Skocz do zawartości

Dom 120m2 - JAK BUDOWAĆ ZEBY WYSZEDŁ W MIARE TANIO?


Mikolaj01

Recommended Posts

@Mikolaj01 zajrzał godzinę temu, złapał się za głowę :zalamka: i bez komentarza wyszedł...

 

Ale właściwie już w postach #2 i - szczególnie w #3 otrzymał odpowiedź...

 

 Dom piętrowy potrzebuje schodów, czyli dodatkowe koszty...

 

Wielkość domu również określa minimalną powierzchnię działki - czyli: masz dużą działkę, to lepiej postawić parterówkę, masz działkę niedużą, albo wąską, to te 120 m zmieszczą sie tylko w domku piętrowym... ale to dodatkowe koszty - stropy, instalacje wod-kan, elektryka...

 

Bez kominów, kominków, wentylacja mechaniczna - z odzyskiem ciepła najlepiej.

 

 

 

Edytowano przez podczytywacz (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
1 godzinę temu, podczytywacz napisał:

@Mikolaj01 zajrzał godzinę temu, złapał się za głowę :zalamka: i bez komentarza wyszedł...

 

Pożartować zawsze można - to nic złego ;)

Autor zadał pytania, na które chciał odpowiedzi. Dla mnie - zbyt ogólne pytania. 

Nikt nie weźmie odpowiedzialności za słowa: "weź se wybuduj parterowy z płaskim dachem, dasz radę i bedzie pan zadowolony" - ja bym nie wzięła odpowiedzialności za podjęcie za autora decyzji. 

Nie podpowiada, nie dyskutuje, nie odpowiada na pytania, nie pisze o tym, co rozważa.  W kontekście braku zainteresowania autora, niech nie liczy na gotowe odpowiedzi - szklaną kulę potrzaskałam, a tarota nie chce mi się rozkładać :icon_lol:

 

 

 

Link do komentarza

Wszystkie podpowiedzi wezmę pod uwagę :icon_biggrin: ,

Generalnie działka to wymiar 19m x 60m.

Wiem ,że z tych węższych .

Bardziej mi chodzi jakiego typu dach będzie mniej kosztowny - prawdopodobnie dwuspadowy lub płaski....ale wolę się upewnić .

Dom ma być bez piwnicy i garażu . Garaż będzie osobno .

Pytam bardziej na co zwrócić uwagę.

Dom raczej bez wodotrysków - standardowy - mogą być przeszklenia większe.

Parterowy czy piętrowy wychodzi droższy  przy tych samych metrach? Jeśli piętrowy to chciałbym uzyskać piętro bez skosów czyli dach pewnie 25 stopni nachylenia.

Link do komentarza

Czyli odpada pełnowymiarowa kotłownia, wystarczy nieco miejsca na kocioł.

Ok.

Powiem tak. Kiedyś wybudowałam dom "rodzinny" - sporo pokoi, użytkowe poddasze, w cholerę do sprzątania i ogrzania. Zupełnie niepotrzebnie i na wyrost. Okazało się, ze dzieci i tak by tam nie mieszkały, bo wolą miasto. Nie mieszkam już w tym domu, ale gdybym jeszcze raz budowała - wybudowałabym właśnie 120m parterówkę z płaskim dachem :)

 

Link do komentarza
6 minut temu, gawel napisał:

Gaz to rewelacja zwłaszcza w Tarnowie podgórnym , Brawo ty

Dlaczego nietrafny pomysł ?

4 minuty temu, daggulka napisał:

Czyli odpada pełnowymiarowa kotłownia, wystarczy nieco miejsca na kocioł.

Ok.

Powiem tak. Kiedyś wybudowałam dom "rodzinny" - sporo pokoi, użytkowe poddasze, w cholerę do sprzątania i ogrzania. Zupełnie niepotrzebnie i na wyrost. Okazało się, ze dzieci i tak by tam nie mieszkały, bo wolą miasto. Nie mieszkam już w tym domu, ale gdybym jeszcze raz budowała - wybudowałabym właśnie 120m parterówkę z płaskim dachem :)

 

ok.

A czy parterówka jest tańsza w budowie od piętrowca - przy tych samych metrach użytkowych ?

Link do komentarza
36 minut temu, Mikolaj01 napisał:

Dlaczego nietrafny pomysł ?

ok.

A czy parterówka jest tańsza w budowie od piętrowca - przy tych samych metrach użytkowych ?

 

Jak myślisz, do którego roku życia śmiganie po schodach nie sprawia trudności? 

1 godzinę temu, Mikolaj01 napisał:

 Bardziej mi chodzi jakiego typu dach będzie mniej kosztowny - prawdopodobnie dwuspadowy lub płaski... 

 

Weź cegłówkę w rękę i od razu wybij sobie z głowy płaski dach.

Link do komentarza
17 minut temu, retrofood napisał:

 

Weź cegłówkę w rękę i od razu wybij sobie z głowy płaski dach.

 

Podobają mi się. Nowoczesne domy z dużymi przeszkleniami .... i płaskim dachem :)

Wiem, wiem - trzeba to baaaaardzo dobrze zaizolować, dlatego koszty się równoważą. Nie ma tu kosztów więźby i pokrycia dużej płaszczyzny np. dachówką, ale jest koszt bardzo dobrej izolacji i systemu odprowadzania wody.

 

Taki mi się marzy :)

No, może bez zielonego dachu i nieco mniejszy metraż  ;)

 

https://www.archipelag.pl/projekty-domow/ex-21-g2-soft?Category=u9pinkg0db0u7g&List=Size3

 

 

 

view_poi57340fufr5n_Full.jpg

14 minut temu, Mikolaj01 napisał:

Rozumiem....ale jednak schody to nie największy problem w tym temacie ;)

 

W sumie też odradzam schody ;) , czyli ... w zasadzie odradzam dom z poddaszem użytkowym.

Mieszkałam 5 lat. Z początku: super, extra, rewelacja - na dole przestrzeń reprezentacyjna, na górze pokoje dzieci i sypialnia. Po 5 latach miałam dość schodów ;) Niby nic, ale włażenie i złażenie co chwilę to świetny fitness - ale kiepski relaks ;)

 

Mała parterówka - tylko tyle do szczęścia potrzeba człowiekowi ... wrrróć - mnie, gdybym budowała jeszcze raz :)

Link do komentarza
11 minut temu, daggulka napisał:

Taki mi się marzy

 

Tu jest pod dachem ok. 200 m² :zalamka: a przecież niepotrzebna kotłownia (12.56 m²) i ma być oddzielny garaż (33.67 m²) i jeszcze powierzchnia użytkowa większa, od zaplanowanych  120 m²  o ok 30 m²...

 

 

1 godzinę temu, Mikolaj01 napisał:

działka to wymiar 19m x 60m

 

Ooo, to zmieści się domek np 10x12m, to 120 m²... parterowy, dach dwuspadowy, albo kopertowy, domek dobrze izolowany, grzanie pompą ciepła, wspomagane panelami PV, bezobsługowo... bez schodów...

 

A może pisząc "DACH PŁASKI" masz na myśli jednospadowy, z niewielkim nachyleniem?

 

Musisz jeszcze wziąć pod uwagę jakie będziesz miał warunki zabudowy na swojej działce - mogą wykluczyć dach płaski...

Link do komentarza
7 minut temu, podczytywacz napisał:

 

Tu jest pod dachem ok. 200 m² :zalamka: a przecież niepotrzebna kotłownia (12.56 m²) i ma być oddzielny garaż (33.67 m²) i jeszcze powierzchnia użytkowa większa, od zaplanowanych  120 m²  o ok 30 m²...

 

 

Taki? :)

 

https://www.archipelag.pl/projekty-domow/mini-4-modern?AreaMax=120&AreaMin=20&Category=u9pinkg0db0u7g&List=Size3&SearchForm=1&Type=1

 

 

7 minut temu, podczytywacz napisał:

A może pisząc "DACH PŁASKI" masz na myśli jednospadowy, z niewielkim nachyleniem?

 

Zawsze jest .... musi być ;)

Kwestia spływania wody ... minimum to 3˚ :)

 

7 minut temu, podczytywacz napisał:

 

Musisz jeszcze wziąć pod uwagę jakie będziesz miał warunki zabudowy na swojej działce - mogą wykluczyć dach płaski...

 

Może tak być .... musi sprawdzić w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego. Nie każda gmina zezwala na budowę dachów z płaskim dachem na konkretnym terenie.

Link do komentarza
10 minut temu, podczytywacz napisał:

 Ooo, to zmieści się domek np 10x12m, to 120 m²... parterowy, dach dwuspadowy, albo kopertowy, domek dobrze izolowany, grzanie pompą ciepła, wspomagane panelami PV, bezobsługowo... bez schodów... 

 

Dokładnie tak! Kiedyś architekt robił mojemu szefowi (w mojej obecności, ale za zgodą szefa) szkolenie na temat pięter. Że mają sens jedynie wtedy, kiedy cena metra kwadratowego działki jest niebotyczna. Wtedy z budową idziemy w górę. W innych przypadkach oznacza to indolencję zarówno inwestora jak i projektanta!

Link do komentarza
27 minut temu, daggulka napisał:

 

Podobają mi się. Nowoczesne domy z dużymi przeszkleniami .... i płaskim dachem :)

 

Spróbujmy odróżnić żeliwny stół z galerii sztuki nowoczesnej, od propozycji takiego stołu w użytkowanej kuchni. I wodze fantazji artystycznej popuszczajmy w takowych wątkach. A tutaj rzecz idzie o budynku, który ma powstać. Czy w takim razie zalecisz inwestorowi dach płaski?

 

To, że Ci się podoba fotografia, na razie nic nie znaczy.

Koszty inwestycyjne i eksploatacyjne poproszę.

Link do komentarza
1 minutę temu, podczytywacz napisał:

 

Nooo... ten jest fajny!!!

 

Też mi się podoba, aczkolwiek ja miałabym z garażem ;)

 

1 minutę temu, podczytywacz napisał:

Jak tak dalej pójdzie - wybudujemy dom Mikołajowi :yahoo:

 

:icon_biggrin:

 

1 minutę temu, retrofood napisał:

 

Spróbujmy odróżnić żeliwny stół z galerii sztuki nowoczesnej, od propozycji takiego stołu w użytkowanej kuchni. I wodze fantazji artystycznej popuszczajmy w takowych wątkach. A tutaj rzecz idzie o budynku, który ma powstać. Czy w takim razie zalecisz inwestorowi dach płaski?

 

Opowiedz Retro - co masz do płaskich dachów? :)

Link do komentarza
3 minuty temu, retrofood napisał:

 

To, że Ci się podoba fotografia, na razie nic nie znaczy.

 

Widziałam ostatnio nowoczesny dom z płaskim dachem "na żywo" - też mi się podobał, nie tylko fotografia :)

 

3 minuty temu, retrofood napisał:

Koszty inwestycyjne i eksploatacyjne poproszę.

 

Tutaj już  kosztorysant potrzebny - w sumie robiłam z 10 lat temu kurs kosztorysowania budowlanego, ale dziś już nie zamierzam się w tym babrać ;)

Wiem, co masz na myśli - duże przeszklenia to "uciekanie" ciepła ;)

Ale .... porządne okna z szybami ciepłochłonnymi i nie będzie tak źle :)

Poza tym - czy tych szyb w projekcie drugim faktycznie jest taki ogrom? Oczywiście więcej, niż w tradycyjnej stosole - ale tradycyjna stodoła też może być dobrze doszklona - zależy od projektu :)

Link do komentarza
1 minutę temu, retrofood napisał:

 

A właściwie nic. Ale naoglądałem się dookoła wyp...dalania tych płaskich dachów z dawniej stawianych domów i zamianę owych na kopertowe albo dwuspadowe, więc coś w tym musi tkwić. Bo chyba nie dla sportu ludzie się tego pozbywają, prawda? Jak myślisz? 

 

Dawniej stawiane domy powiadasz - no ok. Ale to stara technologia jest, w dużej mierze wadliwa. Żeby to było ok, trzeba by cały ten stropodach zrzucić i od nowa ogarnąć ;)

 

Nowych się nie pozbywają - nie znam takiego :)

Dobry system wentylacji,  izolacji stropodachu i odprowadzania wody i ... śmiga jak trza :)

Link do komentarza
Przed chwilą, daggulka napisał:

 Wiem, co masz na myśli - duże przeszklenia to "uciekanie" ciepła ;) 

 

Nie tylko i nie przede wszystkim. Mam na myśli fakt, że temat nie jest o wizjach artystycznych obiektu z dość luźnym budżetem, lecz o dość taniej, chociaż coraz droższej rzeczywistości. I dlatego latanie w chmurach czas powoli kończyć i zejść na ziemię.

Link do komentarza
Przed chwilą, retrofood napisał:

 

Nie tylko i nie przede wszystkim. Mam na myśli fakt, że temat nie jest o wizjach artystycznych obiektu z dość luźnym budżetem, lecz o dość taniej, chociaż coraz droższej rzeczywistości. I dlatego latanie w chmurach czas powoli kończyć i zejść na ziemię.

 

Czy ja wiem, czy te koszty są tak wiele większe? Mogą być nawet mniejsze ..... dach płaski jest tańszy ;)

Zaoszczędzoną kasę można wydać na porządniejsze energooszczędne okna :)

 

http://www.e-dach.pl/a/koszt-budowy-domu-dach-plaski-kontra-dach-stromy-19187.html

 

 

Link do komentarza
4 minuty temu, daggulka napisał:

 

Czy ja wiem, czy te koszty są tak wiele większe? Mogą być nawet mniejsze ..... dach płaski jest tańszy ;) 

 

Tia... Tak jak cyckonosz dla płaskiej jest tańszy. Bo mniej materiału idzie.

6 minut temu, daggulka napisał:

 Zaoszczędzoną kasę można wydać na porządniejsze energooszczędne okna :) 

 

Tia... Tę kasę zaoszczędzoną w Madia Markt. "Im więcej kupiłeś, tym więcej zaoszczędziłeś!". 

Daga, czyżbyś szykowała się do zmiany pracy? Do jakiejś agencji marketingowej? I ćwiczysz wystąpienia? :icon_biggrin:

Link do komentarza
1 minutę temu, Mikolaj01 napisał:

na mpzp jest nachylenie od 25 do 45 - także płaski wypada....

 

I tyle w temacie :icon_biggrin:

 

To  nie masz co cudować, najtaniej wyjdzie:

  • parterowy
  • ze skośnym dachem dwuspadowym i nieużytkowym poddaszem na "przydasie"
  • w prostokącie

Coś takiego ....

Z zamkniętą kuchnią

https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-lulo-4-m13725b0fcbacd

Z aneksem kuchennym

https://www.mgprojekt.com.pl/dom-na-praktycznej-2

 

 

5 minut temu, retrofood napisał:

 

Tia... Tak jak cyckonosz dla płaskiej jest tańszy. Bo mniej materiału idzie.

 

Właśnie! Nie masz pojęcia, jak ja drogo płacę! :th_girl_hideface::icon_biggrin::hahaha2:

 

5 minut temu, retrofood napisał:

Tia... Tę kasę zaoszczędzoną w Madia Markt. "Im więcej kupiłeś, tym więcej zaoszczędziłeś!". 

Daga, czyżbyś szykowała się do zmiany pracy? Do jakiejś agencji marketingowej? I ćwiczysz wystąpienia? :icon_biggrin:

 

Pracuję poniekąd w marketingu ... muszę umieć! :icon_mrgreen:

 

A serio .... pomijając fakt, że Mikołaj nie może wybudować domu z płaskim dachem, nadal uważam, że profesjonalny wykonawca znający się na rzeczy i żadnych kłopotów nie będzie :)

Przykład - bliska mi osoba mieszka w domu z hasioków - z płaskim dachem - dom w kształcie litery L, więc też nie prościzna.  Wentylacja w domu grawitacyjna. Budowany z 40 lat wstecz, albo i dawniej. Nic nie przecieka, nic się nie skrapla, nikt niczego nie remontuje co 6 lat. Papa wymieniana na nowszą generację może z 10 lat temu i od tego czasu nic nie robili :)

Dobra ekipa i .... hula :)

Link do komentarza
13 minut temu, daggulka napisał:

 Dobra ekipa i .... hula :)

 

Daga! Dąbrowa Górnicza (szwagier tam mieszka) to wprawdzie nie Śląsk, ale obok Sosnowca, więc domy z hasioków też znam. I z płaskimi dachami. Dobrze znam. Dlatego też powtórzę, MOJE NIE!!! DLA PŁASKICH DACHÓW! Ja bym dla siebie czegoś takiego nie zrobił.

Oczywiście, to jest wolny (jeszcze chwilę) kraj i każdy może zrobić jak mu się podoba. O ile go na to stać. I tyle w temacie.

Link do komentarza
1 godzinę temu, retrofood napisał:

 

Daga! Dąbrowa Górnicza (szwagier tam mieszka) to wprawdzie nie Śląsk, ale obok Sosnowca, więc domy z hasioków też znam. I z płaskimi dachami. Dobrze znam. Dlatego też powtórzę, MOJE NIE!!! DLA PŁASKICH DACHÓW! Ja bym dla siebie czegoś takiego nie zrobił.

Oczywiście, to jest wolny (jeszcze chwilę) kraj i każdy może zrobić jak mu się podoba. O ile go na to stać. I tyle w temacie.

 

Masz prawo być na "nie". Tak, jak ja - na "tak" :)

 

 

46 minut temu, Elfir napisał:

Kocham płaskie dachy i gdybym miała kiedykolwiek ponownie budować też byłby płaski. 
Tani, bezproblemowy, łatwy w izolacji.

 

Ja też :)

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...