteczności izolacji z papy położonej na słupkach. Po 93 latach papa na osnowie tekturowej całkowicie straciła swoje właściwości izolacyjne. Słupki z cegły pełnej podciągnęły kapilarnie wilgoć do legarów które zaatakował grzyb. We wszystkich ścianach budynku przywrócono izolację poziomą metodą iniekcji krystalicznej dr Nawrota. Oczywiście nie zostawię gruntu pod podłogą, zamierzam odciąć się od wilgoci z gruntu folią budowlaną i ocieplić przestrzeń podpodłogową - może keramzytem? Chyba lepszy byłby jakiś lżejszy izolator. W budynku jest grunt rodzimy o słabej nośności, budynek stoi na dawnym tarasie zalewowym Wisły. Poprzednia zdemontowana przegniła podłoga jednak nie osiadała pod swoim ciężarem.

Link do komentarza
1 godzinę temu, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

To zależy od rodzaju gruntu i przewidywanych obciążeń - pomysł raczej "księżycowy" dla podłóg użytkowych wewnątrz domu.

 

Może to będzie zaskoczeniem, ale u nas, w Galicji, jeszcze do lat 60-tych ubiegłego wieku żadnych izolacji pod podłogami nikt nie stosował. Dbano jedynie by legary układać na piasku wysuszonym i piaskiem (suchym oczywiście) wypełniano przestrzeń pomiędzy nimi. A potem do legarów przybijano deski podłogi, które praktycznie opierały się na piasku. 

 

Oczywiście, umożliwiał taką technologię rodzaj gruntu Czyli piaski. 

U Autora jest inaczej, więc takie wykonanie jest zdecydowanie niemożliwe, ale napisałem to gwoli wyjaśnienia.

 

 

1 godzinę temu, ro_somak napisał:

  Po 93 latach papa na osnowie tekturowej całkowicie straciła swoje właściwości izolacyjne.  

 

Żeby ta dzisiejsza tyle wytrzymała...

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...