Skocz do zawartości

Niezbędne zabezpieczenia w instalacjach c.o. i c.w.u


Recommended Posts

Domowe instalacje grzewcze i ciepłej wody użytkowej mogą potencjalnie stwarzać zagrożenia, jeśli nie zostaną wyposażone w odpowiednio dobrany, zamontowany i wyregulowany osprzęt zabezpieczający przed nadmiernym wzrostem temperatury i ciśnienia. Konfiguracja urządzeń ochronnych uzależniona będzie od rodzaju, wielkości i wyposażenia zabezpieczanej instalacji c.o. i c.w.u.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budownictwob2b.pl/instalacje/baza-wiedzy/7772-dobieramy-zamkniete-naczynie-wzbiorcze

Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Gość Tomasz Iperytowski
Hydraulik odpowiedzialny za instalację bojlera elektrycznego (90l) stwierdził, że wystarczy zawór zwrotny bezpieczeństwa na dopływie zimnej wody. Moim zdaniem jest to niewystarczające, a dodatkowo będzie powodowało okresowe wypływy wody przez zawór bezpieczeństwa. Jakie konkretnie przepisy normują konieczność montażu naczynia przeponowego w obiegu CWU? Dziękuję z góry za odpowiedź.
Link do komentarza

Przede wszystkim proszę sprawdzić jaki schemat instalacji przewidziano w instrukcji producenta podgrzewacza. Bardzo prawdopodobne, że przy takiej pojemności wymaga on montażu naczynia wzbiorczego. To jest wiążące dla instalatora. Zresztą całkiem rozsądnie, bo obecnie standardem są zawory zwrotne antyskażeniowe, które uniemożliwiają przejęcie przyrostu ciśnienia przez sieć.  Argumentacja autora pytania jest jak najbardziej słuszna. O tym jak i dlaczego zakłada się naczynie wzbiorcze proponuję też przeczytać tu:

https://budujemydom.pl/instalacje/kotly-i-podgrzewacze/porady/15172-jakiej-wielkosci-zasobniki-cwu-wymagaja-zabezpieczenia-naczyniem-wzbiorczym

 

Co do przepisów, to chyba jedyną normą była PN-B-02440:1976 Zabezpieczenie urządzeń ciepłej wody użytkowej - Wymagania. Ale ona ma obecnie status wycofanej. 

Link do komentarza

Przede wszystkim dzięki za szybką odpowiedź. Wydaje mi się, że problemem jest instrukcja producenta bojlera na którą powołuje się instalator (Elektryczny podgrzewacz wody Classic II TGR30-150N BIAWAR). Napisano w niej, że zawór zwrotny bezpieczeństwa musi być zainstalowany, a naczynie przeponowe zaleca się montować "celem zminimalizowania zjawiska wypływu wody z zaworu bezpieczeństwa związanego z rozszerzalnością cieplną cieczy". Dodam, że rozliczam się z deweloperem, któremu, niejako w sposób naturalny" zależy by koszt instalacji był jak najmniejszy....

Link do komentarza
1 godzinę temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

 Co do przepisów, to chyba jedyną normą była PN-B-02440:1976 Zabezpieczenie urządzeń ciepłej wody użytkowej - Wymagania. Ale ona ma obecnie status wycofanej. 

 

Status normy wycofanej zupełnie nie oznacza, że straciła ona słuszność. To tylko zawiłości prawne w ogólnym stosowaniu norm wywołują podobne konstrukcje prawne. Dlatego instalatorzy każdej branży nie są zwolnieni z myślenia i przewidywania skutków. 

1 godzinę temu, Iperyt68 napisał:

 Dodam, że rozliczam się z deweloperem, któremu, niejako w sposób naturalny" zależy by koszt instalacji był jak najmniejszy....

 

Oczywiście, tylko że koszty (i to zwiększone wielokrotnie) poniesie potem użytkownik. Jak mu ciśnienie rury rozsadzi. Zawór bezpieczeństwa też ma swoje ograniczenia.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...