Skocz do zawartości

Pleśń pod listwą podłogową pod kaloryferem - co z tym począć?


Recommended Posts

Dzień dobry, odpadła mi jedna z listw przypodłogowych - pod kaloryferem, obok drzwi balkonowych. Pod listwą na ścianie pleśń. Na ścianie powyżej listwy pojawiły się też niewielkie purchle, część zlokalizowana przy rurkach zasilających kaloryfer. Mam podejrzenie, że to nieszczelność instalacji CO, ale być może nieszczelność przy oknie? Izolacja? Co z tym dalej począć? Będę wdzięczny za pomoc. 

 

Załączam kilka zdjęć.

IMG_1639.jpeg

IMG_1638.jpeg

IMG_1635.jpeg

IMG_1637.jpeg

Link do komentarza
43 minuty temu, niemak napisał:

 Co z tym dalej począć?   

 

Z poczynaniem ostrożnie, bo potem nie usuną. Nawet martwego, bo prokurator pilnuje. Dlatego Ty, zamiast poczynać, spróbuj zlokalizować źródło wilgoci. Musisz to zrobić. Wg mnie należy odkuć ostrożnie całość rurek prowadzących do kaloryfera. Można (trzeba) obserwować spadki rur, może z jakiegoś zaworu, albo połączenia, cieknie po powierzchni? Bez znalezienia źródła wody naprawianie ściany nie ma sensu.

Link do komentarza

No właśnie rurki mają spadek w kierunku ściany, więc bez rozkucia się nie obejdzie raczej. Z drugiej strony mam jeszcze podejrzanych po drugiej stronie ściany - od zewnątrz. Mam tam dziurę przy kablu - przyszłe podłączenie do rolety i nieszczelność między oknem a elewacją. Do tego akurat w tym miejscu rynna schodzi z dachu - dalej do biobloka w ogrodzie - ale nie wiem czy ta rynna ma jakieś znaczenie. 

IMG_1647.jpeg

IMG_1646.jpeg

IMG_1649.jpeg

Link do komentarza

Wszystko może mieć znaczenie. Nie wolno ominąć niczego. Nawet rzeczy nieprawdopodobnych.

Dziura przy kablu - w którą stronę pochylenie? Do wewnątrz czy na zewnątrz? 

Rynny też skontrolować. Szczególnie po deszczu lub w zimie. Może "dolewanie" wilgoci zachodzi tylko czasami? W określonych przypadkach? 

Na początku niczego nie wolno wykluczać.

Link do komentarza
1 godzinę temu, niemak napisał:

  Niestety nie wygląda na to, żeby się lało z instalacji CO. Natomiast pleśnie widać od wewnętrznej strony GK - od strony muru.  

 

Z instalacji CO może się przesączać czasami. Z innych miejsc też. Mnie rura pękła dwa lata temu i jeszcze do końca nie wyschło, chociaż rura wymieniona była zaraz. Dlatego wstrzymaj kucie i poczekaj na dzień. To trzeba wszystko obejrzeć i przemyśleć. Mnie wyciek znajomy odszukał stetoskopem. Takim zwykłym, lekarskim. Więc trzeba ruszyć głową na trzeźwo i przytomnie. I powoli, bo porozwalasz połowę ścian. Skoro jest już pleśń, to dzień, dwa, nie robi różnicy.

 

A skoro pleśń jest na GK od muru, to zobacz skąd wilgoć mogło "przywiać". Jest tam jakaś szczelina? Wilgoć może podsiąkać i na parę metrów do góry. Zatem nie tylko z góry mogło kapać.

Link do komentarza

Mnie to wygląda na mostek termiczny. W kuchni koło drzwi balkonowych też mi delikatnie kwiatki wychodzą. Naprawdę dziwna historia, bo pod grzejnikiem masz sporą cyrkulację powietrza i jedynie to, że grzejnik zaciąga chłodne powietrze z dołu i tam może się tworzyć mostek termiczny. Najlepiej byłoby to zbadać kamerą termowizyjną. Jeżeli pleśn wychodzi tylko w tym miejscu, a np na rogach sufitu jest ok, to jedyna opcja ta wyżej.

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka

Link do komentarza

To tak, jak jest piana, jest i izolacja. Także jedynie kamera termowizyjna zostaje. Jak się zdecydujesz na taki pomiar, zrób dwa w odstępie czasowym około godziny. Po pierwszym pomiarze zakryj grzejnik od góry, tak żeby nie ciągnął powietrza od dołu, zobacz wtedy czy jest różnica na tym kawałku pod grzejnikiem.

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...