Skocz do zawartości

Wentylacja - lokalizacja kratki


adambxo

Recommended Posts

witam,

niestety w kuchni mamy tylko jeden kanal wentylacyjny, nie chce tlumaczyc dlaczego.. zakupilismy pochlaniacz na filtry weglowe, odejscie powietrza wyglada tak jak na zdjeciu, przez szafki wychodzi rura do czesci maskownicy szafek u gory, dziaisj zamontowalem tam dodatkowo kolanko 90 by powietrze kierowalo sie w strone kanalu.

teraz pytania:

gdzie najlepiej w tej maskonicy szafek umiescic kratke wentylacyjna? czy kratka powinna byc podlaczona bezposrednio do tego kanalu? w takim wypadku nie byloby juz mozliwsci by kanal sciagal czesc powietrza z pochlaniacza jesli ta moja metoda zastosowana na zdjeciu wogole w jakis sposob dziala. (w kuchni podczas gotowania zostaje dosc duzo zapachow).

kolejny problem taki, ze kanal ze sciany wychodzi w polowie w szafki, jest tam w prawdzie dystans w rofu zbudowany jest ala komin z szafek, wychodzi na wysokosci mniej wiecej tak jak zaznaczone na zdjeciu. czytalem, ze wentylacja powinna miec spadek a w tym wypadku po podlaczeniu jakiegokolwiek przewodu jest to niemozliwe. czy mozna tutaj zastosowac jakis trojnik? wtedy podlaczyc osobno kratke osobno wentylacje? czy moze po prostu wrzucic kratke luzem w maskownice? zastanawiam sie czy jak zaloze ja miedzy kanalem a droga od pochlaniacza czy nie ebdzie mi tamtedy wychodzic powietrze. moze zalozyc kratke na tej lewej czesci? tylko czy wtedy nie ebdzie kolizji w doplywie powietrza? otwor wentylacyjny znajduje sie na lewej scianie - na zdjeciu moze to nie byc zbyt precyzyjne.

z gory dziekuje za odpowiedzi

Adam

kratka.jpg

Edytowano przez adambxo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Korzystasz z jakiegoś translatora? Muszisz trochę bardziej składnie pisać. Można się udusić przy czytaniu.

Zakładasz kratkę wentylacyjną bezpośrednio nad płytą. Potem rurami odprowadzasz do komina i tyle. Czy potrzebny jest spad? Pierwsze słyszę. Ale wątpię by to na tak długim odcinku działało bez wentylatora.

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka

Link do komentarza
21 minut temu, gawel napisał:

rofu

Oj, czepiasz się literówki:zalamka: miało być rogu, f jest na klawiaturze obok g, i tak wyszło...

 

7 godzin temu, adambxo napisał:

w rogu zbudowany jest ala komin z szafek, wychodzi na wysokosci mniej wiecej tak jak zaznaczone na zdjeciu

 

 

Co do "spadku rury"... taki ujemny spadek, czyli właściwie - wznios - konieczny jest przy grawitacyjnym przepływie gazów, a w przypadku opisywanym przez autora taki przepływ ograniczany, wręcz hamowany jest przez filtr węglowy... Opary kierowane są nad szafki tylko wtedy, gdy pracuje wentylator okapu.

 

Zatem zrób kratkę w rogu, przedłuż nad szafksmi rurę za tym dodanym kolankiem aż w pobliże tej kratki.

Link do komentarza
11 minut temu, podczytywacz napisał:

 

Zatem zrób kra0tkę w rogu, przedłuż nad szafksmi rurę za tym dodanym kolankiem aż w pobliże tej kratki.

A czy kratkę na meblach mam łączyć przewodem z kanałem czy po prostu zostawić otwarta przestrzeń? Podsumowując wolny kanał w ścianie, doprowadzona w pobliże rura okapu plus wolna kratka w meblach. Czy takie coś będzie funkcjonować?

1 godzinę temu, vlad1431 napisał:


Zakładasz kratkę wentylacyjną bezpośrednio nad płytą. Potem rurami odprowadzasz do komina i tyle. Czy potrzebny jest spad? Pierwsze słyszę. Ale wątpię by to na tak długim odcinku działało bez wentylatora.

 

A co w takim wypadku mam zrobić z rura wychodząca od pochłaniacza? Czytałem też że te na filtry węglowe powinny wchodzić na powrót do pomieszczenia.

Link do komentarza

Wątpię że będzie jedno z drugim właściwie funkcjować. Nie doczytałem na początku, że jednym kanałem ma być filtr i rura z okapu. Chyba dobrze to rozumiem? Jedno z drugim się wyklucza, bo ani nie będzie ciągu z okapu, ani też wentylacja nie będzie prawidłowo działać. Ten fitr węglowy jest przed wlotem do wentylacji? Dlatego przepisy jasno określają, że do kratki wentylacyjnej powinien być osobny kanał, a do okapu osobny, ale sam w domu mam tak samo, ale okap jest bezpośrednio załamany tylko raz 90° podpięty do komina wentylacyjnego i działa jako wentylacja i wylot z okapu. A ciąg jest bardzo dobry, także raz w roku może załączymy wentylator, a tak to wszystko grawitacja wyciąga.

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka



Link do komentarza
9 godzin temu, adambxo napisał:

A czy kratkę na meblach mam łączyć przewodem z kanałem czy po prostu zostawić otwarta przestrzeń? Podsumowując wolny kanał w ścianie, doprowadzona w pobliże rura okapu plus wolna kratka w meblach. Czy takie coś będzie funkcjonować?

A co w takim wypadku mam zrobić z rura wychodząca od pochłaniacza? Czytałem też że te na filtry węglowe powinny wchodzić na powrót do pomieszczenia.

Zdecyduj się czy wyciąg ma działać w trybie recyrkulacji z zastosowaniem filtra węglowego - to rozwiązanie dla starej panny która jada paszę ze starych produktów pozyskiwanych przez cateringi dietetyczne na wyprzedażach starej żywności "too late minute" z pudełek, aby czasem czegoś samodzielnie nie zrobić. Lub jak piszesz używasz normalnie kuchni więc zlikwiduj filtr podłącz rurę do kratki bo jest i nawet jeżeli nie będzie naturalnej konwekcji powietrza to nic strasznego. 

Link do komentarza
10 godzin temu, adambxo napisał:

co w takim wypadku mam zrobić z rura wychodząca od pochłaniacza?

Tę rurę się zaślepia/zamyka...

 

Napisz, co to jest za pochłaniacz? jak wygląda i gdzie jest zamontowany? Jak - konstrukcyjnie - wygląda konfiguracja ustawień do recyrkulacji powietrza?

 

 

1 godzinę temu, gawel napisał:

podłącz rurę do kratki

Wtedy na pewno nie będzie wentylacji, powstanie "poducha" stojącego powietrza ponad poziomem wlotu do okapu, sięgająca do sufitu...

Zapomnij o naturalnym ruchu konwekcyjnym powietrza poprzez okap, bo w nim zawsze jest filtr przeciwtłuszczowy, wykonany ze stalowej, gęstej siatki, i przeważnie już lekko przytkany tym tłuszczem...

 

Link do komentarza
1 godzinę temu, podczytywacz napisał:

Tę rurę się zaślepia/zamyka...

 

Napisz, co to jest za pochłaniacz? jak wygląda i gdzie jest zamontowany? Jak - konstrukcyjnie - wygląda konfiguracja ustawień do recyrkulacji powietrza?

 

 

Wtedy na pewno nie będzie wentylacji, powstanie "poducha" stojącego powietrza ponad poziomem wlotu do okapu, sięgająca do sufitu...

Zapomnij o naturalnym ruchu konwekcyjnym powietrza poprzez okap, bo w nim zawsze jest filtr przeciwtłuszczowy, wykonany ze stalowej, gęstej siatki, i przeważnie już lekko przytkany tym tłuszczem...

 

Globalo delico 50.1

 

Przed chwilą podłączyłem pochlanoacz do kratki i minimalny cug jest na pochłaniaczau. A przy otwartym oknie ściąga na 1 biegu parę z czajnika

Edytowano przez adambxo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

A czy mógłbym jeszcze założyć na tej połączeniu trojnik z klapa zwrotną i z trojnika wyjście na kratke? Czy takie coś by zadziałało? Czy lepiej zostawić dolot z tej rury w pobliże + zamontować wolna kratkę na meblach. Tylko czy wtedy to powietrzez wyciągu nie wyjdzie na powrót do mieszkania?

Edytowano przez adambxo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
11 godzin temu, podczytywacz napisał:

Tę rurę się zaślepia/zamyka...

 

Napisz, co to jest za pochłaniacz? jak wygląda i gdzie jest zamontowany? Jak - konstrukcyjnie - wygląda konfiguracja ustawień do recyrkulacji powietrza?

 

 

Wtedy na pewno nie będzie wentylacji, powstanie "poducha" stojącego powietrza ponad poziomem wlotu do okapu, sięgająca do sufitu...

Zapomnij o naturalnym ruchu konwekcyjnym powietrza poprzez okap, bo w nim zawsze jest filtr przeciwtłuszczowy, wykonany ze stalowej, gęstej siatki, i przeważnie już lekko przytkany tym tłuszczem...

 

a kto mówi o naturalnym ruchu powietrza ?????????????????? Jest wentylator natomiast filtr tłuszczowy myje się regularnie w zmywarce i nie ma  z tym problemu, to taki element higieny osobistej. 

Link do komentarza
3 minuty temu, gawel napisał:

a kto mówi o naturalnym ruchu powietrza ??????????????????

 

12 godzin temu, gawel napisał:

jak piszesz używasz normalnie kuchni więc zlikwiduj filtr podłącz rurę do kratki bo jest i nawet jeżeli nie będzie naturalnej konwekcji powietrza to nic strasznego. 

Czyż konwekcja to nie jest naturalny ruch powietrza, wywołany różnicą gęstości powietrza w zależności od jego temperatury?

 

7 minut temu, gawel napisał:

??????????????????

 

 

 

8 minut temu, gawel napisał:

to taki element higieny osobistej.

:icon_mrgreen::91_thumbsup:

 

 

9 godzin temu, adambxo napisał:

Globalo delico 50.1

No tak, taka konstrukcja wymaga cyrkulację rurą, montowaną wewnątrz szafek, z wylotem ponad szafką, w której zamontowany jest tenże okap...

Link do komentarza

Wracając do tematu wiem że trzeba w moim wypadku wybrać gorsze zło. a więc... podłączyć rurę pochłaniacza do kratki w kuchni pozostawiając w mieszkaniu tylko kratkę wentylacyjną w łazience? Czy doprowadzić rurę w pobliże kanału + zamontować "wolna" kratkę na maskownicy mebli w pobliżu kanału? Czy może zastosować jakieś rozwiązanie z trójnikiem i klapami zwrotnymi? 

 

Zrobiłem strazny błąd ufając projektantowi w działanie tego pochłaniacza i drugi kanał pozostal w łazience. Bardzo kosztowne byłoby doprowadzenie go na powrót do kuchni

Edytowano przez adambxo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
16 godzin temu, adambxo napisał:

Zrobiłem strazny błąd ufając projektantowi w działanie tego pochłaniacza i drugi kanał pozostal w łazience

Nie bardzo rozumiem...

Były dwa w kuchni (i ten w łazience - oczywiście), projektant przeniósł jeden z kuchni do łazienki i teraz są tam dwa kanały... czy tak?

 

I teraz:

16 godzin temu, adambxo napisał:

Bardzo kosztowne byłoby doprowadzenie go na powrót do kuchni

Czy tak?

 

W tej chwili - z jednym kanałem w kuchni - zrobiłbym tak:

- w miejscu, w którym narysowałeś rozwidlenie rur nad okapem w maskownicy umieścił kratkę (i podłączył tę rurę znad okapu), umożliwiającą okapowi pracę w cyrkulacji (czyli okap zasysa powietrze znad garnków na płycie, oczyszcza na filtrach i wydmuchuje z powrotem do wnętrza kuchni),

- w miejscu, oznaczonym na zdjęciu kółeczkiem, umieścił kratkę, połączoną "na krótko" z kanałem wentylacyjnym, która to kratka zapewni wentylację grawitacyjną całej kuchni.

 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...