Skocz do zawartości

Budowa-prowadzenie przewodów pod inteligentny dom, dobór systemu


Recommended Posts

WItam. Jeszcze nie zacząłem ale już planuje budowę domu, standardowych instalacji robiłem już kilka, ale chciałbym mieć inteligentny dom,  musze przekalkulować koszty a do tego potrzeba mi wiedzieć jak się prowadzi przewody w takim domu, jak z sygnałowymi... 

mam na myśli przewodową wersje.  Pytanie czy żeby mieć taki dom to musze mieć instalacje w "systemie" gwiazdowym ?     ile  i gdzie poprowadzić przewody sygnałowe?  Ile żył sygnałowych potrzebne jest do sterowania poszczególnymi rzeczami ?  

Bo nie wiem czy pod taki dom to instalacje 220v robi sie standardowo i później do każdego kontaktu gniazda itd prowadzi się przewód sygnałowy, czy może musi to być "gwiazda" i cale sterowanie odbywa się w szafie ? 

Co planuje ( i czym mógłbym sterować?):
- Pompa ciepła ( ew piec gazowy jeszcze się waham ) 
ogrzewanie "podłogówki " ( również na ścianie ale podtynkowo czyli obieg taki sam jak w podłogówce) ew. ze 2 grzejniki w łazienkach 

- rekuperacja 
-rolety zewnętrzne
-brama garażowa
w kuchni nie wiem czy czymś można sterować ? 
no i oczywiście gniazda i oświetlenie 
- Klimatyzacji raczej nie będzie ale mogę już przygotować instalacje "w razie w"
 

Prosiłbym o pomoc bo nigdy nie miałem styczności z taka instalacja 
Jakieś przykładowe schematy czy opis jak to wygląda .
Chciałbym mieć w każdym pokoju jakiś wyświetlacz czy panel z przyciskami gdzie będę mógł sterować roletami, temperatura ( każdy pokój osobno ) i światłem
Fajnie gdyby był jakiś centralny tablet czy telefon którym mógłbym wszystko konfigurować.

Link do komentarza
1 godzinę temu, ArcziK36 napisał:

I czekam nadal na odpowiedź na moje pytania 

 

Jakoś nie bardzo wiem, co i jak Ci odpowiedzieć. Bo przecież wybór rodzaju, a raczej systemu instalacji, determinuje całą resztę! Więc najpierw muszą zapadać decyzje podstawowe, a dopiero potem można rozpracowywać szczegóły.

Na przykład, jeśli zdecydujesz się na instalację w systemie LCN, to wykonujesz "prawie" zwyczajną instalację elektryczną, ale "wzbogaconą" o czwarty przewód. I wtedy nie musisz prowadzić przewodów w systemie gwiazdowym. 

 

W każdym jednak razie, zanim wybierzesz system, najpierw należy określić swoje potrzeby. Zarówno dzisiejsze, jak też przyszłe. I od tego jak uda Ci się trafić z prognozami, tak instalacja będzie spełniała Twoje oczekiwania. A potrzeby trzeba przekuć na projekt i dokumentację.   

 

W każdym razie, podstawą każdej instalacji jest uziom, najlepiej fundamentowy. A jeśli go nie będzie, to o komplikowaniu instalacji najlepiej zapomnieć od razu. Bo nawet wersja podstawowa może okazać się zawodna i niebezpieczna.

 

PS. Poczytaj o systemie LCN http://www.e-instalacje.pl/a/inteligentna-instalacja-lcn-3875.html

Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
  • 1 miesiąc temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...