Skocz do zawartości

Ile powinna kosztować instalacja fotowoltaiczna?


Recommended Posts

Temat fotowoltaiki stał się w Polsce tak modny, że ustępuje chyba tylko pandemii. Fotowoltaika wyskakuje już niemal z lodówki. A jeżeli choć raz szukałeś na przykład na facebooku informacji na ten temat, to będziesz zarzucany milionem reklam firm instalatorskich. Tylko co z tych reklam wynika dla osoby, która nie ma zielonego pojęcia na ten temat? Dla zdecydowanej większości potencjalnych prosumentów kompletnie nic.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/kolektory-sloneczne-i-fotowoltaika/a/98445-ile-powinna-kosztowac-instalacja-fotowoltaiczna

Link do komentarza
No niestety nie jest tak do końca, bo na cenę końcową ma wpływ jakość użytych komponentów. Np różnica w cenie falownika o identycznych parametrach mocowych sięga kilku tysięcy złotych. Identycznie jest z systemem zabezpieczeń elektrycznych czy przekrojem przewodów fotowoltaicznych
Link do komentarza

Pytanie jest o tyle ciekawe, że czynników jest bardzo wiele. Wszelkie porównania trzeba robić dla identycznych założeń. Obecnie dożo mówi się tez o instalacjach hybrydowych z bankami energii i nowoczesnych falownikach. Jedno jest pewne - dofinansowanie do instalacji jest nie tyle małe, co "śmiesznie niskie" w programie "Mój Prąd" 3000 PLN). O wiele lepiej jest już w Dotacji warszawskiej (15000 PLN) i w programie Czyste Powietrze w zestawie z kotłem gazowym (czemu z gazowym a nie z pompą ciepła lub kotłem elektrycznym? - tajemnica sponsora). Są jeszcze możliwości rozliczenia, kredytowania etc.

Na kosztach instalacji - o ile sami jej nie założymy, za dużo nie ugramy. Zaoszczędzimy natomiast na umiejętnym rozliczeniu kosztów.

 

Link do komentarza

Jedna ważna kwestia - o której prawie nikt nie mówi. Każdy przed podjęciem decyzji o montażu powinien sobie zmierzyć napięcia w sieci. Znam przypadek w sąsiedniej gminie - gmina zrobiła 120 instalacji z 90% dotacji, brzmi super, prawda? - w praktyce znajomy który ma 8kWp i powinien w ciągu przykładowego dnia wyprodukować 25-30kWh, wyprodukował poniżej 2kWh...napięcie w ciągu dnia 253-255V. Kurtyna....

Link do komentarza
1 godzinę temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

  Obecnie dożo mówi się tez o instalacjach hybrydowych z bankami energii i nowoczesnych falownikach. Jedno jest pewne - dofinansowanie do instalacji jest nie tyle małe, co "śmiesznie niskie" w programie "Mój Prąd" 3000 PLN) 

 

 

I bardzo dobrze, że jest małe, nie powinno być go wcale! Banki energii to pic na wodę fotomontaż, Technologia litowo - jonowa nie ma przyszłości, finansowanie prywatnych zabawek z nią jako bazą, jest drwiną ze społeczeństwa! Jest dawaniem bogaczom pieniędzy zabranych rencistom i emerytom.

Link do komentarza
1 minutę temu, retrofood napisał:

 

 

I bardzo dobrze, że jest małe, nie powinno być go wcale! Banki energii to pic na wodę fotomontaż, Technologia litowo - jonowa nie ma przyszłości, finansowanie prywatnych zabawek z nią jako bazą, jest drwiną ze społeczeństwa! Jest dawaniem bogaczom pieniędzy zabranych rencistom i emerytom.

Ja mówię nie tylko o instalacjach z bankami energii. Dofinansowania powinny być na dowolnego rodzaju instalację - on, off bez różnicy. Przecież maksymalna kwota dofinansowania jest stała w danym programie. Dziwi mnie tylko, że nie ma pakietów PV w połączeniu z pompami ciepła lub z klimatyzatorami (przecież to też pompa ciepła, tyle, że powietrze-powietrze)

Link do komentarza
1 godzinę temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Ja mówię nie tylko o instalacjach z bankami energii.  

W porządku, ale litowe banki energii zostawmy w spokoju. Niech się naukowcy nimi bawią, może coś odkryją? Bo nie ma tyle litu na kuli ziemskiej, aby tę technologię zaprowadzić pod strzechy. I nie ma szans, na obniżenie ich cen w przyszłości.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...