Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Czy na działce 1000m2 będzie można postawić dom przy następującym MPZP


Recommended Posts

Witam, będę bardzo wdzięczny za pomoc. 

 

Zakupiłem działkę z żoną o powierzchni 1000 m2 jako działkę budowlaną. Niestety dziś w urzędzie dowiedziałem się, że owa działka jest za mała by coś mogło na niej powstać. Działka jest objęta MPZP A.MN.1500. Z informacji od urzędu wynika, że przez Rozdział 2 paragraf 12 punkt 2 blokuje każdą budowę na tej działce bo jest za mała. Załączam też definicję o zwiększonym normatywie powierzchniowym. Czy posiadając działkę o powierzchni 1000m2 faktycznie nie będę mógł nic na niej wybudować ?

 

Link do MPZP: https://bip.wiazowna.pl/urzad,a,27414,uchwala-nr-365-xxxviii-2001-z-23052001-wiazowna-koscielna-ul-turystyczna-czesc-a-i-d.html

 

 

749040124_Zrzutekranu2021-09-30o19_34_54.thumb.png.b22bbc2fb2469bc56d101bd35cf10e70.png

373108659_Zrzutekranu2021-09-30o19_37_31.thumb.png.be0a042d4d0975c302af5fe71f5cf0c7.png

 

 Z góry bardzo dziękuję za pomoc.

 

Pozdrawiam

Edytowano przez Monecki (zobacz historię edycji)
Link to postu

Wygląda na to, że na tej działce nie można wznieść jakiegokolwiek "obiektu kubaturowego", w tym budynku mieszkalnego jednorodzinnego. A w zasadzie nawet wiaty. 

Żaden przepis nie definiuje wprawdzie pojęcia "obiekt kubaturowy". Nie znalazłem takiej definicji także w tym MPZP, ale warto go jednak staranniej sprawdzić pod tym kątem. Bo inaczej pozostaje tylko orzecznictwo sądowe. A w nim mamy rozumienie, że kubaturowy jest każdy obiekt, któremu można przypisać określoną kubaturę:

http://www.orzeczenia-nsa.pl/wyrok/ii-sa-kr-1527-13/rozbiorka_budowli_lub_innego_obiektu_budowlanego_dokonanie_oceny_stanu_technicznego_doprowadzenie/19c81e3/4.html?q=&_symbol=601_6014&_haslo=Budowlane+prawo&_sad=Wojewódzki+Sąd+Administracyjny+w+Krakowie&_skarzony=Wojewoda&_okres=2014_02

 

To Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, wyrok z 14 lutego 2014 r., sygnatura II SA/Kr 1527/13. Takie rozumienie przedstawiono w uzasadnieniu wyroku:

"Wprawdzie ustawa Prawo budowlane i ustawa z 27.03.2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717 ze zm.) nie zawierają definicji obiektu kubaturowego, a także definicji takiej nie zawiera posługujący się tym pojęciem obowiązujący miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to należy przyjąć, że pojęcie to odnosi się do wszelkiego rodzaju obiektów budowlanych, których można obliczyć objętość. Kubatura budynku zgodnie ze słownikiem Języka Polskiego PWN jest rozumiana jako objętość wszystkich kondygnacji nadziemnych i podziemnych oraz kondygnacji przyziemnej budynku. A zatem obiekt kubaturowy to nic innego jak budynki i inne obiekty budowlane którym można przypisać parametr objętości."

 

Wprawdzie ten wyrok, a więc i ta interpretacja pojęć, nie jest wiążąca dla innych sądów, ale wątpię, żeby ktoś to podważył.

 

Link to postu

Z fragmentu  cytowanego tekstu wynika, że ustalenia uchwały odnoszą się do nowych wydzieleń, zatem jeśli działka  powstała wcześniej niż uchwała to formalnie nie dotyczy już istniejących nieruchomości. Oczywiście ustalenie stanu faktycznego wymaga  zapoznania się pełną dokumentacją prawną dotycząca tego terenu., a także dokładne przestudiowanie treści MPZP, gdyż cytowany dokument to tylko ustalenia na etapie studium do opracowania planu.

Edytowano przez Budujemy Dom - budownictwo i instalacje (zobacz historię edycji)
Link to postu

Niestety wydzielenie nastąpiło po uchwale o MPZP. Uchwała miała miejsce w 2001 roku a w 2003 został wykonany podział. Byłem dziś u prawnika i otrzymałem informację, że podział jest źle wykonany i osoba zatwierdzająca popełniła błąd. Takie podzielenie nie powinno mieć miejsca i jest niezgodne z prawem i w takich wypadkach można skarżyć uchwałę lub podział albo postarać się o zmianę w MPZP.

Link to postu
 • 3 tygodnie temu...

Architekt, w urzędzie itp mówili, że działka jest budowlana przez MZPZ który wskazuje że działki MN są budowlane. Nikt, a w tym my nie zauważył wcześniej, że ten wskazany pkt może to wykluczyć. 

 

Urząd bardzo proobywatelski i stwierdził, że faktycznie 20 lat temu geodeta nie mógł wykonać takiego podziału oraz urząd nie powinien zatwierdzić takiego planu, więc będziemy zmieniać MPZP dla tej działki. Więc wszystko wyjaśnione. Dobrze, że urząd realnie chce pomóc :)

Link to postu

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • A po co drugi raz zakładasz ten sam temat??? Żeby cokolwiek podpowiedzieć trzeba mieć podstawowe informacje, których część już tam udzieliłeś - nikt nie ma czarodziejskiej, kryształowej kuli, w której widzi jak wygląda chałupa, co się da z nią zrobić... Nerwy trzymaj na postronku, odpowiadaj na pytania, wrzuć fotki i wtedy można będzie porozmawiać...
  • Dzień dobry posiadam działkę budowlana na której jest dom wybudowany w 1960/1970 roku dom jest w złym stanie technicznym ( brak nośności stropu, fundamenty w słabym stanie). W związku z tym chcemy go wyburzyć i postawić coś nowego niestety problemem jest działka, która ma 456 m2. W gminie, w której jest ona położona w 2005 roku został uchwalony MPZP według którego minimalna wielkość działki wynosi 500 m2. Na dom normalnej wielkości nie dostaniemy pozwolenia gdyż powiedział nam to architekt. Jednak czy byłaby szansa wybudowania domu do 70 m2 na zgłoszenie? Jest taka szansa moze ktoś miał podobny problem? Czy zostaje nam tylko remont obecnego budynku? Jak dużo możemy wymienić podczas takiego remontu? Z góry dziękuje za odpowiedzi!  Zaznaczam ze działka jest mała ale nam odpowiada i prosiłbym o rady albo jakakolwiek pomoc w kwestii domu bez komentarzy odnośnie wielkości działki  
  • Dobrze twierdzą, tak wlaśnie się robi. Ale oczywiście jak klient sobie życzy to można zrobić inaczej, tylko wtedy o takiej zachciewajce trzeba powiadomić wykonawcę przed robotą. No i te wyszczerbienia spowodowane pewnie fazowaniem płytek przy kiepskiej jakości tarczy szlifierskiej, nie powinny się pojawić. Nie ma co się zastanawiać, niech wymieniają wszystkie jak spaprali robotę i tyle.  
  • Napewno bardziej odpowiedzialna jest w montażu pompa gruntowa, trzeba przewidzieć/policzyć bardzo dokładnie chłonność gruntu i potencjał wymiany ciepła, ponieważ nie trudno o zamarznięcie takiego wymiennika. Napewno też jest to około 50% droższe rozwiązanie, czyli na tym etapie wiemy już, że inwestycja nigdy się nie zwróci przy powietrznej, a co dopiero przy gruntowej, natomiast biorąc pod uwagę dotację, warto to inaczej policzyć, bo z tego co wiem, nowy program to zwrot chyba do 135tys zł. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
  • U Szwedów też coś takiego widziałem...
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...